| |
Zagrożenie!
Cyklon Ulf uderzył w Polskę. Wiatr osiągnął blisko 200 km/h. Tysiące ludzi bez prądu

Cyklon Ulf uderzył w Polskę. Wiatr osiągnął blisko 200 km/h. Tysiące ludzi bez prądu

Minionej doby w Polskę uderzył głęboki cyklon Ulf nazywany również orkanem Otto. Jego centrum znad Bałtyku dotarło już nad Kraje Nadbałtyckie i dalej sunie nad Rosję. Do tego czasu będzie jeszcze oddziaływał na nasz kraj przynosząc potężne wichury na wschodzie i północnym wschodzie. Tysiące ludzi obecnie są pozbawione dostaw prądu.

Prognozowane wichury w Polsce około godziny 13:00, 18 lutego 2023

Cyklon Ulf i orkan Otto uderzył w Polskę, wiatr osiągnął blisko 200 km/h. Tysiące ludzi bez prądu, 18 lutego 2023

Zanim cyklon Ulf odsunie się nad wschodnią Europę, to w sobotę 18.02 silne wichury przez większą część dnia będą możliwe szczególnie w północno wschodniej połowie kraju, zwłaszcza od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy, Warmię, Mazury, Podlasie, Mazowsze, Lubelszczyznę po częściowo Ziemie Świętokrzyską i Podkarpacie. Na tym obszarze wiatr w porywach osiągnie do 70-100 km/h.

Położenie cyklonu Ulf i orkanu Otto w rejonie Polski o godzinie 09:00, 18 lutego 2023. Dane: Eumetsat

Cyklon Ulf i orkan Otto w Polsce, zanotowane porywy wiatru, tysiące ludzi bez prądu, 18-19 lutego 2023

Potężny wiatr w Polsce. Najsilniej powiało na Śnieżce

Wiatr w wielu regionach kraju wiatr osiągnął w porywach do 70-125 km/h. Najsilniej powiało na północy na wybrzeżu i nad samym morzem, a także wysoko w górach, szczególnie na Śnieżce. Na nizinach najsilniejszy wiatr 125,2 km/h zanotowano na stacji IMGW na Rozewiu. Silnie wiało również w Łebie i na Półwyspie Helskim, gdzie zanotowano 108 km/h, ponadto odnotowano 104,4 km/h w Lęborku oraz 102 km/h w Gdańsku. W głębi morza na platformie Petrobaltic odnotowano 122,4 km/h. Najmocniej wiało na szczycie Karkonoszy i Sudetów. Huraganowy wiatr na Śnieżce osiągnął aż 198 km/h.

Maksymalne prędkości wiatru zanotowane w Polsce, do godziny 09:30, 18 lutego 2023 w czasie przechodzenia cyklonu Ulf

Potężne wichury w Polsce, zanotowany wiatr, kiedy wichury ustąpią, 18-19 lutego 2023

W związku z silnym wiatrem w Polsce strażacy interweniowali już ponad 2 tysiące razy na obszarze niemal całego kraju. Jedna osoba została ranna, gdy w Tczewie samochód najechał na drzewo. W pojeździe było 5 osób, ale jedna po zdarzeniu miała bóle i została zabrana do szpitala na obserwację. Najwięcej interwencji związanych z powalonymi drzewami i uszkodzonymi budynkami odnotowano w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Prognozowane położenie cyklonu Ulf i orkanu Otto w Europie o godzinie 13:00, 18 lutego 2023

Cyklon Ulf odciął od prądu tysiące ludzi w Polsce, prognoza wiatru i zanotowane porywy 18-19 lutego 2023

Potężny wiatr odciął od prądu tysiące ludzi szczególnie na północy Polski. W sobotę 18.02 o poranku bez prądu pozostawało 205 tysięcy odbiorców. Najwięcej odbiorców nie ma prądu w województwach pomorskim, mazowieckim oraz zachodniopomorskim. Mniejsze awarie prądu notuje się również w województwie podkarpackim oraz w warmińsko mazurskim. 

Kulminacja uderzenia wichury na wybrzeżu Polski, 17/18 lutego 2023

Pogoda w kolejnych dniach nadal będzie dynamiczna, dlatego zalecamy sprawdzanie codziennych prognoz. Kolejna fala silnego wiatru nad Polską pojawi się 20 lutego i ponownie najmocniej powieje na północy kraju. Szczegóły podamy w najnowszych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!