| |
Zagrożenie!
Wichura przechodzi przez Polskę. Wiatr odcina prąd i powoduje szkody. To skutki cyklonu Willy

Wichura przechodzi przez Polskę. Wiatr odcina prąd i powoduje szkody. To skutki cyklonu Willy

Do Polski z północnego zachodu wkroczyła wichura związana z cyklonem Willy. Wiatr przekracza w wielu regionach 60-90 km/h, a lokalnie powiało ponad 110 km/h. Miejscami powoduje szkody i odcina prąd. Fala wiatru w ciągu najbliższej doby przetoczy się na południowy wschód. Sprawdźmy, gdzie wiatr jest najsilniejszy i kiedy wichury ustąpią.

Polska znalazła się w osi prądu strumieniowego, który napędza wichury. Prognoza jego położenia o godzinie 01:00, 21 lutego 2023

Wichura przechodzi przez Polskę, wiatr przekroczył 110 km/h, to skutki cyklonu Willy, prognoza prądu strumieniowego 21 lutego 2023

Wichury przesuwają się z północnego zachodu w głąb kraju na południe, wschód i południowy wschód. Najsilniej wieje na zachód i południowy zachód od centrum cyklonu przemieszczającego się obecnie znad Bałtyku nad Kraje Nadbałtyckie. Do tej pory na nizinach najmocniej powiało na Przylądku Rozewie. Na stacji IMGW o godzinie 15:10 zanotowano aż 110,5 km/h. W głębi morza na platformie Petrobaltic zmierzono 101 km/h.

Prognozowane położenie cyklonu Willy w Europie o godzinie 13:00, 21 lutego 2023

Wichury w Polsce odcinają prąd i powodują szkody, prognoza położenia cyklonu Willy 21 lutego 2023

Na pozostałym obszarze kraju maksymalne porywy wiatru w ciągu najbliższej doby 20/21.02 mogą osiągnąć do 60-90 km/h. Wyjątkiem będą wysokie góry, gdzie wiatr będzie silniejszy. Na Śnieżce zanotowano już 158 km/h, a na Kasprowym Wierchu 109,4km/h. Wiatr w całym kraju zacznie słabnąć we wtorek 21.02 pod wieczór, gdy układ niżowy Willy II odsunie się nad Rosję.

Prognoza maksymalnych porywów wiatru i zasięgu wichury w Europie między Morzem Północnym, Bałtykiem, Polską, Ukrainą i Rosją związanej z przejściem cyklonu Willy do 21 lutego 2023

Wichury przezchodza przez Polskę i Europę, to skutki cyklonu Willy, prognoza wiatru do 21 lutego 2023

Wśród miast w Polsce z najsilniejszym wiatrem do tej pory znajduje się Łeba z porywem 86 km/h, Hel i Ustka 79 km/h, Koszalin i Łódź 76 km/h, Gdańsk 74 km/h oraz Kołobrzeg i Koszalin 72 km/h.

Prognoza maksymalnych porywów wiatru na nizinach, jakie mogą wystąpić do 21 lutego 2023 w czasie oddziaływania cyklonu Willy wędrującego znad Bałtyku przez Kraje Nadbałtyckie nad Rosję

Cyklon przechodzie przez Europę i Polskę, najnowsza prognoza wiatru do 21 lutego 2023

Mimo, że wiatr jest przeważnie słabszy niż podczas cyklonu Ulf, to miejscami odcina prąd i powoduje lokalne szkody. Masowe przerwy w dostawie prądu występują obecnie w województwie zachodniopomorskim i pomorskim, szczególnie między rejonem Koszalina po rejon Gdańska i lokalnie Malborka w warmińsko mazurskim. Ogólnie blisko 2200 odbiorców nie ma aktualnie prądu - podaje Enea. Bilans ten z pewnością jeszcze się zwiększy, bo wichura przesuwa się w głąb kraju na południe i wschód.

Potężny sztorm na wybrzeżu Bałtyku w Polsce. Skutki cyklonu Willy, 20 lutego 2023

We wtorek 21.02 silny wiatr w porywach do 60-90 km/h wystąpi szczególnie we wschodniej i południowo wschodniej Polsce. Miejscami na chłodnym froncie wystąpią również opady deszczu stopniowo przesuwające się z północy na południe kraju.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 10:00, 21 lutego 2023

Chłodny front i opady po przejściu cyklonu i wichury w Polsce, mapa opadów 21 lutego 2023

Po odsunięciu się cyklonu nad Rosję, w Polsce od 22 lutego nastanie okres bez większego ryzyka ze strony wiatru. Miejscami do końca lutego na nizinach zdarzy się jeszcze chwilami silniejszy wiatr, ale będzie mieć ograniczony zasięg i prędkość na ogół poniżej 70 km/h, czyli progu wydawania alertu pogodowego. Przeważać mają jednak dni z umiarkowanym i słabym wiatrem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!