| |
Zagrożenie!
Pogoda na weekend Bożego Ciała. Komplikują się prognozy. Będzie bardzo niestabilnie

Pogoda na weekend Bożego Ciała. Komplikują się prognozy. Będzie bardzo niestabilnie

Zbliżamy się do przełomu maja i czerwca, który przyniesie długi weekend przypadający w Boże Ciało. Pytacie, jaka pogoda zapowiada się w tym okresie, czy będzie gorąco i pogodnie, a może chłodno i deszczowo? Najnowsze prognozy zaczynają się komplikować, bo owszem nie przewidują załamania temperatur, ale utrzyma się spore ryzyko przelotnych opadów deszczu i burz, miejscami silnych. Warunki atmosferyczne będą niestabilne.

Prognozowana temperatura w Polsce, 30 maja 2024 w Boże Ciało

Pogoda na długi weekend Bożego Ciała 2024

Wystarczy wziąć jeden dzień wolnego w pracy, aby cieszyć się długim weekendem między końcem maja i początkiem czerwca w liczbie 4 dni. Nic więc dziwnego, że oczekujemy stabilnej i ciepłej pogody, tym bardziej, że wiele osób będzie chciało odpocząć na łonie natury, ponadto odbędą się liczne procesje Bożego Ciała. O ile w temperaturach nie będzie przełomu, bo w czasie długiego weekendu w zależności od regionu i dnia, spodziewamy się maksymalnie w Polsce około do 20-30 st. C., o tyle sytuacja związana z przechodzeniem burz może się przeciągnąć.

Prognozowane opady i burze w Polsce, 30 maja 2024

Pogoda długi weekend Boże Ciało 2024 w Polsce

Długi weekend przypada w tym roku, od 30 maja do 2 czerwca. Najnowsze wyliczenia numeryczne szczególnie modelu ECMWF podtrzymują w tych dniach adwekcję do Polski ciepłej, ale chwiejnej i niestabilnej masy powietrza, w której miejscami w ciągu dnia będą się wypiętrzać chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie z gradem.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, 31 maja 2024

Pogoda długi weekend Bożego Ciała, najnowsza prognoza opadów i temperatury 31 maja 2024

Na szczęście większość przelotnych opadów deszczu i burz jest przewidywanych w godzinach popołudniowych, co oznacza, że na ogół zdążymy wrócić z uroczystych procesji. Sytuacja zaczyna się komplikować w sytuacji, gdy wybierzemy się na łono przyrody, w tym nad wodę, do lasu, czy w góry i nad morze. W tym przypadku miejscami pogodową sielankę może przerwać przelotny deszcz i burza, dlatego warto mieć pod ręką najnowsze dane radarowe i prognozy.

Pogoda na długi weekend Bożego Ciała. Prognoza opadów i burz w Polsce, 1 czerwca 2024

Pogoda długi weekend Bożego Ciała, prognoza opadów 1 czerwca 2024

Polska na przełomie maja i czerwca według najnowszych wyliczeń numerycznych ma pozostać w obszarze pola obniżonego ciśnienia z dalszą adwekcją niestabilnego i wilgotnego powietrza. Oznacza to kontynuację typowo letnich warunków atmosferycznych. Możemy się spodziewać zarówno chwil ze słońcem i temperatur na poziomie 20-30 st. C., jak również przelotnych opadów i burz. Ich dokładny zasięg wystąpienia, będzie możliwy do ustalenia dopiero w prognozach bieżących na dany dzień.

Sprawdź również: Opady deszczu zmartwią Polaków. Prognozy na czerwiec 2024 są fatalne

Prognozowana adwekcja ciepłego powietrza w głąb Europy i Polski na wysokości 1,5 km, 2 czerwca 2024

Pogoda na weekend Bożego Ciała, prognozowana temperatura 2 czerwca 2024

W porównaniu do poprzednich prognoz, zmiany dotyczą przelotnych opadów i burz, których ma być więcej na przełomie maja i czerwca w odniesieniu do wcześniejszych wyliczeń. Pocieszeniem niech będzie fakt, że większość z nich występuje w godzinach popołudniowych i wieczornych, ponadto są one jedynie przerywnikiem, co nie zmienia faktu, że w przypadku burz, zjawiska miejscami mogą być gwałtowne. Krótko mówiąc - długi weekend Bożego Ciała na przełomie maja i czerwca zapowiada się z typowo letnią pogodą w Polsce.

Zobacz także: Pogoda na lato 2024 dla Polski. Zimno i deszczowo, czy upalnie i sucho?

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!