| |
Zagrożenie!
Wyż przyblokuje nawałnice. Burze przyniosą ulewy i gradobicia z silnym wiatrem w tych regionach

Wyż przyblokuje nawałnice. Burze przyniosą ulewy i gradobicia z silnym wiatrem w tych regionach

Od dość licznych i silnych burz nadal nie uwolnimy się w Polsce, choć ich zasięg w ciągu najbliższej doby będzie mniejszy. Wyż ze wschodniej Europy z suchszym powietrzem ograniczy rozwój masowej konwekcji do zachodniej połowy kraju, przy czym najwięcej zjawisk z ulewnymi opadami deszczu, gradu i silnym wiatrem rozwinie się w zachodnich i północno zachodnich regionach. Głównym zagrożeniem będą lokalne ulewy i gradobicia. Meteorolodzy wydali nowe alerty pogodowe.

Wyż przyblokuje nawałnice w zachodniej Polsce do 28 maja 2024

Wyż przyblokuje nawałnice na zachodzie Polski, gdzie będą burze do 28 maja 2024

W minionych dniach nad Polską praktycznie codziennie przechodzą burze z nawałnicami w wielu regionach kraju. Mamy już miejscami, gdzie w czasie ulew spadło ponad 50-100 litrów wody na m2 ziemi, nie obyło się również bez gradobicia z kulami lodowymi o średnicy 1-4 cm. We znaki mieszkańcom dawał się również silny wiatr łamiący drzewa oraz uszkadzający lub zrywający poszycia dachowe. Każdego dnia musimy śledzić dokładne prognozy burz, aby przygotować się na nadejście zmiany pogody.

Prognoza burz dla Polski do godziny 05:00, 28 maja 2024

Prognoza burz dla Polski do 28 maja 2024

W ciągu najbliższej doby zasięg burz nad Polską zostanie jednak przejściowo ograniczony przez wpływ wyżu z suchszym i stabilniejszym powietrzem znad wschodniej Europy. Z powodu jego oddziaływania, rozwój masowej konwekcji zostanie ograniczony do zachodnich regionów kraju, gdzie zaznaczy się wpływ zbliżającego się chłodnego frontu oraz lokalnych linii zbieżności wiatru szczególnie, od zachodniego i środkowego wybrzeża przez Ziemie Lubuską i częściowo Wielkopolskę po Dolny Śląsk i lokalnie rejony podgórskie w regionach ościennych. Głównego rozwoju rozproszonych burz spodziewamy się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Nocą burze zaczną tracić na aktywności i stopniowo wygasać, choć lokalnie w pierwszej części nocy mogą się jeszcze utrzymywać.

Prognoza zasięgu opadów i lokalnych burz w Polsce o godzinie 11:00, 28 maja 2024

Wyż przyblokuje nawałnice z burzami w Polsce na zachodzie do 28 maja 2024

We wtorek w ciągu dnia obszar niestabilnego powietrza na chłodnym froncie będzie się z zachodu przesuwał w głąb kraju na wschód, ale właśnie od wschodu będzie nadal blokowany przez wyż. Z tego powodu rozproszone burze z przelotnymi opadami, ograniczą się miejscami do zachodniej połowy kraju. Wyjątkiem mogą być dzielnice północno wschodnie, gdzie nie jest wykluczony rozwój lokalnej burzy.

Prognoza zasięgu opadów i lokalnych burz w Polsce o godzinie 14:00, 28 maja 2024

Wyż blokuje burze z nawałnicami na zachodzie Polski do 28 maja 202

W rejonie burz spodziewamy się ulewnego deszczu, z sumami opadów do 10-30 mm, a tylko punktowo do 40-50 mm. Wówczas niewykluczone są lokalne zalania i podtopienia. Miejscami spadnie również grad o średnicy do około 1-3 cm. Możliwe będą również silne porywy wiatru, w rejonie wypiętrzonych chmur burzowych do około 50-85 km/h.

Sprawdź też: Pogoda na weekend Bożego Ciała. Będzie bardzo niestabilnie w Polsce

Prognoza zasięgu niestabilnego powietrza w Polsce w którym miejscami rozwiną się burze o godzinie 17:00, 28 maja 2024

Wyż przyblokuje burze z nawałnicami, gdzie będą ulewy do 28 maja 2024

W kolejnych dniach wpływ wyżu osłabnie, a tym samym zasięg opadów i burz ponownie nad Polską będzie się zwiększał z zachodu i południa w kierunku wschodu i północnego wschodu. Taki typ pogody letniej przeciągnie się na cały przełom maja i czerwca. Zaznaczamy, że w rejonie burz, miejscami ponownie wystąpią nawałnice, choć o ograniczonym zasięgu. W ostatnich dniach możemy się o tym przekonać wielokrotnie w wielu regionach kraju.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!