| |
Zagrożenie!
Szokująca zmiana barwy nieba w Europie. To przez pył saharyjski. Pył dotrze do Polski

Szokująca zmiana barwy nieba w Europie. To przez pył saharyjski. Pył dotrze do Polski

Do Europy dociera pierwsza w tym sezonie ogromna chmura pyłu saharyjskiego. Kolor nieba miejscami zmienił się na pomarańczowy, a krajobrazy przypominają obrazy z Marsa. Bardzo duże ilości pyłu i drobin piasku pokryły Hiszpanię i miejscami Francję. Pył dotarł we francuskie góry, gdzie śnieg został pokryty charakterystycznym żółtawym i pomarańczowym nalotem. W kolejnych dniach pył saharyjski, będzie transportowany w głąb Europy na północ i północny wschód. Pył dotrze również do Polski. Zamiast błękitu nieba, będziemy mieć wyraźnie zmatowioną atmosferę oraz zredukowane natężenie promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni. Sprawdźmy, kiedy pył saharyjski pojawi się nad Polską.

Ogromne ilości pyłu saharyjskiego w atmosferze nad Hiszpanią. Miasto Kartagena, 14 marca 2022. Foto: Meteosurest

Pył saharyjski zmienił barwę nieba w Europie, pomarańczowe niebo Hiszpania i Francja, marzec 2022, pył dotrze do Polski

Pył saharyjski z Algierii został uniesiony przez bardzo silny wiatr związany z niżem z rejonu Półwyspu Iberyjskiego. Niż Celia przynosi nie tylko wichury, ale również ulewne opady deszczu. Pył po uniesieniu do atmosfery jest następnie transportowany przez prądy powietrza na północ w głąb Europy.

Prognoza i stężenie pyłu saharyjskiego w Europie, godzina 14:00, 15 marca 2022

Pomarańczowe niebo w Europie, prognoza pyłu saharyjskiego 15 marca 2022

Główna chmura pyłu saharyjskiego obejmuje dziś Hiszpanię, Portugalię i Francję. Niewielki pył zaczyna również docierać do Polski, dlatego niebo nad nami jest dziś już mniej błękitne, a bardziej matowe.

Skutki pyłu saharyjskiego po opadach w południowej Francji, 15 marca 2022

Co najmniej kilka razy w roku mają miejsce duże transporty pyłu saharyjskiego do Europy szczególnie w okolicach kwietnia, gdy układy baryczne są najbardziej korzystne do uniesienia i przetransportowania ogromnych ilości pyłu i drobin piasku. Pyły te bardzo często docierają do Polski i są systematycznie badane od lat m.in. przez stację SolarAOT w rejonie Strzyżowa na Podkarpaciu.

Prognozowane stężenie i zasięg pyłu saharyjskiego w Europie o godzinie 14:00, 16 marca 2022

Prognoza transportu pyłu saharyjskiego do Europy i Polski, 16 marca 2022

W środę 16.03 największe stężenie pyłu saharyjskiego w atmosferze nad Europą nadal będzie mieć miejsce w Hiszpanii i Portugalii, a także we Francji oraz częściowo w południowych i zachodnich Niemczech. Pył dotrze również do Anglii, Belgii i Holandii. Zwiększy się natężenie pyłu saharyjskiego również na Bałkanach. Niewielka ilość pyłu będzie również w atmosferze nad Polską. Pył ten opadnie w miejscach wystąpienia opadów.

Śnieg we francuskich Pirenejach pokryty pyłem saharyjskim, 15 marca 2022

Duża zawartość pyłu saharyjskiego w atmosferze może mieć niekorzystny wpływ na linie lotnicze, gdyż samoloty rejsowe mogą zmieniać trasę i omijać rejony z największą zawartością pyłu w powietrzu. Ponadto pył redukuje natężenie promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni ziemi, a przez to jest niekorzystny dla instalacji fotowoltaicznych. 

Prognoza zasięgu pyłu saharyjskiego o godzinie 14:00, 17 marca 2022

Prognoza pyłu saharyjskiego w Europie, 17 marca 2022, kiedy pył dotrze do Polski

W czwartek 17.03 pył saharyjski rozprzestrzeni się dalej w głąb Europy, w tym do Skandynawii i Polski. Główna oś chmury z dużym stężeniem pyłu, będzie się rozciągać od Szwecji i Norwegii przez zachodnią i północną Polskę, Niemcy, Francję, Belgię, Holandię po Włochy, Czechy, Austrię, Szwajcarię, Hiszpanię i Portugalię. 

Przewidywany zasięg i stężenie pyłu saharyjskiego w Europie o godzinie 01:00, 18 marca 2022

Pomarańczowe niebo nad Europą, prognoza pyłu saharyjskiego 18 marca 2022

Prognoza stężenia pyłu w poszczególnych krajach może się jeszcze nieznacznie zmienić, ale nie zmienia to faktu, że jest to największy transport pyłu saharyjskiego do Europy od początku tego roku. Jeżeli więc w najbliższych dniach wybieracie się samochodem do wymienionych krajów, to nie ma sensu go myć, bo w rejonach wystąpienia opadów zostanie pokryty charakterystyczną warstwą pyłu z Afryki. Dodajmy, że napływowi pyłu do Europy będzie towarzyszył również wzrost temperatury szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie kontynentu. Miejscami temperatura przekroczy 20 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!