| |
Zagrożenie!
Niż Fabienne przyniesie w poniedziałek 24.09 silne uderzenie jesieni

Niż Fabienne przyniesie w poniedziałek 24.09 silne uderzenie jesieni

Po zapowiadanym początku ochłodzenia, które już jutro 22.09 obejmie cały kraj, na naszą uwagę zasługują kolejne dni, a w szczególności poniedziałek 24.09. W tym dniu nad Polską znajdzie się niż Fabienne. Ośrodek przyniesie mocne uderzenie jesieni w postaci opadów i silnych porywów wiatru.

Prognozę trajektorii Fabienne śledzimy z uwagą od kilku dni. W sobotę 22.09 jej centrum jest prognozowane na Atlantyku w pobliżu Wysp Brytyjskich.

Prognozowany układ baryczny w sobotę 22.09 o godz. 14:00

Mapa synoptyczna pogoda 22 września

W kolejnych kilkudziesięciu godzinach niż zacznie się pogłębiać i kierować nad na wschód w rejon Polski i Białorusi. Poniżej wstępnie prognozowana trajektoria Fabienne.

Prognoza niż Fabienne

Sporo mówi się na temat zagrożenia wiatrowego, ale na chwilę obecną należy się jeszcze wstrzymać z wydaniem ostrzeżeń dla poszczególnych regionów. Wszystko zależy od dokładnej lokalizacji centrum niżu, a to w prognozach jeszcze może ulec korekcie.

Strefa umiarkowanych i okresami intensywnych opadów deszczu zacznie wkraczać z zachodu do Polski w niedzielę 23.09 wieczorem lub w nocy z niedzieli na poniedziałek 23/24.09. Niż w ciągu nocy będzie się stopniowo przesuwał na wschód jednocześnie obejmując opadami deszczu coraz większy obszar kraju.

Wstępnie prognozowane położenie centrum niżu Fabienne w poniedziałek 24.09 o godz. 08:00

Niż Fabienne

W poniedziałek 24.09 z upływem dnia niż przesunie się nad Białoruś, ale nadal pozostaniemy w jego zasięgu, dlatego w wielu regionach będą możliwe opady deszczu wraz z silnymi porywami wiatru (najsilniejsze prawdopodobnie w południowej połowie kraju, szczególnie w woj. południowych), lokalnie nie można również wykluczyć wyładowań atmosferycznych. Temperatura także pozostawi wiele do życzenia, bowiem w czasie opadów deszczu nie powinna przekroczyć 10-12 st. C.

Więcej na temat potencjalnego zagrożenia wiatrowego w poszczególnych regionach napiszemy w kolejnej prognozie.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!