| |
Zagrożenie!
Wichury sprowadzi potężny cyklon. Wiatr przekroczy 150 km/h. To będzie orkan z niskim ciśnieniem

Wichury sprowadzi potężny cyklon. Wiatr przekroczy 150 km/h. To będzie orkan z niskim ciśnieniem

Nadchodzący weekend oraz początek nowego tygodnia w Polsce przyniesie duże ocieplenie i dość stabilną pogodę. Nie oznacza to, że w całej Europie aura będzie spokojna. Wręcz przeciwnie, przechodzący głęboki cyklon Timea o sile orkanu uderzy z potężnymi wichurami na północnym zachodzie kontynentu. Wiatr na lądzie miejscami przekroczy 100-140 km/h, a w głębi morza i oceanu ponad 150-160 km/h. Jego przejście będzie mieć wpływ na warunki pogodowe w naszym kraju.

Prognozowane położenie potężnego cyklonu i zasięgu wichury w rejonie Europy o godzinie 03:00, 6 kwietnia 2024

Potężny cyklon Timea przyniesie ogromne wichury do Europy, wiatr osiągnie 150 km/h kwiecień 2024

Najbliższej doby na wschodzie Atlantyku, w pewnej odległości od zachodniego wybrzeża Europy, w osi prądu strumieniowego dojdzie do bombogenezy, czyli olbrzymiego spadku ciśnienia i powstania gwałtownego cyklonu. Jest on już widoczny na mapie synoptycznej Europy i nosi imię Timea. Ze względu na to, że będzie niósł wiatr o sile orkanu, to dodatkowo otrzymał imię Kathleen. Ze względu na dynamiczną sytuację, nadal nie można oszacować minimalnego ciśnienia w centrum żywiołu. Model GFS wskazuje obecnie do 944 hPa na otwartych wodach północnego Atlantyku, a model ECMWF do 951 hPa. Ciśnienie w cyklonie przy podejściu wichury w rejon Irlandii i Wysp Brytyjskich ma przekraczać 950 hPa.

Prognoza położenia cyklonu Timea i zasięgu wichury w Europie o godzinie 12:00, 6 kwietnia 2024

Cyklon Timea z orkanem przyniesie potężne wichury w Europie kwiecień 2024

Sytuacja będzie nietypowa, bo cyklon zamiast przemieszczać się z zachodu na wschód, to przejdzie z południa na północ, gdyż w ten sposób będzie ułożona oś prądu strumieniowego napędzająca jego rozwój i wpływająca na kierunek przepływu powietrza. Krajem najbardziej narażonym na uderzenie orkanu jest Irlandia oraz Szkocja. Wichura w nieco mniejszym stopniu będzie także odczuwalna w pozostałych regionach Wysp Brytyjskich po Wyspy Owcze.

Prognoza zasięgu wichury w Europie w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii o godzinie 15:00, 6 kwietnia 2024

Potężne wichury przyniesie orkan i cyklon Timea do Europy kwiecień 2024

Z powodu potężnej wichury należy oczekiwać sporych szkód w tym regionie Europy. Wiatr będzie łamał drzewa oraz uszkadzał lub zrywał dachy. Wiele tysięcy gospodarstw domowych zostanie odciętych od prądu. Będą również odwołane lub przeniesione loty samolotów, a także rejsy statków. Dojdzie również do zatarasowania dróg oraz zagrożenia ze strony powodzi sztormowej z powodu cofki i wysokich fal uderzających szczególnie w wybrzeże Irlandii i Szkocji.

Czytaj również: Chmura pyłu saharyjskiego opadnie w Polsce. Znacznie przysłoni Słońce

Prognoza zasięgu wichury w Europie w rejonie Wysp Brytyjskich o godzinie 13:00, 7 kwietnia 2024

Cyklon z orkanem w Europie przyniesie potężne wichury kwiecień 2024

Potężne wichury w północno zachodniej Europie będą się utrzymywać między sobotą i niedzielą, po czym cyklon nad północnym Atlantykiem zacznie się wypełniać i słabnąć. Cyklon wtórny dodatkowo pojawi się między 8-9 kwietnia z wichurami między Anglią i Francją w rejonie Kanału La Manche, ale jego siła tym razem będzie słabsza. Dodatkowo na poniższej prognozie modelu globalnego GFS przedstawiamy rejony Europy, które będą najbardziej narażone na wichury w omawianym okresie do 9 kwietnia.

Prognozowany zasięg oddziaływania potężnej wichury w Europie do 9 kwietnia 2024

Potęzne wichury w Europie sprowadzi cyklon o sile orkanu kwiecień 2024

Mimo, że wspomniany głęboki cyklon z wichurami o sile orkanu nie przyniesie w Polsce większego zagrożenia ze strony wiatru, to będzie jednak mieć wpływ na warunki atmosferyczne w naszym kraju. Przesuwając się na północ wzdłuż zachodniego wybrzeża Europy i jednocześnie kręcąc odwrotnie do wskazówek zegara, zaciągnie bardzo ciepłe masy powietrza z pyłem saharyjskim z północno zachodniej Afryki do centrum kontynentu. Z tego powodu czeka nas niezwykły i wczesny podmuch lata, z temperaturami maksymalnymi do około 24-29 st. C., zwłaszcza między 7-9 kwietnia.

Sprawdź także: Kopuła ciepła przyniesie fale gorąca do Polski

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!