
Chmura pyłu saharyjskiego opadnie w Polsce. Znacznie przysłoni Słońce. Wiemy, kiedy aerozolu będzie najwięcej
Zwykle w kwietniu obserwujemy największe transporty pyłu saharyjskiego do Polski i wygląda na to, że również tak będzie w tym sezonie. Zachodzące zmiany w polu barycznym nad Europą spowodują nadciągnięcie fali ciepłego powietrza zwrotnikowego zawierającego spore ilości aerozolu pustynnego. Z tego powodu czeka nas duży wzrost temperatury, jednak spadnie widzialność i pogorszy się jakość powietrza. Spadnie również brudny deszcz przy opadaniu chmury z pyłem.
Prognoza zasięgu występowaniu pyłu saharyjskiego zaciąganego w głąb Europy o godzinie 20:00, 7 kwietnia 2024
Główna adwekcja powietrza z aerozolem pustynnym, czyli pyłem saharyjskim składającym się z drobin piasku, czeka nas podczas kolejnej fali ocieplenia w Polsce, zwłaszcza między 7-9 kwietnia. W tych dniach z zachodu i południowego zachodu w głąb kraju będzie się przesuwać chmura pyłu. Duże transporty możemy na ogół dostrzec gołym okiem, bo zamiast błękitnego nieba, to będziemy mieć jasnobiałą, matową barwę nieboskłonu.
Prognoza zasięgu napływu pyłu saharyjskiego do Polski i Europy o godzinie 14:00, 8 kwietnia 2024
W porównaniu do minionego marcowego transportu, tym razem mineralny pył napłynie do Polski z innego kierunku, bo głównie z Algierii przez Hiszpanię, Francję, Niemcy, Czechy i Włochy. Jego zasięg w głąb Europy na północ będzie znacznie większy, bo sięgnie także Krajów Nadbałtyckich. Na trajektoriach prognoz adwekcji powietrza doskonale widać, w jaki sposób dojdzie do napływu pyłu i wzrostu temperatury.
Prognoza adwekcji i temperatury powietrza w Polsce i Europie na wysokości 1,5 km o godzinie 17:00, 8 kwietnia 2024
Przed dotarciem chmury z pyłem, zalecamy zrobienie zdjęć nieba i porównanie jego błękitu. Z pewnością już między 6-7 kwietnia dostrzeżemy duża różnicę szczególnie w zachodniej i północnej, a później także we wschodniej i południowej Polsce, gdy zamiast błękitu będzie dominował kolor matowy. Z tego powodu nastąpi też znaczne zredukowanie promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni ziemi.
Prognoza zawartości pyłu saharyjskiego w atmosferze w Polsce i Europie o godzinie 02:00, 9 kwietnia 2024
Z powodu obecności cząstek pochodzenia pustynnego, należy się spodziewać znacznego spadku widzialności poziomej powietrza, do kilkudziesięciu kilometrów, a miejscami w sprzyjających warunkach do kilkunastu. Wraz z adwekcją ciepłego powietrza z pyłem, spadnie również wilgotność względna. Warto również sprawdzać w tym czasie mapy jakości powietrza, bo miejscami w rejonach największej koncentracji opadającego pyłu nastąpi pogorszenie wskazań szczególnie dla poziomu PM10, o ile pył pustynny będzie transportowany także w dolnym poziomie troposfery, bo zwykle jego główny obszar znajduje się na poziomie środkowej troposfery między 3-6 km nad poziomem morza. Bierzmy jednak poprawkę na wskazania, bo pomiary jakości powietrza mogą być niedokładne, gdyż czujniki są kalibrowane do cząstek sferycznych, a pył saharyjski ma cząstki często o innym kształcie.
Sprawdź także: Kopuła ciepła przyniesie fale gorąca. Temperatura sięgnie 29 stopni w Polsce
Prognoza zasięgu pyłu saharyjskiego w Polsce i Europie o godzinie 08:00, 10 kwietnia 2024
Dopiero między 10-11 kwietnia podczas wymiany mas powietrza i wkraczającego do Polski ochłodzenia, pył saharyjski będzie stopniowy wypychany z naszego kraju poza wschodnią i południową granicę. Z tego powodu najdłużej utrzyma się nad regionami południowymi i południowo wschodnimi. Przy przejściu frontu w wielu miejscach opadnie z deszczem brudząc wszelkie powierzchnie. Zauważy go szczególnie na szybach i karoseriach samochodów.
Czytaj również: Przejdą gwałtowne wichury. Wiatr przekroczy 135 km/h. Ogromny cyklon zmieni pogodę w Polsce
Źródło: DobraPogoda24.pl