Dwutlenek siarki z wulkanu La Soufriere okrąża Ziemię. Gaz chłodzący klimat dotarł do Europy, Afryki i Azji
Spektakularna erupcja karaibskiego wulkanu La Soufriere na francuskiej wyspie Saint Vincent przykuwa uwagę badaczy z całego świata. Gigantycznej kolumnie popiołu unoszącej się na wysokość ponad 11 km towarzyszyły wyładowania atmosferyczne, ponadto ze zboczy wulkanu na jego wschodniej stronie zeszły spływy piroklastyczne, które zagrażały mieszkańcom uciekającym z wyspy. Uwagę przykuwał obłok pyłów rozciągający się na setki kilometrów na wschód w głąb Oceanu Atlantyckiego. Innym czynnikiem wartym odnotowania jest olbrzymia emisja dwutlenku siarki w czasie erupcji wulkanu La Soufriere. Bezbarwny gaz SO2 jest istotny dla klimatu, bo ma działanie chłodzące.
Chmura dwutlenku siarki znad Karaibów dotarła do Europy, Afryki i Azji sięgając Indii. Prognoza rozprzestrzenienia SO2, 16 kwietnia 2021
Czy wulkan La Soufriere ochłodzi klimat
Jeśli duże ilości SO2 okrążą Ziemię i dostaną się do stratosfery, to wtedy może w dość krótkim czasie wpłynąć na ochłodzenie klimatu. Wszystko zależy jednak od dalszej aktywności wulkanu La Soufriere oraz prądów powietrznych, które musiałyby sprzyjać dostaniu się SO2 do stratosfery, gdzie po połączeniu z parą wodną zmieniłby się w aerozol kwasu siarkowego. Wtedy cząstki aerozolu powodują pochłanianie znaczącej części docierającego promieniowania słonecznego, a to z kolei może się przełożyć na obniżenie temperatury globalnej.
Zasięg dwutlenku siarki docierającego znad wyspy Saint Vincent do Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. 16 kwietnia 2021
Aktualnie główna chmura dwutlenku siarki znad Karaibów przez Atlantyk dotarła do Afryki, południowej Europy, a następnie przez Bliski Wschód przemieszcza się w kierunku Azji do Indii.
Gigantyczna emisja popiołu po erupcji wulkanu La Soufriere. Foto: NASA, 10 kwietnia 2021
Wszystko na to wskazuje, że SO2 okrąży całą planetę. Jeśli wulkan się uspokoi, to nie powinno to zdarzenie wpłynąć w znaczącym stopniu na klimat.
W przypadku dalszej emisji dużych ilości dwutlenku siarki, może się powtórzyć historia z 1991 roku, gdy emisja z wulkanu Pinatubo w kolejnym roku obniżyła średnią globalną temperaturę.
Prognozowany zasięg dwutlenku siarki docierającego znad wyspy Saint Vincent do Europy, Afryki i Azji. 17 kwietnia 2021
Amerykańscy badacze z Michigan wskazują, że wulkan musi wyemitować minimum 5 mln ton SO2, aby wpłynąć na chwilowe ochłodzenie klimatu. W przypadku wulkanu Pinatubo do atmosfery dostało się 20 milionów ton dwutlenku siarki i 11 km sześciennych pyłów (tefry). To wystarczyło, aby obniżyć temperaturę globalną w 1992 roku o około 0,5 st. C. Działanie aerozolu siarkowego było jednak krótkotrwałe, bo już po 2 latach od erupcji niemal całość aerozoli opadła na powierzchnię.
Duże ilości popiołu, SO2 i CO2 emitowane w czasie erupcji wulkanu La Soufriere. Foto: FB Nemo
Aktualnie nie wiemy, jak dalej rozwinie się aktywność wulkanu La Soufriere na wyspie Saint Vincent, dlatego sytuację należy śledzić. Niewykluczone, że ilość wyemitowanego SO2 będzie zbyt mała do globalnego obniżenia temperatury, ale wystarczająca do znaczącego uszkodzenia warstwy ozonowej, a co za tym idzie do przejściowo zwiększenia dziury ozonowej.
DobraPogoda24, NASA, Windy/Copernicus