| |
Zagrożenie!
Wichury i burze wkroczą do Polski. Potężny orkan przesuwa się na wschód Europy. Wiatr przewraca ludzi

Wichury i burze wkroczą do Polski. Potężny orkan przesuwa się na wschód Europy. Wiatr przewraca ludzi

Z niepokojem śledzimy przesuwanie się wichury związanej z orkanem Eunice, jaki w nocy 18/19 lutego 2022 wkroczy do zachodniej i północno zachodniej Polski. Potężny niż znad Wysp Brytyjskich przesuną się aktualnie nad Morze Północne i niebawem wkroczy nad Bałtyk. Wtedy wichura rozpocznie się w Polsce. Wiatr miejscami przekroczy 100-120 km/h, a lokalnie, zwłaszcza w rejonie Wybrzeża może przekroczyć 130 km/h. Wichura na zachodzie Europy spowodowała mnóstwo zniszczeń. Niestety, są pierwsze ofiary orkanu Eunice. Ludzie m.in. na ulicach Londynu nie mogli ustać na nogach w czasie silnych porywów wiatru. Sprawdźmy, kiedy wichura związana z niżem Zeynep uderzy w Polsce oraz jaki będzie zasięg silnego wiatru w Europie.

Prognozowany zasięg wichury i orkanu Eunice w Europie i Polsce. Przewidywane maksymalne porywy wiatru. Model ICON

Potężne wichury i burze wkroczą do Polski w nocy 18/19 lutego 2022. Porywy wiatru przekroczą 100-130 km/h. Wiatr przewracał ludzi w Londynie

Niż będący orkanem narobił sporo szkód w Wielkiej Brytanii. Wiatr szczególnie silny był w Irlandii i Anglii. Miejscami w porywach przekraczał 100-190 km/h. Cyklon doskonale był widoczny na zdjęciu satelitarnym dużej rozdzielczości wykonanym przez satelitę NASA.

Zdjęcie satelitarne orkanu Eunice z zaznaczonym kierunkiem przemieszczenia w ciągu najbliższej doby. Foto: NASA, 18 lutego 2022

Wichury i orkan Eunice zbliża się do Polski, mapa wiatru i prognoza porywów w Polsce i Europie, zdjęcie satelitarne 18-19 lutego 2022

Wiatr w Anglii na ulicach Londynu był bardzo silny. Ludzie dosłownie nie mogli ustać na nogach i byli przewracani przez wichurę.

Wrażenie robią zanotowane porywy wiatru. Na wybrzeżu Irlandii i Wielkiej Brytanii wiatr miejscami osiągał 120-190 km/h, a na północnym wschodzie Francji w pobliżu granicy z Belgią wiatr przekroczył 150-170 km/h. Aktualnie wichura znad Wysp Brytyjskich wkroczyła do Belgii i Holandii. Niestety, są pierwsze ofiary. Dwie osoby zginęły w Holandii. Obie ofiary zostały przygniecione przez drzewa. W Hadze wiatr zerwał dach ze stadionu piłkarskiego klubu ADO Den Haag. Niebawem wichura przesunie się nad Niemcy i południową Danię, a w drugiej części nocy 18/19.02 uderzy w zachodnią i północno zachodnią Polskę.

Maksymalne porywy wiatru zanotowane w czasie wichury na zachodzie Europy, do godziny 16:00, 18 lutego 2022

Orkan Eunice, najnowsza prognoza wiatru, notowane porywy, mapy wiatru w Europie, 18-19 lutego 2022

Na specjalnej prognozie możecie zobaczyć godzina po godzinie prognozowane maksymalne porywy wiatru, jakie wystąpią w czasie przejścia wichury związanej z orkanem, od Wielkiej Brytanii po Polskę. Prognozy nadal potwierdzają, że wichura w naszym kraju uderzy na zachodzie i północnym zachodzie w drugiej połowie najbliższej nocy szczególnie w sobotę 19.02 nad ranem. Jutro wichura w ciągu dnia z opadami i burzami przesunie się w głąb Polski. Najsilniej powieje w pasie środkowym i całej północnej połowie kraju.

Prognozowane przemieszczenie orkanu z zachodniej Europy z silnym wiatrem do Polski. Prognoza godzinowa wiatru, od 18, do 19 lutego 2022. Model ICON

Nad Europą znajduje się bardzo silny prąd strumieniowy, który dodatkowo napędza przepływ powietrza i kieruje niż na wschód kontynentu.

Prognozowa siła i położenie prądu strumieniowego w Europie, noc 18/19 lutego 2022

Wichury i orkan Eunice uderzy w Polskę, prognoza prądu strumieniowego, noc 18/19 lutego 2022

Służby w Polsce zapewniają, że są w najwyższej gotowości przed możliwymi wichurami. Strażakom w wielu jednostkach wstrzymano urlopy, aby mogli brać udział w interwencjach, jakie spowoduje silny wiatr. Dokładną prognozę wichury zbliżającej się do naszego kraju sprawdzicie w szczegółowej prognozie godzinowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!