| |
Zagrożenie!
Z zachodu nadciąga aktywny cyklon. Będą wichury, śnieżyce i burze. Wiatr w tych regionach Polski powieje najsilniej

Z zachodu nadciąga aktywny cyklon. Będą wichury, śnieżyce i burze. Wiatr w tych regionach Polski powieje najsilniej

Na najnowszych zdjęciach satelitarnych Europy obserwujemy rozwój i zbliżanie się do Polski aktywnego cyklonu Diethelm. Niż ten wieczorem wkroczy znad Niemiec i nocą na 11 marca 2023 będzie się przemieszczał nad Polską dalej wpływając na warunki pogodowe. Jego przejściu będą towarzyszyć opady deszczu i miejscami początkowo burze, lokalnie z gradem, a później ponownie opady śniegu, miejscami o natężeniu śnieżycy. Naszą uwagę skupimy na wichurze, gdyż wiatr miejscami na obszarze Polski osiągnie lub przekroczy 60-100 km/h. Mamy najnowszą prognozę wiatru przygotowaną w prognozie godzinowej.

Położenie cyklonu nad Niemcami i kierunek jego przemieszczenia do końca dnia. Dane satelitarne z godziny 14:00, 10 marca 2023

Cyklon z zachodu wkroczy do Polski, będą wichury, burze i śnieżyce, prognoza położenia 10-11 marca 2023

Omawiany niż znajduje się obecnie jeszcze nad Niemcami. W niżu cyrkulacja powietrza na północnej półkuli Ziemi kręci się odwrotnie do wskazówek zegara i z tego powodu do południowej Polski zaciąga bardzo ciepłe powietrze. Przykładem jest Tarnów, gdzie temperatura o godzinie 14:00 oscylowała w pobliżu 19 st. C., a w tym czasie w Suwałkach notowano -2,5 st. C. Nad krajem mamy więc potężny kontrast temperatury przekraczający aż 21 st. C.

Prognozowane położenie cyklonu i zasięg opadów śniegu i deszczu o godzinie 05:00, 11 marca 2023

Potężny kontrast temperatury w Polsce, ponad 21 stopni róźnicy, to przez cyklon mapa opadów 11 marca 2023

Nocą wraz z przesuwaniem niżu przez Polskę na północy wschód ponownie miejscami występujące opady deszczu od zachodu zaczną przechodzić w śnieg wraz ze spadkiem temperatury i adwekcją coraz chłodniejszego powietrza ponownie zaciąganego z północy.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce za strefą opadów deszczu o godzinie 11:00, 11 marca 2023

Z zachodu wkroczy cyklon, wrócą śnieżyce i wichury, będą burze, prognoza opadów 11 marca 2023

W sobotę 11.03 w ciągu dnia od zachodu strefa opadów śniegu będzie się przesuwać w głąb kraju z zachodu na wschód i południowy wschód spychając poprzedzający deszcz. To oznacza, że na południu i południowym wschodzie Polski, gdzie aktualnie mamy gwałtowne ocieplenie i powiew wiosny, w ciągu kolejnej doby ponownie poczujemy lekki powiew zimy, bo znowu wystąpią opady śniegu.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce o godzinie 17:00, 11 marca 2023

Śnieżyce przejdą przez Polskę, prognoza opadów i położenia cyklonu, prognoza 11 marca 2023

Przejściu cyklonu Diethelm będą towarzyszyć również lokalne burze. Pierwsze wiosenne zjawiska konwekcyjne już się pojawiły na południu Polski. Popołudniowe burze wystąpiły na Górnym Śląsku między Sosnowcem i Katowicami. Kolejne burze rozwijają się obecnie w województwie świętokrzyskim. Nasi synoptycy przygotowali stosowną prognozę burz na najbliższą dobę.

Prognozowane wichury w Polsce. Przewidywane porywy wiatru o godzinie 15:00, 11 marca 2023

Nadciągają wichury do Polski, cyklon wkroczy z zachodu, będą burze, prognoza wiatru 11 marca 2023

Po stronie zachodniej niżu spodziewamy się także nasilenia wiatru. Najsilniej powieje w górach, miejscami znacznie powyżej 100 km/h, szczególnie na Śnieżce oraz w Tatrach. Na szczycie Karkonoszy wiatr już przekroczył 130 km/h, a na Kasprowym Wierchu 112 km/h. Porywy wiatru w górach będą jednak jeszcze większe. Z kolei w głębi kraju na nizinach wiatr w porywach według najnowszych prognoz miejscami osiągnie do około 60-80 km/h, przy czym najsilniej powieje w południowej połowie kraju. Im bliżej rejonów podgórskich, tym wiatr będzie silniejszy. Wichury spodziewane są również nad morzem, szczególnie na wybrzeżu w województwie pomorskim. Wiatr może osiągnąć do 80-95 km/h.

Prognoza przejścia cyklonu i porywów wiatru w Polsce między 10-12 marca 2023

Na powyższej prognozie godzinowej możecie dokładnie prześledzić kiedy i gdzie wiatr będzie najsilniejszy w czasie przejścia omawianego niżu. W prawym górnym roku jest podana data i godzina. Pamiętajmy, że wiatr od 70 km/h może już powodować lokalne szkody i jest to próg wydawania ostrzeżenia meteorologicznego.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!