| |
Zagrożenie!
Zamiecie pyłowe nad Polską. Powodują gigantyczne zanieczyszczenie powietrza. To skutki suszy

Zamiecie pyłowe nad Polską. Powodują gigantyczne zanieczyszczenie powietrza. To skutki suszy

Silny wiatr i utrzymująca się susza atmosferyczna na północy i zachodzie Polski sprzyjała dziś 04.04 wystąpieniu licznych zamieci pyłowych. Unoszący się pył, kurz i drobiny piasku skutecznie ograniczyły widzialność. Jakość powietrza szybko uległa pogorszeniu. Zamieć pyłowa przeszła przez wiele regionów i stacji GIOS. Czujniki pomiarowe zarejestrowały błyskawiczny wzrost zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10. Norma jakości powietrza miejscami była chwilowo przekroczona nawet 20 krotnie.

Zamieć pyłowa w Chojnicach w województwie pomorskim, 4 kwietnia 2022. Foto: Monika Noetzel

Zamieć pyłowa w Polsce, 4 kwietnia 2022. Zdjęcia i nagrania

Zamiecie pyłowe 20-30 lat temu występowały niezwykle rzadko w Polsce, a teraz praktycznie są notowane co roku. To jedna z konsekwencji zmian klimatu. Aby doszło do zamieci pyłowej musi przez wiele dni nie padać. W Polsce na północy kraju są miejsca, gdzie nie spadła ani jedna kropla od nawet 30-40 dni. W tym czasie doszło do przesuszenia wierzchniej warstwy gleby, którą z łatwością uniósł silny wiatr. Tony pyłu wraz z wiatrem są przenoszone na dziesiątki i setki kilometrów.

Skutki zamieci pyłowych w Polsce, 4 kwietnia 2022

Zamieć pyłowa została wywołana przez silny wiatr, jaki towarzyszy przejściu cyklonu Mirella. Niż ten aktualnie wkracza nad Bałtyk. Powoduje wichury, ale jednocześnie wraz z nasuwaniem się frontu pojawią się oczekiwane opady deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem szczególnie na zachodzie i północy kraju. Miejscami będą to pierwsze opady od ponad miesiąca. Zasięg opadów możecie śledzić bezpośrednio na radarze.

Zamieć pyłowa w miejscowości Tylewice w województwie lubuskim, 4 kwietnia 2022

Unoszący się pył powoduje ogromne zanieczyszczenie powietrza. Świadczą o tym bezpośrednie pomiary. W czasie przejścia zamieci pyłowych rośnie szczególnie zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM10.

Stacje GIOS na których zanotowano ogromny wzrost zanieczyszczenia powietrza w Polsce, między godziną 17-18:00, 4 kwietnia 2022

Zamiecie pyłowe w Polsce, wzrost zanieczyszczenia powietrza, pomiary z 4 kwietnia 2022

Przykładem są dane pomiaru jakości powietrza z Chojnic. Przez miasto przeszła gigantyczna zamieć pyłowa. Na stacji zanotowano wzrost poziomu PM10 do blisko 1300 uq/m3!

Pomiar jakości powietrza w Chojnicach, 4 kwietnia 2022

Ogromne zamiecie pyłowe w Polsce, pomiary jakości powietrza, Chojnice 4 kwietnia 2022

Zamieć pyłowa w miejscowości Swiniarc w województwie warmińsko mazurskim

Po przejściu frontu atmosferycznego sytuacja poprawi się wraz z wystąpieniem opadów. W kolejnych dniach opadów nad północną i zachodnią Polską wraz z ruszeniem cyrkulacji strefowej będzie coraz więcej, a przez to ryzyko zamieci pyłowych zostanie na jakiś czas zażegnane.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!