| |
Zagrożenie!
Wichura uderzy w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h. Możliwe przerwy w dostawie energii elektrycznej

Wichura uderzy w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h. Możliwe przerwy w dostawie energii elektrycznej

Przed nami silne załamanie pogody związane z przejściem wichury. Z powodu nasilenia się gradientu ciśnienia nad Polską spodziewamy się wystąpienia silnego wiatru. Wichura miejscami przekroczy 100 km/h. Sprawdźmy, kiedy i gdzie uderzy niszczący wiatr oraz jakich porywów wiatru należy się spodziewać? Mamy najnowszą prognozę wiatru wraz ze wskazaniem regionów najbardziej zagrożonych na lokalne zniszczenia i przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Wichura w Polsce. Prognozowane porywy wiatru nad ranem 14 stycznia 2022, model GFS

Wichura uderzy w Polskę, 13-14 stycznia 2022, najnowsza mapa wiatru

Wichura w Polsce, będzie możliwa dzięki pojawieniu się dużego poziomego gradientu ciśnienia między wyżem znad zachodniej Europy, a niżem znad Rosji. Pojawieniu się silnego wiatru, będzie towarzyszył również wzrost temperatury przed spodziewanym kolejnym ochłodzeniem i możliwym powrotem zimy w drugiej połowie stycznia.

Prognozowany gradient ciśnienia nad Europą i Polską, noc 13/14 stycznia 2022

Wichura zbliża się do Polski, prognoza wiatru i ciśnienia 14 stycznia 2022

Dodatkowym czynnikiem napędzającym przepływ powietrza, szczególnie nad północną i wschodnią Polską, będzie obecność silnego prądu strumieniowego, który akurat w najbliższy piątek 14.01 ma się znaleźć dokładnie nad Polską.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Polską i Europą, 14 stycznia 2022

Prąd strumieniowy i wichura w Polsce, prognoza wiatru 14 stycznia 2022

Przejrzeliśmy wszystkie wiodące modele numeryczne z prognozą wichury dla Polski. Prognozy jednoznacznie wskazują, że wiatr będzie silny, głównie w północno wschodniej połowie kraju, przy czym najsilniej powieje w rejonie Półwyspu Helskiego i Zatoki Gdańskiej. Na tym obszarze wiatr w porywach może osiągnąć do około 95-110 km/h. Jest to już prędkość wiatru, która może stanowić zagrożenia dla życia i mienia. 

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, 14 stycznia 2022, model ECMWF

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, wichura 14 stycznia 2022

Wiatr na północy Polski, szczególnie w woj. pomorskim zacznie się nasilać już w czwartek 13.01, ale najsilniej powieje nad ranem w piątek 14.01. W ciągu dnia silny wiatr przemieści się na północno wschodnią Polskę, a następnie nad wschodnią i częściowo południowo wschodnią. 

Prognozowane maksymalne porywy wiatru, jakie mają wystąpić w Polsce, do 15 stycznia 2022. Model ICON

Prognoza wichury w Polsce, jaka będzie prędkość wiatru, mapa 14 stycznia 2022

Uwzględniając wszystkie powyższe prognozy należy przyjąć, że wiatr najsilniej powieje na wybrzeżu w woj. pomorskim oraz w rejonie Półwyspu Helskiego i Zatoki Gdańskiej, w porywach do około 95-110 km/h. Wiatr o sile wichury, w porywach miejscami do 85-95 km/h jest spodziewany również w woj. podlaskim i warmińsko mazurskim. Silny wiatr w porywach do 65-85 km/h, będzie możliwy także od Mazowsza przez Lubelszczyznę po Podkarpacie. Przejściowo silniej może powiać w górach, głównie w Tatrach. Warto wcześniej zabezpieczyć przedmioty na balkonach i tarasach, aby nie zostały porwane przez wiatr. Unikajmy parkowania samochodów pod drzewami i śledźmy na bieżąco komunikaty meteorologiczne. Liczmy się z możliwością wystąpienia miejscami przerw w dostawie energii elektrycznej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!