| |
Zagrożenie!
Kolejny orkan uderzy w Polskę. Wichury przekroczą 120 km/h. Mamy najnowsze dokładne prognozy wiatru

Kolejny orkan uderzy w Polskę. Wichury przekroczą 120 km/h. Mamy najnowsze dokładne prognozy wiatru

Po przejściu wichur związanych z potężnym niżem Ylenia i orkanem Dudley, do Polski zbliża się kolejne uderzenie bardzo silnego wiatru. Wichury tym razem spowoduje głęboki niż Zeynep, będący orkanem Eunice. Wiatr może przekroczyć miejscami nawet 100-120 km/h. Ponownie wystąpią liczne szkody, w tym możliwe uszkodzenia lub zerwania dachów, masowe przerwy w dostawie energii elektrycznej i ryzyko przewracania samochodów z plandekami. Wichurom będą towarzyszyć przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, lokalnie gradu, krupy śnieżnej lub śniegu. Wystąpią również burze. Mamy najnowsze bardzo dokładne prognozy wiatru. Sprawdźmy, godzina po godzinie, gdzie i kiedy wichura będzie najsilniejsza w Polsce.

Położenie wichury i orkanu Eunice wraz z kierunkiem przemieszczenia w ciągu najbliższej doby. Dane: Eumetsat, godzina 08:45, 18 lutego 2022

Nowe wichury związane z orkanem Eunice uderzą w Polskę, 19 lutego 2022. Mamy najnowsze dokładne prognozy wiatru, mapy pogodowe

Orkan Eunice znajduje się obecnie w rejonie Wysp Brytyjskich, gdzie wydano czerwone alerty przed silnym wiatrem. Niż nadal się rozwija i pogłębia w osi silnego prądu strumieniowego. Orkan w ciągu najbliższej doby przemieści się przez wody Morza Północnego i Bałtyckiego w rejon Łotwy, a następnie zacznie się wypełniać i kierować nad Rosję. W tym czasie przyniesie wichury od Wielkiej Brytanii przez Kraje Beneluksu, Danię, Niemcy po Polskę, Białoruś i Kraje Nadbałtyckie. 

Prognozowane położenie orkanu Eunice nad Europą, noc 18/19 lutego 2022

Wichury i orkan Eunice uderzą w Polskę, 19 lutego 2022, dokładna prognoza wiatru i ciśnienia

Przyczyną silnej wichury, będzie bardzo duży gradient ciśnienia między południową Polską, a centrum niżu przekraczający nawet 35 hPa. Dodatkowym czynnikiem napędzającym przepływ powietrza, będzie obecność prądu strumieniowego i możliwa rozproszona konwekcja z burzami. Miejscami ponownie może się pojawić linia szkwału.

Prognozy wiatru dla Polski. Orkan Eunice

Prognozy wiatru nie ulegają większym zmianom. Wichura najsilniejsza ma być w pasie środkowej Polski oraz całej północnej połowy kraju. To właśnie na tym obszarze wiatr przekroczy miejscami 100-120 km/h, a lokalnie na Wybrzeżu nie możemy wykluczyć nawet 130 km/h. Wichura wkroczy do zachodniej i północno zachodniej Polski już w drugiej połowie najbliższej nocy, szczególnie w sobotę nad ranem. W ciągu dnia rozprzestrzeni się w głąb kraju zgodnie z mapami wiatru.

Wichury w Polsce. Prognozowane maksymalne porywy wiatru, jakie mogą wystąpić w czasie przejścia niżu Zeynep i orkanu Eunice. Model ICON

Dokładna prognoza wiatru, wichury w Polsce, orkan Eunice, 19 lutego 2022

Prognozy potwierdzają, że wiatr będzie słabszy na południu Polski, zwłaszcza na obszarze od Opolszczyzny przez Górny Śląsk, Małopolskę po Podkarpacie (poza rejonami podgórskimi), ale i tutaj porywy wiatru będą mieć siłę pierwszego stopnia ostrzeżenia przed wichurami, w porywach do 70-90 km/h.

