| |
Zagrożenie!
Czekamy na deszcz. W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

Czekamy na deszcz. W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

Zbyt wysoka temperatura w lutym i marcu oraz silniejszy wiatr wraz z niższą niż zwykle wilgotnością powietrza sprawiła (silniejsze parowanie), że na początku kwietnia niemal w całym kraju mamy do czynienia z najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego w lasach. Ściółka leśna jest bardzo sucha, dlatego leśnicy apelują o zachowanie ostrożności.

W lasach i na łąkach w odległości do 100 metrów od granicy lasu zabronione jest rozpalanie ognia, wypalanie traw i palenie tytoniu. Przez pierwsze trzy miesiące tego roku we wszystkich lasach wybuchło około 380 pożarów, w tym w Lasach Państwowych ponad 100.

Prognoza zagrożenia pożarowego, 4 kwietnia br. o godz. 13:00. Dane: IBL

Prognoza zagrożenia pożarowego

Co roku leśnicy przeznaczają około 80 milionów złotych na modernizację wież obserwacyjnych, zakup samochodów patrolowo-gaśniczych i budowę stacji meteorologicznych. Wszystko po to, aby uchronić Lasy Państwowe przed pożarami.

- Z roku na rok liczba pożarów w lasach rośnie, dlatego należy inwestować w system ochrony przeciwpożarowej. W tym roku środki zostaną przeznaczone na: budowę i modernizację 70 dostrzegalni przeciwpożarowych, 11 stacji meteorologicznych, zakup 114 sprzętów do wykrywania miejsc pożarów i doposażenie 16 punktów alarmowo-dyspozycyjnych - powiedział na antenie Polskiego Radia - Krzysztof Trębski z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Lasy Państwowe zakupiły już 67 nowoczesnych samochodów patrolowo-gaśniczych. - Te lekkie samochody są przystosowane do gaszenia pożarów. Co roku leśnikom udaje się ugasić do pięciu procent wszystkich pożarów bez udziału straży - właśnie dzięki wykorzystaniu tych aut - dodał Krzysztof Trębski. W sumie Lasy Państwowe mają 360 takich samochodów. Ponadto, w tym roku zostało wynajętych od prywatnych firm 48 samolotów gaśniczych i śmigłowców. Są one do dyspozycji Lasów Państwowych, od marca do końca września. Uczestniczą także w gaszeniu lasów prywatnych i są wysyłane wszędzie tam, gdzie mogą wesprzeć straż pożarną. W ubiegłym roku w Lasach Państwowych wybuchło około 2900 pożarów. Objęły łącznie 570 hektarów powierzchni.

Prognoza opadów

Z niecierpliwością wypatrujemy opadów deszczu, bez których wegetacja nie ruszy w pełni. Najnowsze dane zgodnie z naszą zapowiedzią z prognozy długoterminowej, podtrzymują wystąpienie opadów deszczu w najbliższy weekend 6-7.04.

Prognozowana suma opadów do niedzieli 07.04, według modelu ECMWF

Mapa prognoza opadów model ECMWF

W sobotę w ciągu dnia z południa będzie się nasuwać strefa opadów deszczu wkraczających znad Czech i Słowacji nad południowe dzielnice kraju. W kolejnych kilkudziesięciu godzinach opady przesuną się w głąb kraju obejmując południowo-wschodnie i częściowo centralne regiony Polski. Według modelu ECMWF do niedzieli 07.04 może spaść do 5-20 mm (najwięcej w woj. małopolskim).

Prognozowana suma opadów do niedzieli 07.04, według modelu WRF

Prognoza opadów model WRF kwiecień

Prognozowane przemieszczenie opadów, od soboty 06.04, do niedzieli 07.04, według modelu GFS

Prognoza opadów model GFS kwiecień

Jak widać, zasięg i prognoza sumy opadów w poszczególnych regionach między modelami różni się nieznacznie. Musimy mieć zatem na uwadze, że prognoza opadów może jeszcze ulec korekcie. 


Komentarze
daniel

ale ile z tego zostanie, a i tak od niedzieli dalej może być sucho, chyba że coś się zmieni.

04 kwiecień 2019 - 17:48
Odpowiedz