| |
Zagrożenie!
Zalania i podtopienia na wschodzie Polski. Spadło 60 litrów wody. Ulewy spowodował stacjonarny front

Zalania i podtopienia na wschodzie Polski. Spadło 60 litrów wody. Ulewy spowodował stacjonarny front

Minionej doby 10/11 czerwca 2022 zgodnie z wydaną prognozą pogody wystąpiły miejscami burze i ulewy na wschodzie Polski. Najwięcej deszczu spadło, tak jak zapowiadaliśmy na Podkarpaciu. Na szczęście sprawdził się pierwszy mniej ekstremalny wariant prognozy, który zapowiadał lokalnie maksymalnie do 60 litrów wody na metr kwadratowy ziemi i tak faktycznie było. We wschodnich dzielnicach Podkarpacia na wielu stacjach zanotowano sumy opadów sięgające 40-55 mm. Największe ulewy notowano w rejonie Jarosławia i Przemyśla. Straż pożarna musiała interweniować co najmniej kilkadziesiąt razy. Interwencje dotyczyły głównie wypompowywania wody z zalanych piwnic i udrażniania przepustów.

Ulewy i burze na południowym wschodzie Polski. Mapa przedstawia sumy opadów według systemu radarowego RainGRS / IMGW

Ulewy i burze na wschodzie Polski, zalania i podtopienia Jarosław i Przemyśl, mapa sumy opadów 10-11 czerwca 2022

Strefa burz rozwinęła się nad Ukrainą, a następnie klaster burzowy z intensywnymi opadami deszczu wkroczył w nocy nad Podkarpacie. Nad tym regionem front się zablokował i w wielu powiatach dość intensywnie padało przez kilka godzin. Natężenie opadów miejscami sięgało do 20-35 mm/h.

Ulewy i burze na Podkarpaciu. Zasięg opadów o godzinie 01:00, 11 czerwca 2022. Dane: IMGW / Windy

Ulewy i zalania na wschodzie Polski, podtopienia na Podkarpaciu, front burzowy 10-11 czerwca 2022

Burze czasami przechodziły kilka razy nad tym samym miejscem. Takie burze nazywamy zjawiskiem training storms. Później, zwłaszcza nad ranem burze pojawiły się również na południu Lubelszczyzny szczególnie w rejonie Zamościa.

Skutki ulewy w miejscowości Ruszów na południu od Zamościa, 11 czerwca 2022 o poranku

Zanotowane burze w Polsce w ciągu ostatnich 24 godzin, do godziny 09:30, 11 czerwca 2022

Ulewy, zalania i podtopienia na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, mapa burzowa 10-11 czerwca 2022

Strażacy na Podkarpaciu interweniowali ponad 30 razy. Najwięcej interwencji związanych z wypompowywaniem wody z piwnic i udrażnianiem przepustów miało miejsce w rejonie Przemyśla i Jarosławia, gdzie sumy opadów były największe. Przykładowo, w Przemyślu zatopiony został przejazd pod mostem kolejowym.

Skutki ulewy w Przemyślu na ulicy Sportowej

Największe sumy opadów zanotowane na stacjach IMGW w ciągu ostatniej doby

- Jarosław 53,6 mm

- Przemyśl 51,4 mm

- Rybotycze 51 mm

- Leszczowate 44,2 mm

- Sanok Trepcza 41,8 mm

- Brzegi Dolne 41,5 mm

- Dynów 41,1 mm

- Nowotaniec 37,8 mm

- Kańczuga 36,6 mm

Oczywiście sieć pomiarowa IMGW nie jest tyle gęsta, aby zawsze wyłapać największą sumę opadów w pomiarze bezpośrednim. Pomocną metodą w oszacowaniu sumy opadów jest wtedy system RainGRS bazujący na danych radaru dopplerowskiego. Z tych danych wynika, że najwięcej deszczu spadło w rejonie Lasu Warskiego na zachód od miejscowości Wołodź, a także między miejscowością Rokietnica i Boratyn. Na tym obszarze suma opadów mogła sięgnąć około 60-70 mm. Pogoda dziś 11.06 się poprawi i opady z tego frontu ostatecznie zanikną.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!