| |
Zagrożenie!
Z północy zanurkuje cyklon. Wichury wrócą do Polski. Wiatr osiągnie blisko 100 km/h

Z północy zanurkuje cyklon. Wichury wrócą do Polski. Wiatr osiągnie blisko 100 km/h

Trwa okres bardzo stabilnej pogody, ale zmiany i załamanie warunków pogodowych również dostrzegamy. Tak jak uprzedzaliśmy w prognozie długoterminowej, pod koniec marca czeka nas ochłodzenie, które sprowadzi nurkujący niż, czyli cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych. Spodziewamy się również wichury z wiatrem w porywach do około 70-95 km/h. Taki wiatr może już powodować szkody, dlatego jeśli prognozy się utrzymają, to z pewnością zostanie wydany pierwszy stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Sprawdźmy, kiedy należy się spodziewać wichury w Polsce i gdzie wiatr będzie najsilniejszy.

Wichury wrócą do Polski. Wstępne prognozowane porywy wiatru w Polsce na 28 marca 2022

Wichury wrócą do Polski, niż zanurkuje, wiatr do blisko 100 km/h, wstępna prognoza wiatru na 28 marca 2022

Wyż zwany antycyklonem zapewni nam jeszcze kilka dni ze stabilnymi warunkami atmosferycznymi i wysoką wiosenną temperaturą, ale niebawem zacznie się przebudowywać i powstanie kilka mniejszych ośrodków wyżowych. Między antycyklonami zrobi się miejsce do wślizgnięcia ośrodka niżowego, jaki powstanie w rejonie nieco odbudowanego prądu strumieniowego. Prognozy jeszcze będą się zmieniać, ale coraz pewniejszy jest silniejszy wiatr w Polsce około 28 marca (+/- 1 dzień). Silniej może powiać już 26 marca, gdyż pojawi się głębszy niż nad Rosją, ale jego obecna trajektoria nie powinna stanowić zagrożenia dla Polski.

Prognozowane położenie schodzącego niżu znad Atlantyku przez Skandynawię nad zachodnią Rosję, 28 marca 2022

Silny wiatr i wichury znowu wrócą do Polski, marzec 2022, mapy wiatru i ciśnienia

Dotychczasowy spokojny okres w pogodzie w Polsce zapewnia trwały antycyklon i słaby porozrywany prąd strumieniowy. W prognozach widoczne jest przejściowe odbudowanie wiru troposferycznego i to już wystarczy, aby dać impuls do powstania dynamicznego ośrodka niżowego.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Europą około 28-29 marca 2022

Wichury i silny wiatr w Polsce, prognoza na mapie wiatru 28 marca 2022

Wystąpienie silnego wiatru o sile wichury zaczyna również potwierdzać amerykański model GFS, a to oznacza, że rośnie ryzyko ponownego incydentu z silnym wiatrem.

Wstępnie prognozowana wichura w Polsce, 28 marca 2022. Model GFS

Silny wiatr i wichury w prognozach, mapa wiatru w Polsce, 28 marca 2022

Wszystko wskazuje na to, że nurkujący cyklon faktycznie powstanie i schodząc z północy przez Skandynawię w kierunku zachodniej Rosji przyniesie w Polsce silny wiatr wymuszony przez zwiększony poziomy gradient ciśnienia. Zasięg wichury i maksymalne porywy wiatru w poszczególnych regionach mogą się jeszcze zmienić, gdyż ostatecznie zależą od trajektorii układu niżowego, a ta będzie jeszcze się zmieniać. Niż ściągnie do Polski chłodne powietrze, a tym samym pod koniec marca czeka nas dynamiczne ochłodzenie. Miejscami wystąpią także oczekiwane opady deszczu, będą również możliwe ponowne opady śniegu.

Prognozowany przepływ powietrza w czasie wichury w Polsce, 28 marca 2022. Windy / ECMWF

Załamanie pogody i wichury w prognozach dla Polski, marzec 2022

Wiatr w czasie potencjalnej wichury powieje z zachodu i północnego zachodu. W najbliższych dniach, będziemy śledzić najnowsze prognozy wiatru, aby potwierdzić prognozy i wskazać najbardziej zagrożone regiony. Trzymamy rękę na pulsie, bądźcie z nami na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!