
Rośnie pokrywa lodowa na Bałtyku. Lód pokrył Zatokę Botnicką, grubość lodu miejscami osiąga 50 cm
Ostatnio słyszeliśmy o zatorze lodowym, jaki powstał na Wiśle w rejonie Płocka, warto jednak spojrzeć szerzej, nie tylko na zamarznięte jeziora, zalewy i fragmenty rzek. Tradycyjnie w sezonie zimowym, w czasie większych mrozów zamarza również Morze Bałtyckie, zwłaszcza na północy w Zatoce Botnickiej. Dane satelitarne, a także bezpośrednie pomiary wykonywane na miejscu ujawniają nam faktyczną skalę pokrywania się lodem Bałtyku. Trzymający mróz i nasilenie warunków zimowych w północnej Europie powoduje szybki przyrost pokrywy lodowej na północy Morza Bałtyckiego. W Zatoce Botnickiej grubość lodu już osiąga 25-50 cm, a jeszcze 3 dni temu lód miał zaledwie 10-30 cm. Z kolei na południu Zatoki Botnickiej notuje się obecnie lód o grubości 10-30 cm. Pokrywa lodowa występuje w odległości do 65 km na południowy zachód od wyspy Norrskär.
Przyspieszyło tempo zamarzania Bałtyku. Pokrywa lodowa w Zatoce Botnickiej, 10 lutego 2021
Pokrywa lodowa na północy Morza Bałtyckiego w Zatoce Botnickiej, 10 lutego 2021
Fińskie lodołamacze Kontio, Polaris i Otso codzienne pracują w Zatoce Botnickiej - informuje Fiński Instytut Meteorologiczny. W kolejnych dniach lutego 2021, zasięg i grubość pokrywy lodowej na Bałtyku nadal będzie się powiększać, bo nadal spodziewamy się utrzymywania całodobowych ujemnych temperatur.
Grubość pokrywy lodowej na Bałtyku, 8 lutego 2021
Tempo przyrostu pokrywy lodowej na północy Morza Bałtyckiego znacznie wzrosło w ostatnich 3 dniach. Widać wyraźną zmianę zasięgu i grubości pokrywy lodowej.
Grubość pokrywy lodowej na Bałtyku, 11 lutego 2021
Tegoroczna mroźna zima w Europie znacznie się różni pod względem przyrostu pokrywy lodowej na Bałtyku, w porównaniu do zeszłorocznego sezonu.
Zanotowana pokrywa lodowa na północy Bałtyku w Zatoce Botnickiej, 10 lutego 2020
Prognozowana anomalia temperatury w Europie do 16 lutego 2021
DobraPogoda24, dane: CREODIANS / ESA Sentinel, Ilmatieteen Laitos