| |
Zagrożenie!
Załamanie pogody pojawi się w Polsce. Będą ulewy, wichury i opady śniegu. Niże przyniosą ochłodzenie

Załamanie pogody pojawi się w Polsce. Będą ulewy, wichury i opady śniegu. Niże przyniosą ochłodzenie

Tegoroczny marzec upływa w Polsce pod znakiem pogodowej sielanki. Silny antycyklon przyniósł wiele słonecznych, ale bezdeszczowych dni. Sytuacja zacznie się jednak zmieniać, gdyż wyż osłabnie i rozpadnie się na mniejsze ośrodki. Na przełomie marca i kwietnia antycyklon w Europie zupełnie ustąpi, a w jego miejsce pojawi się ogromne pole obniżonego ciśnienia związane z licznymi ośrodkami niżowymi. Fronty atmosferyczne z nimi związane, będą przynosić ulewy, miejscami przejściowo również opady śniegu, wystąpią również wichury i dni z większym ochłodzeniem. Krótko mówiąc - korzystajmy z pogody, bo czekają nas zmiany.

Antycyklon nad Europą ustąpi. Jego miejsce zajmą ośrodki niżowe. Prognoza pola barycznego, 31 marca 2022

Pogoda. Antycyklon ustąpi, wrócą opady deszczu i śniegu, ochłodzenie na przełomie marca i kwietnia 2022

W przypadku podejścia niżu z południa, możliwe będą również większe kontrasty temperatury na obszarze Polski. Najważniejszy jest jednak fakt, że po długim okresie bezdeszczowej pogody zostanie zażegnana susza atmosferyczna z rekordowo niską wilgotnością powietrza. Wyż już zaczyna słabnąć, ale zmiany będą początkowo powolne. Najbliższe bardzo rozproszone i lokalne opady deszczu pojawią się w Polsce 26 marca, w tym dniu silny wiatr powieje również we wschodnich dzielnicach kraju. Ta zmiana pogody, będzie związana z przechodzącym niżem nad Rosją.

Prognozowane położenie ośrodków niżowych wpływających na pogodę w Polsce, 28 marca 2022

Załamanie pogody w prognozach. Do Polski wrócą ulewy i wichury. Temperatura spadnie na przełomie marca i kwietnia 2022

Poważniejsze zmiany pogodowe zaczniemy odczuwać z upływem nowego tygodnia, gdy schodzący nurkujący niż znad Skandynawii w kierunku Rosji zaciągnie do Polski chłodniejsze powietrze, przyniesie miejscami opady, ponadto może stworzyć ryzyko wichury, aczkolwiek prędkość wiatru nadal ulega korektom w prognozach, gdyż wszystko zależy od ostatecznej trajektorii ośrodka niżowego. Aktualnie silny wiatr w porywach do 70-95 km/h w tym dniu jest prognozowany głównie na północy i północnym wschodzie Polski. Prognoza wiatru wyklaruje się w kolejnych aktualizacjach. W następnych dniach zostanie przełamana dominacja antycyklonu i nad Europą powstanie spore pole obniżonego ciśnienia z licznymi ośrodkami niżowymi.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 2 kwietnia 2022. Model ECMWF

Ulewy, wichury i opady śniegu w prognozach. Mapy opadów w Polsce, do 2 kwietnia 2022

Wszystko więc wskazuje na to, że po wielu dniach pogoda wreszcie się zmieni i przede wszystkim pojawią się opady. Potwierdzają to wszystkie wiodące modele numeryczne. Suma opadów w poszczególnych regionach nadal jest niepewna i często się zmienia, ale nie zmienia to faktu, że trend powrotu opadów jest pewny. O wszystkim zadecydują trajektorie ośrodków niżowych, dlatego warto śledzić codzienne prognozy. 

Przykładowa prognoza opadów dla Krakowa do 2 kwietnia 2022. Wykres meteologix

Kiedy spadnie deszcz, prognoza opadów w Polsce do 2 kwietnia 2022

Na powyższych danych z wielu wiązek wybranych głównych modeli numerycznych wynika wyraźnie, że występują spore rozbieżności pod względem sumy opadów dla Krakowa. W terminie do 2 kwietnia może spaść od kilku mm, do ponad 40 mm. Prognoza ta potwierdza jednak ustąpienie antycyklonu i istotne załamanie pogody w Polsce na przełomie marca i kwietnia. Musimy więc w kolejnych dniach uważnie śledzić powstawanie i przemieszczanie niżów nad Europą. 

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 2 kwietnia 2022. Model GFS

Załamanie pogody w Polsce, przełom marca i kwietnia 2022, wrócą ulewy, wichury i opady śniegu

Suma opadów z upływem kwietnia będzie systematycznie rosnąć, zwłaszcza z upływem 1 dekady miesiąca. Krótko mówiąc - jeszcze kilka dni czeka nas względnie stabilnej pogody, a później zaczną się poważniejsze zmiany o których będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!