Wyż wpłynie na pogodę w Polsce. Przyniesie duży mróz i spowoduje smog. Jakość powietrza będzie fatalna
Na pogodę w kolejnych dniach lutego 2021 w Polsce wpłynie wyż Helida, którego centrum jutro 13 lutego 2021, będzie się znajdować nad Danią. To oznacza, że opadów śniegu w skali kraju będzie coraz mniej, aczkolwiek miejscami nadal będą możliwe. Wyż zacznie przemieszczać się w pobliżu Polski, przejściowo jego centrum znajdzie się również bezpośrednio nad naszym krajem. Zacznie się zmniejszać prędkość wiatru, pojawi się więcej przejaśnień i rozpogodzeń, które będą sprzyjać nocnym spadkom temperatury, dlatego spodziewamy się ponownie pojawienia w Polsce temperatur miejscami poniżej -20 stopni Celsjusza na znacznie większym obszarze niż dotychczas. Obecność wyżu i inwersja z nim związana wpłynie na pogorszenie jakości powietrza. W czasie silnego mrozu, emisja zanieczyszczeń, zwłaszcza z domów jednorodzinnych z przestarzałych systemów grzewczych opartych na węglu, przełoży się ponowne na powstanie smogu. Jakość powietrza najgorsza będzie na południu i południowym wschodzie Polski, szczególnie na Śląsku oraz w Małopolsce.
Wyż Helida przyniesie w Polsce siarczysty mróz i smog. Jakość powietrza będzie fatalna, szczególnie w dniach około 15-16-17 lutego 2021. Prognozowane położenie wyżu 13 lutego 2021
Nasilenie mrozu, zmniejszenie prędkości wiatru i występowanie inwersji, będzie sprzyjać kumulacji zanieczyszczeń powietrza w warstwie przyziemnej atmosfery. Powstanie duszący smog nad Polską.
Wstępnie prognozowane zanieczyszczenie powietrza w Polsce, godzina 21:00, 15 lutego 2021. Jest to przewidywana średnia godzinowa koncentracja pyłu zawieszonego PM 2,5
Prognozowane położenie wyżu Helida 16 lutego 2021
Prognozowane porywy wiatru w Polsce nad ranem, 16 lutego 2021
Prognozowane porywy wiatru w Polsce nad ranem, 17 lutego 2021
Wyż w kolejnych dniach lutego 2021 będzie się przemieszczać w pobliżu Polski.
Wstępnie prognozowane położenie wyżu w Europie, 19 lutego 2021
Wyż przyniesie większy mróz i pogorszenie jakości powietrza w Polsce, szczególnie od około 15-16 lutego 2021. Znowu będziemy się dusić i wyróżniać negatywnie na mapie Europy. Pomiary smogu możecie śledzić on-line.
DobraPogoda24
Tytuł artykułu jest mylący. Wyż nie powoduje smogu, powodują go ludzie.
Ludzie emitują zanieczyszczenia, ale do powstania i utrzymywania się smogu są również potrzebne odpowiednie warunki atmosferyczne. Wyż powoduje kumulacje zanieczyszczeń w warstwie podinwersyjnej. Sama emisja nie wystarczy, aby mówić o znaczącym epizodzie smogowym. Bardzo ważną rolę odgrywają warunki pogodowe. Proszę sprawdzić, jaka jest różnica w jakości powietrza w czasie silnej cyrkulacji zachodniej, mimo, że emisje są podobne.