Czekamy na deszcz. W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego
Zbyt wysoka temperatura w lutym i marcu oraz silniejszy wiatr wraz z niższą niż zwykle wilgotnością powietrza sprawiła (silniejsze parowanie), że na początku kwietnia niemal w całym kraju mamy do czynienia z najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego w lasach. Ściółka leśna jest bardzo sucha, dlatego leśnicy apelują o zachowanie ostrożności.
W lasach i na łąkach w odległości do 100 metrów od granicy lasu zabronione jest rozpalanie ognia, wypalanie traw i palenie tytoniu. Przez pierwsze trzy miesiące tego roku we wszystkich lasach wybuchło około 380 pożarów, w tym w Lasach Państwowych ponad 100.
Prognoza zagrożenia pożarowego, 4 kwietnia br. o godz. 13:00. Dane: IBL
Co roku leśnicy przeznaczają około 80 milionów złotych na modernizację wież obserwacyjnych, zakup samochodów patrolowo-gaśniczych i budowę stacji meteorologicznych. Wszystko po to, aby uchronić Lasy Państwowe przed pożarami.
- Z roku na rok liczba pożarów w lasach rośnie, dlatego należy inwestować w system ochrony przeciwpożarowej. W tym roku środki zostaną przeznaczone na: budowę i modernizację 70 dostrzegalni przeciwpożarowych, 11 stacji meteorologicznych, zakup 114 sprzętów do wykrywania miejsc pożarów i doposażenie 16 punktów alarmowo-dyspozycyjnych - powiedział na antenie Polskiego Radia - Krzysztof Trębski z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Lasy Państwowe zakupiły już 67 nowoczesnych samochodów patrolowo-gaśniczych. - Te lekkie samochody są przystosowane do gaszenia pożarów. Co roku leśnikom udaje się ugasić do pięciu procent wszystkich pożarów bez udziału straży - właśnie dzięki wykorzystaniu tych aut - dodał Krzysztof Trębski. W sumie Lasy Państwowe mają 360 takich samochodów. Ponadto, w tym roku zostało wynajętych od prywatnych firm 48 samolotów gaśniczych i śmigłowców. Są one do dyspozycji Lasów Państwowych, od marca do końca września. Uczestniczą także w gaszeniu lasów prywatnych i są wysyłane wszędzie tam, gdzie mogą wesprzeć straż pożarną. W ubiegłym roku w Lasach Państwowych wybuchło około 2900 pożarów. Objęły łącznie 570 hektarów powierzchni.
Prognoza opadów
Z niecierpliwością wypatrujemy opadów deszczu, bez których wegetacja nie ruszy w pełni. Najnowsze dane zgodnie z naszą zapowiedzią z prognozy długoterminowej, podtrzymują wystąpienie opadów deszczu w najbliższy weekend 6-7.04.
Prognozowana suma opadów do niedzieli 07.04, według modelu ECMWF
W sobotę w ciągu dnia z południa będzie się nasuwać strefa opadów deszczu wkraczających znad Czech i Słowacji nad południowe dzielnice kraju. W kolejnych kilkudziesięciu godzinach opady przesuną się w głąb kraju obejmując południowo-wschodnie i częściowo centralne regiony Polski. Według modelu ECMWF do niedzieli 07.04 może spaść do 5-20 mm (najwięcej w woj. małopolskim).
Prognozowana suma opadów do niedzieli 07.04, według modelu WRF
Prognozowane przemieszczenie opadów, od soboty 06.04, do niedzieli 07.04, według modelu GFS
Jak widać, zasięg i prognoza sumy opadów w poszczególnych regionach między modelami różni się nieznacznie. Musimy mieć zatem na uwadze, że prognoza opadów może jeszcze ulec korekcie.
ale ile z tego zostanie, a i tak od niedzieli dalej może być sucho, chyba że coś się zmieni.