Cyklon sprowadzi burze do Polski. Przyniosą ulewny deszcz i lokalny grad. Będą nocne wyładowania
W ciągu najbliższej doby z 10-11 marca 2023 czeka nas dosłowny pogodowy natłok zjawisk, bo na obszarze kraju wystąpią śnieżyce, lokalne ulewy, jak również wichury oraz pierwsze w pełni wiosenne burze, które mają szansę rozwinąć się w co najmniej kilku regionach. Sprawdźmy, gdzie prawdopodobne są komórki burze i kiedy będą możliwe wyładowania atmosferyczne, w tym wieczorne i nocne burze w Polsce.
Prognozowany wzrost chwiejności i niestabilności atmosfery w Polsce o godzinie 16:00, 10 marca 2023
Na Polską aktualnie znajduje się ciepły front atmosferyczny ułożony niemal równoleżnikowo z zachodu na wschód kraju. Oddziela ciepłą masę powietrza napływającą na południe kraju z południowo zachodniej Europy, od znacznie chłodniejszego zalegającego na północy. Wraz ze zbliżaniem się cyklonu z zachodniej Europy do granic Polski zacznie na południu rosnąć niestabilność termodynamiczna atmosfery. Napłynie nieco wilgotniejsze i nadal ciepłe, ale chwiejne powietrze i pojawią się warunki do rozwoju lokalnych burz w obszarze między ciepłym i chłodnym frontem atmosferycznym.
Prognoza burz dla Polski na 10/11 marca 2023
Nasi synoptycy, jak to mają w zwyczaju wydali stosowną prognozę burz ze wskazaniem ich prawdopodobieństwa. Jest to pierwsza w tym roku tego typu prognoza. W sezonie burzowym są już wydawane bardzo często. Niż nad Polskę względem poprzednich prognoz ma wcześniej wkroczyć z zachodu, bo już wieczorem jego centrum jest prognozowane nad Ziemią Lubuską. W rejonie centrum, a także na południe i wschód od niżu w obszarze pomiędzy odsuwającym się na północy poza granicę kraju ciepłym frontem i nadciągającym z zachodu chłodnym frontem mają właśnie pojawić się warunki do rozwoju lokalnych burz.
Prognoza rozproszonych opadów konwekcyjnych w Polsce o godzinie 19:00, 10 marca 2023
Pierwsze prawdopodobne burze mogą pojawić się miejscami w zachodniej lub południowej Polsce po południu lub wieczorem. Na tym jednak nie koniec, bo burze miejscami mogą wystąpić również w nocy na sobotę z 10/11 marca 2023.
Prognozowane położenie cyklonu i zasięgu opadów konwekcyjnych, w tym możliwych lokalnych burz o godzinie 22:00, 10 marca 2023
Prawdopodobieństwo rozwoju burz w Polsce jest umiarkowane, ale wiele wskazuje, że rozwiną się miejscami komórki burzowe na wskazanym obszarze. Potencjalne burze przyniosą lokalnie intensywny deszcz i niewykluczony punktowy drobny grad. W rejonie burz spodziewany jest również silniejszy wiatr.
Prognozowany zasięg niestabilnego powietrza w Polsce o godzinie 22:00, 10 marca 2023
Na ogół będą to pojedyncze komórki burzowe, ale nie można wykluczyć również niewielkiego klastra wielokomórkowego. Jeśli powstaną, to burze będą się przemieszczać w kierunku północno wschodnim. Zasięg występowania i dokładne miejsca wyładowań możecie sprawdzać na danych detektorów wyładowań. Na mapie burzowej zobaczycie gdzie jest burza oraz w jakim kierunku przemieszcza się strefa burzowa.
DobraPogoda24.pl