
Wichura przejdzie przez Polskę. Ida rozpędzi wiatr do 100 km/h. Sprawdzamy dokładne mapy wiatru
Oczy meteorologów skierowane są obecnie na pogłębiający się niż Ida, jaki najbliższej doby wpłynie z frontem chłodnym na warunki pogodowe w Polsce. Przyniesie wichury, śnieżyce i burze śnieżne. W czwartek 20 stycznia 2022 nad ranem wiatr zdecydowanie nasili się nad morzem, a także stopniowo w głębi kraju. Miejscami w czasie przejścia niżu wiatr rozpędzi się w Polsce do 60-90 km/h, a lokalnie, głównie w Bieszczadach i nad morzem do około 100 km. Będzie to więc słabsza wichura od poprzedniej. Mamy najnowsze mapy wiatru, sprawdźmy, gdzie wichura będzie najsilniejsza.
Prognoza rozkładu ciśnienia i położenia niżu Ida w czasie wichury w Polsce. Godzina 15:00, 20 stycznia 2022. Windy / ECMWF
Silny wiatr ponownie będzie wywołany przez zwiększony gradient ciśnienia nad Polską. Między krańcami północno wschodnimi, a południowo zachodnimi kraju może wynieść blisko 20 hPa. Będzie więc mniejszy w porównaniu do wichury z początku tygodnia. Ponadto nad Polską nie jest w tym dniu prognozowana główna oś prądu strumieniowego napędzająca przepływ powietrza.
Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie, 20 stycznia 2022
Mimo to, wiatr miejscami będzie na tyle silny aby móc stanowić zagrożenie, zwłaszcza, że lokalnie możliwe będą również mniej liczne burze śnieżne. W ich rejonie punktowo wichura będzie silna.
Wichura Ida w Polsce. Prognozowane maksymalne porywy wiatru, czwartek 20 stycznia 2022. Model ARPEGE
Przygotowaliśmy porównanie prognoz 3 wiodących modeli numerycznych z prognozą wiatru. Prognozy nieco się różnią, ale są spójne, że wiatr najsilniej powieje nad morzem oraz w górach, zwłaszcza w Bieszczadach do około 100 km/h. W głębi kraju porywy wiatru na ogół mogą osiągnąć, do 60-80, lokalnie 90 km/h.
Prognozowane maksymalne porywy wiatru w czasie wichury Ida w Polsce. Model GFS
Model o dużej rozdzielczości ICM UM wskazuje na najsilniejsze porywy wiatru nad morzem, a także w zachodniej, centralnej i południowej połowie Polski.
Wichura w Polsce. Prognozowane porywy w czwartek 20.01 około południa
W czasie przejścia wichury wraz z przesuwaniem się chłodnego frontu spodziewamy się miejscami również śnieżycy. Opady śniegu mogą być dość intensywne. Podsumowując, wiatr w skali całego kraju będzie słabszy od poniedziałkowej wichury, bo osiągnie przeważnie do 60-90 km, tylko lokalnie w górach i nad morzem do około 100 km/h. O wichurze możemy jednak mówić, bo próg 70 km/h i jednocześnie wydania ostrzeżenia pierwszego stopnia na znacznym obszarze kraju zostanie osiągnięty. Straty materialne i liczba gospodarstw pozbawionych prądu na pewno będzie mniejsza.
DobraPogoda24.pl