| |
Zagrożenie!
Wichura w Polsce. Najnowsza prognoza wiatru. Wiemy, kiedy i gdzie powieje najsilniej

Wichura w Polsce. Najnowsza prognoza wiatru. Wiemy, kiedy i gdzie powieje najsilniej

Już tylko godziny dzielą nad od uderzenia wichury w Polsce. Silny wiatr przyniesie niż wtórny Tim - Tymoteusz, którego centrum znajduje się w czwartek 23.09 przed południem nad Bałtykiem. Dysponujemy najnowszą prognozą porywów wiatru. Sprawdźmy, kiedy i gdzie wiatr będzie najsilniejszy w Polsce. Prezentujemy szczegółową prognozę wiatru, niemal godzina po godzinie. 

Prognoza wichury w Polsce

Na początek spójrzmy na dzisiejsze zdjęcie satelitarne Eumetsatu / Windy z godziny 09:30. Widzimy na nim postępujący rozwój niżu w pobliżu Skandynawii nad Bałtykiem. Nasuwające się zachmurzenie frontowe zdradza również obecność prądu strumieniowego napędzającego rozwój niżu. 

Pogoda. Wichura w Polsce, cyklon Tymoteusz szczegółowa prognoza porywów wiatru, 23-24 września 2021

W kolejnych godzinach układ niżowy Tymoteusz znacznie się pogłębi i przesunie nad pogranicze Łotwy i Estonii, później przesunie się nad Rosję. W tym czasie wpłynie na warunki pogodowe w Polsce. Zwiastunem nadciągającej zmiany jest bardzo szybki spadek ciśnienia, który możemy obserwować na barometrach. Fronty atmosferyczne związane z niżem przyniosą nie tylko silny wiatr, ale również opady deszczu, lokalnie na północy mogą wystąpić także burze. Wiatr po południu najpierw zacznie się nasilać na północy Polski wzdłuż wybrzeża. Do godziny 15:00 może na północy i północnym zachodzie Polski osiągać w porywach do 40-60 km/h.

Wichura w Polsce, prognoza wiatru, 23 września godzina 15

To będzie dopiero początek. Z każdą kolejną godziną, wiatr na północy Polski zacznie się nasilać. Do godziny 19:00 silny wiatr będzie obecny przede wszystkim na wybrzeżu. Tutaj porywy wiatru mogą już osiągać do 60-80 km/h.

Wichura w Polsce, prognoza wiatru, 23 września 2021 godzina 19

Wichura w godzinach wieczornych zacznie wkraczać znad Bałtyku w głąb północnej Polski. Do godziny 22:00 wiatr nasili się szczególnie w woj. pomorskim i zachodniopomorskim, gdzie w porywach może osiągać do 60-100 km/h, przy czym najsilniej powieje nad samym morzem. W głębi południowego Bałtyku porywy wiatru mogą osiągać do 115 km/h. Zwróćmy również uwagę na góry. W tej części kraju również wiatr zdecydowanie się nasili. 

Pogoda. Wichura w Polsce, prognoza porywów wiatru do godziny 22, 23 września 2021

Wichura w nocy 23/24 września przesunie się w głąb Polski

W nocy wichura będzie się przesuwać z północy w głąb Polski. Nadal silny wiatr jest spodziewamy w górach i nad morzem, ale również nasili się na zachodzie oraz w północnej połowie kraju. W głębi kraju wiatr w porywach może osiągać do godziny 02:00, 24 września, do 50-75 km/h. Silniejszy wiatr w tym czasie będzie występował nad morzem oraz w wysokich Tatrach i Sudetach.

Pogoda. Prognoza porywów wiatru, wichura w Polsce 23-24 września 2021

Do piątkowego poranka 24.09 wichura z opadami deszczu dotrze nad południowo wschodnie dzielnice Polski, aczkolwiek nie będzie to jeszcze główne uderzenie wiatru. Do godziny 07:00 wiatr nieco zelżeje na wybrzeżu poza Zatoką Gdańska. W centrum, na wschodzie i południu Polski wiatr w porywach może miejscami osiągać do 45-70 km/h. Silniej powieje w górach.

Prognoza wiatru, wichura w Polsce, 23-24 września 2021

Główne uderzenie wichury w piątek 24 września

Do nastania piątkowego poranka, wcześniej wichura będzie odczuwalna głównie nad morzem, na wybrzeżu w głębi woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz wysoko w górach. Oś głównej fali silnego wiatru uderzy w głębi Polski jednak dopiero w piątek w ciągu dnia. Do godziny 10:00 silniej powieje szczególnie na Mazowszu, Mazurach, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej oraz na Kujawach, gdzie porywy wiatru mogą osiągać, do 60-80 km/h, a wysoko w górach powyżej 110 km/h.

Prognoza wiatru w Polsce, wichura, 24 września 2021

Na tym jednak nie koniec. Fala silnego wiatru szczególnie we wschodniej połowie kraju nadal będzie się utrzymywać do godzin popołudniowych. Do godziny 13:00 wiatr od Podlasia, Warmii i Mazur przez Mazowsze po Małopolskę i Podkarpacie może osiągać do 55-85 km/h. Silniej nadal będzie wiało wysoko w górach oraz w głębi Bałtyku na północny wschód od Helu.

Pogoda. Kiedy i gdzie uderzy wichura, prognoza wiatru, wrzesień 2021

Podsumowując, wrześniowa wichura przyniesie najsilniejszy wiatr na wybrzeżu, gdzie w porywach wiatr może osiągać do 90-105 km/h. Silniej powieje w głębi południowego Bałtyku oraz wysoko w górach, do około 110-130 km/h. W głębi lądu, szczególnie we wschodniej połowie kraju, maksymalne porywy wiatru mogą osiągać do około 60-85 km/h.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!