| |
Zagrożenie!
Cyklon sprowadzi burze do Polski. Przyniosą ulewny deszcz i lokalny grad. Będą nocne wyładowania

Cyklon sprowadzi burze do Polski. Przyniosą ulewny deszcz i lokalny grad. Będą nocne wyładowania

W ciągu najbliższej doby z 10-11 marca 2023 czeka nas dosłowny pogodowy natłok zjawisk, bo na obszarze kraju wystąpią śnieżyce, lokalne ulewy, jak również wichury oraz pierwsze w pełni wiosenne burze, które mają szansę rozwinąć się w co najmniej kilku regionach. Sprawdźmy, gdzie prawdopodobne są komórki burze i kiedy będą możliwe wyładowania atmosferyczne, w tym wieczorne i nocne burze w Polsce.

Prognozowany wzrost chwiejności i niestabilności atmosfery w Polsce o godzinie 16:00, 10 marca 2023

Cyklon sprowadzi burze do Polski, będą nocne wyładowania, prognoza burz 10-11 marca 2023

Na Polską aktualnie znajduje się ciepły front atmosferyczny ułożony niemal równoleżnikowo z zachodu na wschód kraju. Oddziela ciepłą masę powietrza napływającą na południe kraju z południowo zachodniej Europy, od znacznie chłodniejszego zalegającego na północy. Wraz ze zbliżaniem się cyklonu z zachodniej Europy do granic Polski zacznie na południu rosnąć niestabilność termodynamiczna atmosfery. Napłynie nieco wilgotniejsze i nadal ciepłe, ale chwiejne powietrze i pojawią się warunki do rozwoju lokalnych burz w obszarze między ciepłym i chłodnym frontem atmosferycznym.

Prognoza burz dla Polski na 10/11 marca 2023

Burze przejdą przez Polskę, gdzie zagrzmi, prognoza burz 10-11 marca 2023

Nasi synoptycy, jak to mają w zwyczaju wydali stosowną prognozę burz ze wskazaniem ich prawdopodobieństwa. Jest to pierwsza w tym roku tego typu prognoza. W sezonie burzowym są już wydawane bardzo często. Niż nad Polskę względem poprzednich prognoz ma wcześniej wkroczyć z zachodu, bo już wieczorem jego centrum jest prognozowane nad Ziemią Lubuską. W rejonie centrum, a także na południe i wschód od niżu w obszarze pomiędzy odsuwającym się na północy poza granicę kraju ciepłym frontem i nadciągającym z zachodu chłodnym frontem mają właśnie pojawić się warunki do rozwoju lokalnych burz.

Prognoza rozproszonych opadów konwekcyjnych w Polsce o godzinie 19:00, 10 marca 2023

Cyklon sprowadzi nocne burze w Polsce, komórki burzowe wystąpią między 10-11 marca 2023

Pierwsze prawdopodobne burze mogą pojawić się miejscami w zachodniej lub południowej Polsce po południu lub wieczorem. Na tym jednak nie koniec, bo burze miejscami mogą wystąpić również w nocy na sobotę z 10/11 marca 2023. 

Prognozowane położenie cyklonu i zasięgu opadów konwekcyjnych, w tym możliwych lokalnych burz o godzinie 22:00, 10 marca 2023

Będą wiosenne burze w Polsce, wystąpią nocne wyładowania, prognoza burz i opadów 10-11 marca 2023

Prawdopodobieństwo rozwoju burz w Polsce jest umiarkowane, ale wiele wskazuje, że rozwiną się miejscami komórki burzowe na wskazanym obszarze. Potencjalne burze przyniosą lokalnie intensywny deszcz i niewykluczony punktowy drobny grad. W rejonie burz spodziewany jest również silniejszy wiatr.

Prognozowany zasięg niestabilnego powietrza w Polsce o godzinie 22:00, 10 marca 2023

Prognoza burz w Polsce, gdzie będą wyładowania, mapa burz 10-11 marca 2023

Na ogół będą to pojedyncze komórki burzowe, ale nie można wykluczyć również niewielkiego klastra wielokomórkowego. Jeśli powstaną, to burze będą się przemieszczać w kierunku północno wschodnim. Zasięg występowania i dokładne miejsca wyładowań możecie sprawdzać na danych detektorów wyładowań. Na mapie burzowej zobaczycie gdzie jest burza oraz w jakim kierunku przemieszcza się strefa burzowa.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!