| |
Zagrożenie!
Podniesiono stopień alertu w rejonie wulkanu Pinatubo. Blisko 30 lat temu ochłodził klimat

Podniesiono stopień alertu w rejonie wulkanu Pinatubo. Blisko 30 lat temu ochłodził klimat

Wulkan Pinatubo po wielkiej erupcji w 1991 roku, od stycznia 1996 do początku 2021 roku zachowywał się niezwykle spokojnie. Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (Phivolcs) utrzymywał poziom alertu określony jako 0, czyli niestanowiący w danym okresie zagrożenia. Sytuacja zmieniła się na początku marca 2021 roku, bo dzisiaj 5 marca podniesiono poziom z normalnego do stopnia pierwszego. To reakcja na serie 9 trzęsień ziemi, jakie od wczoraj 04.03 zanotowano w rejonie wulkanu Pinatubo.

Podniesiono poziom alertu Wulkanu Pinatubo na Filipinach. Po gigantycznej erupcji stratowulkanu w 1991 roku, obniżył temperaturę globalną w 1992 roku. Foto: Albert Garcia

Wulkan Pinatubo na Filipinach, podniesiono stopień alertu, ochłodził klimat blisko 30 lat temu

Trzęsień ziemi od początku 2021 roku jest znacznie więcej, bo zanotowano ponad 1720 słabych wstrząsów pod wulkanem Pinatubo. Wszystkie zarejestrowane trzęsienia ziemi są związane z procesami pękania skał. Pomiary nad kraterem Pinatubo w lutym 2021 roku wykazywały emisję CO2 na poziomie 378 ton na dobę. To mieści się w zakresie tła wynoszącego 1000 ton na dobę, tak wynika ze średniej z ostatniej dekady. Ponadto odnotowano niewielki wzrost temperatury fumaroli lub otworów wentylacyjnych, ale inne cechy, takie jak kwasowość pozostają niezmienione.

Położenie wulkanu Pinatubo na Filipinach względem stacji monitorujących

Wulkan Pinatubo ochłodził klimat, zwiększony stopień alertu, informacje

Biorąc pod uwagę utrzymywanie się aktywności sejsmicznej, Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii podniósł z poziomu 0 do stopnia 1 poziom alarmowy. Oznacza to, że ryzyko ponownego uaktywnienia wulkanu jest obecnie niewielkie, bo prawdopodobnie zachodzą procesy tektoniczne pod wulkanem i nie ma bardzo dużego prawdopodobieństwa nieuchronnej erupcji. Mimo to, wejście do obszaru krateru Pinatubo musi być przeprowadzone z najwyższą ostrożnością i należy go unikać. Przypomina się społecznościom i jednostkom samorządu terytorialnego otaczającym Pinatubo, aby zawsze były przygotowane na trzęsienia ziemi i zagrożenia wulkaniczne oraz przeglądały, przygotowywały i uaktualniały plany awaryjne na wypadek katastrofy.

Podniesiono stopień alertu w rejonie wulkanu Pinatubo na Filipinach

Wulkan Pinatubo stał się powszechnie znany w 1991 roku. Wówczas 15 czerwca doszło do największej jego erupcji, poprzedzonej stopniowym uaktywnianiem się od kwietnia. Uznaje się, że była to jednak z największych erupcji wulkanu na Ziemi od 100 lat. Wyemitował wówczas do atmosfery 20 milionów ton dwutlenku siarki i 11 km sześciennych pyłów (tefry). Z powodu eksplozji wierzchołek wulkanu zapadł się i uformował kalderę o średnicy 2,5 km. Do stratosfery dostały się znaczne ilości aerozoli siarkowych i w ciągu kilku tygodni rozprzestrzeniły się po planecie. W ten sposób w 1992 roku odnotowano średni spadek temperatury o około 0,2-0,5 st. C., gdyż docieranie promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi zmniejszyło się o 2%. Ochłodzenie było krótkotrwałe, bo już po 2 latach całość aerozoli opadła na powierzchnie.

Wielka erupcja wulkanu Pinatubo na Filipinach. Spowodował ochłodzenie klimatu

Położenie aktywnych wulkanów na Filipinach

Wulkan Pinatubo ochłodził klimat, aktywne wulkany na Filipinach

DobraPogoda24, Phivolcs


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!