Prognoza wichury w Polsce. Przewidywane porywy wiatru w sobotę 19.02 w ciągu dnia, do godziny 13:00. Model ECMWF

Prognoza wichury w Polsce, dokładna prognoza godzinowa, mapy wiatru, 19 lutego 2022

Przygotowaliśmy najnowszą bardzo dokładną prognozę porywów wiatru w Polsce. Na poniższej animacji możecie prześledzić, godzina po godzinie (widoczna w górnym prawym rogu) przemieszczanie się wichury przez Polskę, między 18 i 19 lutego 2022.

Dokładna godzinowa prognoza wichury i orkanu Eunice w Polsce

To będzie już 3 orkan od początku 2022 roku, jaki przyniesie bardzo silne wichury w Polsce. Również w tym wypadku są prognozowane burze. Organizacja Estofex wydała stosowną prognozę z ostrzeżeniem 2 i 1 stopnia dla Polski.

Prognoza burz dla Polski i Europy w czasie przejścia wichury, 19 lutego 2022

Wichury w Polsce, prognoza burz 19 lutego 2022

Kolejne silne wichury pojawią się 21 lutego, ale będą słabsze i ograniczą się głównie do północno zachodniej Polski. O tym więcej w kolejnych naszych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Maks

I to są właśnie zmiany klimatyczne. Najgorsze jest to, że musimy się do tego przyzwyczaić. Naukowcy krzyczą, by dbać o planetę, ale nie, po co. Przecież nic się nie dzieje, a od ponad 10 lat w Polsce zim nie widać i nie słychać nic o nich. Jestem młoda osobą, która będzie musiała znosić skutki głupich decyzji jakiś starych dzidów z rządu, bo im wiecznie mało. Super przyszłość! Jeszcze niech w nas kometa uderzy - wiecie - taka wisienka na torcie.

18 luty 2022 - 10:58
Odpowiedz
Monia

Dokładnie, popieram. Tak właśnie jest, od początku roku już 3 orkan. Rekordowe burze w styczniu, rekordowa liczba tornad w lutym z ofiarami śmiertelnymi, chyba 7-8 tornad naliczyli wczoraj w Polsce i jeszcze ktoś mówi, że nic się nie dzieje. Jak to słyszę, to normalnie żal tych ignorantów.

18 luty 2022 - 11:13
Odpowiedz
Jadwiga

No co ty gadasz, a Duga mówił że wungla na dwieście lat jeszcze mamy :D

18 luty 2022 - 13:40
Odpowiedz
Mateusz

Ludzie mówicie o czasach które znacie i widzicie a pogoda jak parabola raz jest cieplej raz zimniej I tyle wierzycie zielonym w pierdoły ocieplenia klimatu Pewnie dup... tez nadstawialiście jak szczepionkę dawali. Precz z lewactwem.

18 luty 2022 - 18:45
Odpowiedz
Monia

Zmiana klimatu to nie jest kwestia ideologii, a faktów naukowych. Tak, pogoda się zmienia, ale obecne szybkie zmiany klimatyczne są konsekwencją działalności człowieka. Nijak się mają do zmian naturalnych które trwały tysiące lat, a nie zaledwie 200! Polecam poczytać książki dotyczące klimatu, badań i wtedy możemy podyskutować.

18 luty 2022 - 18:52
Odpowiedz
Dominik

Zmiany klimatyczne zachodzą od zawsze na naszej planecie. Jesteśmy promilem jeżeli chodzi o wplyw na zmiany klimatu globalnie. Mozemy wplywac obszarowo na klimat oraz jak malo ludzi ma taka swiadomosc ale testy bomb nuklearnych w poblizu biegonow tez mocno mogly wplynac na tamten obszar przez ogromna ilosc ciepla ktora sie wydzielila. Politycy czepiaja sie samochodow a samochodu malo generuja zanieczyszczen chyba ze z nich cos sie wylewa. Elektryczne samochody to tak naprawde tykajace bomby ekologiczne. Ekonomiczne tez nie sa. Powinnismy sie skupic na przetworstwie smieci, nowych alternatywnych paliwach, wiekszej ilosci zieleni w miastach, brak ogarniczen co do silnikow i rezygnacji z paru galezi turystyki typu statki wycieczkowe ktore sa spalaja mazut. Nie czepiac przecietnego Kowalskiego ktory najczesciej w jakis sposob stara sie o planete. Podatki tez nic nie daja na zielen bo sa przepierdzielane przez ludzi zarzadzajacymi tymi funduszami.

19 luty 2022 - 15:10
Odpowiedz