| |
Zagrożenie!
Wichura związana z niżem Fabienne uderzy w nocy 23/24.09

Wichura związana z niżem Fabienne uderzy w nocy 23/24.09

Pora na najnowszą prognozę dotyczącą niebezpiecznego niżu Fabienne o którym wspominaliśmy kilka dni temu. Niestety, najnowsze wyliczenia potwierdzają, że niż przejdzie centralnie przez Polskę. Na swej drodze przyniesie opady deszczu, miejscami burze oraz silne i bardzo silne porywy wiatru. W wielu regionach osiągną, od 70, do 110 km/h! (w wysokich górach nawet powyżej 150 km/h).

Prognozowany obszar zasięgu wichury w poniedziałek 24.09 nad ranem

Wichura Florence prognoza siła wiatru

Prognozowana trajektoria ośrodka niżowego Fabienne od niedzielnego 23.09 wieczora, do godz. 14:00 w poniedziałek 24.09

Prognoza wichura Florence

Centrum ośrodka niżowego w rejonie pogranicza polsko-niemiecko-czeskiego znajdzie się w pierwszej części nocy z niedzieli na poniedziałek 23/24.09, ale już wieczorem wiatr zacznie się nasilać w woj. południowych, od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę po Podkarpacie.

Prognozowane porywy wiatru 23 września, między godz. 20:00, a 23:00

Wichura Florence prognoza

Fabienne z upływem godzin będzie szybko przemieszczać się z południowo-zachodniej Polski do centrum kraju, aż w poniedziałek 24.09 o poranku znajdzie się nad Białorusią. W tym czasie w regionach znajdujących się po południowej i południowo-zachodniej stronie od centrum niżu spodziewamy się najsilniejszych porywów wiatru, dodatkowo wzmacnianych w rejonie wystąpienia opadów burzowych z możliwą linią szkwału! (prognoza prawdopodobieństwa).

Prognozowane porywy wiatru między godz. 23:00, a 02:00 w nocy 23/24.09

Wichura Florence prognoza wiatr

W nocy 23/24.09 regionami najbardziej zagrożonymi silnymi porywami wiatru będą: Dolny Śląsk, Opolszczyzna, Górny Śląsk, Małopolska, Podkarpacie, Ziemia Łódzka, Ziemia Świętokrzyska, Lubelszczyzna oraz początkowo miejscami (głównie południowa część) Ziemia Lubuska i południowe oraz wschodnie dzielnice Wielkopolski.

Prognozowane porywy wiatru w poniedziałek 24.09, między godz. 02:00, a 05:00

Wichura Florence prognoza poniedziałek

Wiatr będzie się nasilał również na Mazowszu oraz w południowej połowie Podlasia, jednak w tej części kraju największych porywów spodziewamy się dopiero między godz. 03:00, a 06:00 nad ranem.

Prognozowane porywy wiatru w poniedziałek 24.09, między godz. 05:00, a 08:00

Wichura Florence prognoza wiatr prędkość

Po odsunięciu się niżu Fabienne nad Białoruś, jutro 24.09 w ciągu dnia w wyniku nadal dużego poziomego gradientu ciśnienia, wiatr ponownie zacznie się nasilać. Najmocniej z północnego-zachodu powieje na zachodzie oraz w całej południowej połowie Polski, w porywach do 60-80 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w poniedziałek 24.09, między godz. 11:00, a 14:00

Wichura Florence prognoza porywy wiatru

Reasumując, przed nami silne załamanie pogody. Spodziewamy się opadów deszczu, w Tatrach śniegu, miejscami burz oraz silnego i bardzo silnego wiatru. Zalecamy zabezpieczenie wszystkich luźnych przedmiotów, które mogą zostać zabrane przez wiatr. Unikajmy jazdy samochodem w nocy i nie parkujmy go pod drzewami. Wiatr stopniowo zacznie słabnąć do wartości nie stanowiących zagrożenia w poniedziałkowy wieczór. 

Dane: Windy, ECMWF, GFS


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!