| |
Zagrożenie!
Szokująco niska wilgotność powietrza w Polsce. Trwa susza atmosferyczna. Liczne pożary traw i lasów

Szokująco niska wilgotność powietrza w Polsce. Trwa susza atmosferyczna. Liczne pożary traw i lasów

Utrzymujący się antycyklon w Polsce przyniósł najcieplejszy dzień od początku roku, a także wyjątkowo niską wilgotność powietrza. Temperatura miejscami na południu kraju wzrosła do 22 stopni C. Z kolei wilgotność względna powietrza spadła do zaledwie 7%. To skrajnie niska wartość jak na polskie warunki klimatyczne. Długi okres bez opadów spowodował wystąpienie suszy atmosferycznej. Ryzyko pożarów jest bardzo duże. Liczba pożarów lasów od początku roku jest o siedem razy większa w porównaniu do okresu analogicznego z ubiegłego roku. Sprawdźmy, kiedy sytuacja się zmieni i wreszcie spadnie deszcz.

Prognozowany zasięg niskiej wilgotności powietrza, 23 marca 2022. Windy / ECMWF

Pogoda. Szokująco niska wilgotność powietrza w Polsce, marzec 2022

Co ciekawe, prognozy wilgotności powietrza wskazywały wyższe wartości od zanotowanych na stacjach meteorologicznych. Po godzinie 15:00 wyjątkowo suche powietrze zarejestrowano na południu Polski. W Nowym Sączu gdy notowano 22 st. C., wilgotność względna spadła do 7%. To najniższa wilgotność powietrza w tym mieście od co najmniej 1951 roku. - Rekord niskiej wilgotności padł również w Krośnie. Wilgotność względna spadła tam do zaledwie 6%. Poprzedni rekord w Krośnie notowano 19 marca 1990 i wynosił 11% - informuje meteomodel. Na innych stacjach notowano przeważnie 10-25%. Wyjątek stanowiły miasta w północnej Polsce, gdzie zaznaczyła się bryza od morza ze znacznie wilgotniejszym powietrzem. Drapanie w gardle, wysuszone spojówki oczu, unoszące się duże ilości kurzu, czy pyłu oraz wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, mogących powodować kaszel i katar, to znak, że wilgotność powietrza jest zbyt niska. Zalecana wartość to minimum 40%.

Szokująco niska wilgotność powietrza na południu Polski, 23 marca 2022

Wyjątkowo niska wilgotność powietrza w Polsce, marzec 2022, mapa z pomiarami

Przyczyną tak niskiej wilgotności powietrza jest obecność antycyklonu i sama masa powietrza napływająca ze wschodu i północnego wschodu. Zauważmy, że powietrze okrężną drogą napłynęło znad Atlantyku przez Skandynawię, Rosję i Ukrainę do Polski. Po drodze w wyżu w czasie osiadania wytraciło wilgoć i stało się bardzo suchą masą powietrza. Z tego powodu w ostatnich dniach za samolotami rejsowymi praktycznie nie występowały smugi kondensacyjne.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski, 23.03

Suche powietrze w Polsce, niska wilgotność i susza atmosferyczna, 23 marca 2022

Trwały antycyklon w marcu spowodował w Polsce brak istotnych opadów na przeważającym obszarze Polski. Miejscami nie padało od co najmniej 20 dni, co oznacza, że mamy powszechną suszę atmosferyczną. Szybko spadła wilgotność ściółki leśnej, dlatego ryzyko pożarów niemal w całym kraju jest obecnie bardzo duże. - Od początku 2022 roku powstało prawie 7 razy więcej pożarów lasów niż w analogicznym okresie rok temu - informują Lasy Państwowe. Część tych pożarów wywołali podpalacze nagminnego corocznego procederu wypalania traw.

 Pożar lasu w Nadleśnictwie Marcule. Spłonęło 3 ha lasu, 21.03

Kiedy spadnie deszcz w Polsce

Sytuacja w kolejnych dniach zacznie się powoli zmieniać. Najbliższe opady deszczu wystąpią w Polsce 26 marca, ale będą one słabe i ograniczone pod względem zasięgu. W nowym tygodniu pojawią się wichury, a następnie wystąpi ochłodzenie. Wraz z nim pojawią się kolejne opady deszczu, a także miejscami śniegu. Sumy opadów do końca marca nie są jednak wysokie.

Wstępnie prognozowana suma opadów do końca marca 2022

Pogoda. Kiedy spadnie deszcz w Polsce, prognoza opadów do końca marca 2022

Prognozowane opady wystarczą jednak, aby nieco poprawić sytuację i przerwać na jakiś czas przynajmniej suszę atmosferyczną.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!