| |
Zagrożenie!
Wysokie ciśnienie i powrót silnego mrozu w prognozach. To skutki antycyklonu w Polsce. Znamy szczegóły

Wysokie ciśnienie i powrót silnego mrozu w prognozach. To skutki antycyklonu w Polsce. Znamy szczegóły

W kierunku Polski rozbudowuje się kolejny silny wyż noszący imię Oliwer. Jego centrum z ciśnieniem około 1041 hPa znajdzie się w środę 16.03 nad północno zachodnią Rosją. W kolejnych dniach wyż przesunie się bardziej na południe w rejon naszego kraju. W tym czasie nad Niemcami powstanie drugi wyż, a następnie oba ośrodki wysokiego ciśnienia około 19-20 marca stworzą potężny obszar antycyklonu rozciągający się od Wysp Brytyjskich przez południową Skandynawię, Niemcy, Polskę po Białoruś, Rosję, Ukrainę i Bałkany. Wyżowi będzie towarzyszyć nie tylko znaczny wzrost ciśnienia do około 1050 hPa, ale również liczne rozpogodzenia, a przez to ponownie spodziewamy się silniejszego mrozu w nocy, lokalnie dwucyfrowego z uwagi na przejściowo adwekcję chłodnego powietrza. 

Kolejne ochłodzenie w prognozach. Prognozowany zasięg adwekcji chłodniejszego powietrza, 19 marca 2022

Wysokie ciśnienie i powrót mrozu w prognozach dla Polski, to przez antycyklon 19-20 marca 2022

Początek obecnego tygodnia, tak jak zapowiadaliśmy jest jeszcze ciepły z wiosennymi temperaturami, miejscami na południu i zachodzie Polski dochodzącymi do 12-15 st. C. Sytuacja zmieni się w drugiej połowie tygodnia, zwłaszcza w najbliższy weekend 19-20 marca, gdy nad Polską znajdzie się silny antycyklon z wysokim ciśnieniem na północy kraju do około 1050 hPa. Wcześniej dotrze pył saharyjski związany związany z niżem powodującym wichury, ulewy i burze m.in. w rejonie Hiszpanii.

Prognozowane położenie antycyklonu nad Polską, 20 marca 2022

Prognoza antycyklonu w Polsce, przewidywane ciśnienie, 20 marca 2022

Wyż będzie ściągał do Polski chłodniejsze powietrze, dlatego oczekujemy również powrotu silniejszego mrozu w nocy szczególnie we wschodnich i południowych dzielnicach kraju. Na trwalsze pojawienie się cieplejszej wiosny, będziemy więc musieli jeszcze poczekać.

Prognozowany mróz w Polsce, 19 marca 2022

Mróz i wysokie ciśnienie w prognozach, to skutki antycyklonu w Polsce, prognoza mrozu 19 marca 2022

Spadki temperatur tym razem będą mniejsze, gdyż nie spodziewamy się mrozu dochodzącego do -20 stopni, jak w poprzednim ochłodzeniu w tym miesiącu, ale miejscami temperatura będzie spadać do około -14/-6 st. C.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 20 marca 2022

Wysokie ciśnienie, antycyklon i mróz w prognozach dla Polski, 20 marca 2022

Znaczące drugie ochłodzenie w marcu, zwłaszcza w nocy odczujemy tym razem na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca. Na szczęście niskie temperatury wynagrodzi nam w dzień mocno operujące słońce z dodatnimi temperaturami.

Prognozowany mróz w Polsce 21 marca 2022

Mróz wraca do Polski, wysokie ciśnienie i antycyklon w prognozach, mapy pogodowe 21 marca 2022

Ochłodzenie nie będzie długotrwałe, bo z upływem ostatniej 3 dekady marca spodziewamy się kolejnego wzrostu temperatury. Na termometrach miejscami zobaczymy nawet 14-17 st. C., zwłaszcza na południowym zachodzie kraju. Czekajmy cierpliwie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!