| |
Zagrożenie!
Cyklon Mirella zbliża się do Polski. Będą wichury i lokalne szkody. Mamy dokładne prognozy wiatru

Cyklon Mirella zbliża się do Polski. Będą wichury i lokalne szkody. Mamy dokładne prognozy wiatru

Na mapach synoptycznych i zdjęciach satelitarnych obserwujemy cyklon Mirella, jaki w Polsce przyniesie wichury i opady deszczu bądź śniegu. Silny wiatr lokalnie może powodować szkody. Niż narodził się na północnym Atlantyku w rejonie Islandii, a obecnie przesuwa się w rejon Wysp Owczych. Następnej doby znad Morza Północnego przemieści się nad Bałtyk i wtedy wpłynie na pogodę w Polsce. Spodziewamy się nasilenia wiatru, dużego spadku ciśnienia, licznych przelotnych opadów, a lokalnie niewykluczone będą burze.

Załamanie pogody nastąpi między 4-5 kwietnia. Mamy najnowsze dokładne godzinowe prognozy wiatru. Sprawdźmy, kiedy i gdzie wiatr będzie najsilniejszy.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce w czasie przejścia niżu Mirella przez Bałtyk, 4-5 kwietnia 2022

Cyklon Mirella przyniesie wichury w Polsce, 4-5 kwietnia 2022. Najnowsze dokładne prognozy wiatru

Niż obecnie znajduje się w rejonie Wysp Owczych. Silny wiatr i opady przyniesie również w Szkocji, a później znajdzie się nad Morzem Północnym.

Położenie niżu Mirella oraz prognozowany kierunek przemieszczenia. Dane: Eumetsat, godzina 12:00, 3 kwietnia 2022

Pogoda. Wichury w Polsce, niż - cyklon Mirella na zdjęciu satelitarnym 3 kwietnia 2022

Cyklon kierując się nad Bałtyk, będzie się nadal pogłębiał. Odczujemy to w Polsce nie tylko poprzez opady i silny wiatr, ale oczywiście także przez duży i szybki spadek ciśnienia. Przykładowo, w Gdańsku ciśnienie między godziną 23:00 w niedzielę 03.04, a godziną 23:00 w poniedziałek 04.04 spadnie o około 24 hPa. Spadek ciśnienia o tej wartości w ciągu doby mówi nam, że cyklon w zasadzie mieści się w definicji bomby niżowej, czy bomby cyklonowej.

Wichury w Polsce. Prognozowane porywy, do godziny 19:00, 4 kwietnia 2022

Bomba niżowa, cyklon Mirella i wichury w Polsce, mapa wiatru, 4 kwietnia 2022

Skutki przechodzenia niżu nad Bałtykiem i nasilającej się wichury w północno zachodniej Polsce zaczniemy odczuwać w poniedziałek 04.04 z upływem popołudnia lub wieczorem. Wiatr najsilniej powieje wtedy nad morzem na całym wybrzeżu, miejscami do około 100 km/h oraz na Śnieżce powyżej 120 km/h. Silny wiatr wystąpi również w głębi województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko pomorskiego, na północy wielkopolskiego, częściowo lubuskiego i na zachodzie warmińsko mazurskiego. Wiatr na tym obszarze w porywach miejscami osiągnie do 65-90 km/h.

Prognozowane położenie niżu Mirella, noc 4/5 kwietnia 2022

Wichury w Polsce, dokładne prognozy wiatru i ciśnienia 4-5 kwietnia 2022

W nocy z poniedziałku na wtorek 4/5 kwietnia 2022, niż będzie się nadal przesuwał przez Bałtyk. W wyniku wzrostu gradientu ciśnienia, a także przechodzenia nad Polską frontu atmosferycznego z opadami deszczu i śniegu, wiatr zacznie się nasilać także w głębi kraju. Na poniższej dokładnej godzinowej prognozie porywów wiatru, możecie prześledzić, kiedy i gdzie wiatr będzie najsilniejszy, między 4-5 kwietnia. Zauważcie, że w czasie przejścia niżu Mirella, wiatr nasili się okresowo szczególnie na obszarze od Morza Północnego przez Bałtyk, Danię, Niemcy, Kraje Beneluksu, po Polskę i zachodnią Rosję. 

Dokładna prognoza godzinowa porywów wiatru w Europie, od 4, do 5 kwietnia 2022

Po pierwszej fali wiatru, ponownie wiatr nasili się okresowo we wtorek 05.04 w ciągu dnia na większym obszarze kraju, ale porywy wiatru będą słabsze do około 50-80 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, 5 kwietnia 2022

Dokładna prognoza wichury w Polsce, mapa wiatru 5 kwietnia 2022

Wiatr o sile co najmniej 70 km/h już może powodować szkody. Z tego powodu meteorolodzy wydadzą w co najmniej w kilku regionach kraju stosowne ostrzeżenia meteorologiczne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!