| |
Zagrożenie!
Wichura w Polsce. Wiatr osiągnął 158 km/h. Ofiary śmiertelne, zamiecie pyłowe i tysiące interwencji strażaków

Wichura w Polsce. Wiatr osiągnął 158 km/h. Ofiary śmiertelne, zamiecie pyłowe i tysiące interwencji strażaków

Silny wiatr w Polsce, jaki w czwartek 21 października 2021 przyniósł niż wtórny Hendrik zapisał się na kartach historii meteorologii. Do kraju wkroczył chłodny front atmosferyczny, który na swej drodze przyniósł wichurę, miejscami burze i zamiecie pyłowe. Najsilniej powiało na Śnieżce, gdzie wiatr o sile huraganu osiągał 158 km/h. Z powodu wichury zginęły co najmniej 4 osoby, a kolejnych 7 zostało rannych. Na uwagę zwraca również na ogół brak wysłanych alertów RCB przed wichurą. Do tej pory strażacy w całej Polsce interweniowali ponad 5300 razy, głównie przy zabezpieczaniu uszkodzonych lub zerwanych dachów oraz udrażnianiu dróg i szlaków kolejowych zatarasowanych przez powalone drzewa. Sprawdziliśmy, gdzie wiatr był najsilniejszy.

Wichura w Polsce przyniosła zamiecie pyłowe i burze. Są ofiary śmiertelne. Mnóstwo interwencji strażaków, bilans 21 października 2021

Śmiertelne ofiary wichury w Polsce

Do tej pory strażacy interweniowali ponad 5300 razy w związku z przechodzącą wichurą. Najczęściej strażacy pracowali w województwie dolnośląskim, wielkopolskim, lubuskim oraz zachodniopomorskim. Na tym jeszcze nie koniec, bo silny wiatr nadal będzie możliwy w ciągu najbliższej doby, szczególnie na północy Polski. Wichura powaliła wiele drzew oraz przewróciła pojazdy ciężarowe.

Drzewo runęło na kabinę samochodu ciężarowego w Paczkowie, 21 października 2021

Niestety, 4 osoby zginęły na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu drzewo spadło na samochód, którym podróżowały dwie osoby. W Siechnicach w powiecie wrocławskim zawalona ściana przygniotła pracownika budowy, a w Rusku w powiecie świdnickim na drodze krajowej numer 5 wiatr przewrócił samochód dostawczy, którego kierowca zginął. Zablokowana jest autostrada A4 w stronę Opola. Na 182 kilometrze między węzłami Brzezimierz - Brzeg ciężarówka przewróciła się na jezdnię. W wielu miejscach w regionie nie ma prądu. Są też problemy z zasięgiem telefonii komórkowej oraz z internetem. Silny wiatr daje się we znaki także kolejarzom. Na torach jest coraz więcej powalonych drzew. 

Wichura niosła deszcz, burze i zamiecie pyłowe

Z powodu silnego wiatru i utrzymującego się od wielu dni niedoboru opadów, miejscami w powietrze z pól zostały uniesione tumany kurzu, pyłu i piasku. Pojawiły się w Polsce zamiecie pyłowe. Jedno z nagrań nadesłał do naszej redakcji Leszek Przybyla. Autor nagrania trafił na zamieć pyłową o godzinie 12:30 w rejonie Wolsztyna w Wielkopolsce.

Maksymalne porywy wiatru w Polsce w czasie przejścia niżu Hendrik

Z danych IMGW wynika, że najsilniej w Polsce powiało na Śnieżce. Na szczycie Karkonoszy zmierzono 158 km/h. Na drugim miejscu znalazła się Połonina Wetlińska w Bieszczadach. Zanotowano tutaj ponad 152 km/h. Podium zamyka Kasprowy Wierch z porywem wiatru ponad 123 km/h. Wiatr o prędkości 101 km/h zanotowano w Zgorzelcu, Wrocławiu, Jeleniej Górze i Elblągu. W głębi Bałtyku na platformie wydobywczej Petrobaltic zanotowano 122,5 km/h.

Maksymalne porywy wiatru zanotowane do godziny 18:00

Pogoda w Polsce. Wichura, zanotowane maksymalne porywy wiatru, 21 października 2021

Burze przeszły przez Polskę

Wichurze towarzyszyły burze w Polsce. Na dość wąskim obszarze przeszły, od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę po Mazury, następnie burze przesunęły się nad Litwę. Burze wystąpiły również na Wybrzeżu.

Wyładowania zanotowane w Polsce, 21 października 2021

Wichura w Polsce, jaki wiatr zanotowano, gdzie były burze, 21 października 2021

Wichura szalała od Francji przez Belgię, Niemcy po Polskę

Główne fala rozwinięcia niżu Hendrik nastąpiła w rejonie Kanału La Manche, a następnie cyklogeneza postępowała nad Morzem Północnym i Bałtyckim. Wichura wystąpiła na południe od centrum układu niżowego na obszarze od Francji przez Belgię, Niemcy po Polskę. Najsilniej powiało we Francji, gdzie wiatr rozpędził się do 175 km/h.

Porywy wiatru zanotowane w Europie przed uderzeniem wichury w Polsce

Wichura Hendrik od Francji przez Niemcy po Polskę. Zanotowany wiatr, październik 2021

Brak alertów RCB przed wichurą

Wielu internautów zwraca uwagę na fakt braku wysłania alertów RCB. Na ogół SMS z alertem przed wichurą nie dotarł na czas lub został odebrany przez nielicznych. Ostrzeżenia zaczęły być wysyłane dopiero w ciągu dnia, czyli dla większości najbardziej zagrożonych regionów po fakcie.

Nie można mówić o zaskoczeniu, bo o zbliżającej się wichurze ostrzegaliśmy już wstępnie w niedzielę 17.10 w prognozie długoterminowej, a bardziej precyzyjną prognozę wydaliśmy w poniedziałek 18.10.

DobraPogoda24.pl, PSP, RCB, IMGW, DWD


Komentarze
Krzycho

Współczuję rodzinom ofiar :( Mam wrażenie, że porywy wiatru w Polsce poza górami na poziomie 100 km/h zaczynają się zdarzać coraz częściej.

21 październik 2021 - 19:24
Odpowiedz