| |
Zagrożenie!
Wichura Nadia uderzy w Polskę. Wiatr uszkodzi dachy i odetnie prąd. Prognoza wiatru szokuje

Wichura Nadia uderzy w Polskę. Wiatr uszkodzi dachy i odetnie prąd. Prognoza wiatru szokuje

Do Polski zbliżają się dwie wichury, ale na uwagę szczególnie zasługuje wichura Nadia, która uderzy w nasz kraj między 29/30 stycznia 2022. Będzie zdecydowanie silniejsza od Marii i przyniesie sporo szkód materialnych. Wiatr miejscami przekroczy 100 km/h, dlatego należy oczekiwać sporych zniszczeń, w tym uszkodzonych dachów. W wielu miejscach pojawią się przerwy w dostawie energii elektrycznej. Wystąpi bezpośrednie zagrożenie dla życia i mienia. Mamy najnowsze mapy z prognozami wiatru i nie wygląda to dobrze. Zobaczmy, kiedy i gdzie wichura Nadia będzie najsilniejsza.

Zdjęcie satelitarne ujawnia pozycję niżu Maria i tworzenie się silnej wichury Nadia. Dane: Eumetsat: godzina 09:30, 27 stycznia 2022

Wichura Nadia w Polsce, prognoza wiatru 29/30 stycznia 2022, będą zniszczenia i brak prądu

Pierwszą słabszą wichurę najbliższej doby przyniesie niż Maria. Wiatr nasili się szczególnie w nocy 27/28.01 na północy oraz w zachodniej Polsce. Zdecydowanie gorzej wygląda prognoza w przypadku niżu Nadia. Ośrodek ten jest już widoczny na mapach synoptycznych i zdjęciach satelitarnych. Aktualnie powstaje w obszarze silnego prądu strumieniowego nad północnym Atlantykiem i zbliża się w rejon Islandii. Następnie skieruje się przez Skandynawię i Bałtyk w rejon pogranicza Łotwy i Estonii. W tym czasie wpłynie na pogodę w Polsce.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Europą, noc 29/30 stycznia 2022

Wichura Nadia, prognoza wiatru w Polsce, 29-30-31 stycznia 2022

Prognozy wiatru niepokoją, bo obecnie spadek ciśnienia w centrum niżu ma być większy od wcześniejszych wyliczeń, a to przełoży się na silniejsze porywy wiatru. Aktualnie w nocy z 29/30 stycznia, ciśnienia ma spaść poniżej 960 hPa, tymczasem poprzednia prognoza wskazywała wartość 967 hPa. Gradient ciśnienia na obszarze Polski w szczycie wichury może sięgać około 27-30 hPa.

Prognozowana wichura w Polsce. Położenie centrum niżu Nadia, noc 29/30 stycznia 2022

Wichury w Polsce, prognoza wiatru Nadia, 30 stycznia 2022

Sytuacja jest więc bardzo niepokojąca, bo wiatr szczególnie nad morzem, w górach, ale także w głębi lądu, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju miejscami może przekroczyć 100 km/h. Taki wiatr w Polsce przynosi sporo zniszczeń i strat materialnych. Powoduje również zagrożenie dla życia. Krótko mówiąc - to będzie bardzo niebezpieczny epizod wiatrowy, zwłaszcza, że miejscami mogą również wystąpić burze.

Prognoza wiatru w Polsce. Wichura Nadia

Do uderzenia drugiej wichury dzieli nas już tylko kilkadziesiąt godzin, dlatego prognoza ma dużą szansę aby się sprawdzić. Poniżej prezentujemy aktualne wyliczenia maksymalnych porywów wiatru w czasie przejścia wichury Nadia z 3 wiodących modeli numerycznych.

Wichura w Polsce. Prognozowane maksymalne porywy wiatru, model GFS

Wichury w Polsce, prognoza wiatru 30 stycznia 2022, niż Nadia

Bardzo źle wygląda obecnie prognoza amerykańskiego modelu GFS. Wiatr w tej prognozie na  północy, południu oraz w zachodniej połowie Polski mógłby w porywach osiągnąć, do 85-115 km/h, a lokalnie w rejonie opadów burzowych lub liniowego pasma konwekcyjnego do około 130 km/h. Na wschodzie i północnym wschodzie Polski wiatr ma być nieco słabszy, ale również może powodować straty. Prognozę tę potwierdza pod względem głównego zagrożonego obszaru również model ECMWF, ale wskazuje on mniejszą maksymalną prędkość wiatru do 75-115 km/h.

Prognoza wichury w Polsce, 30 stycznia 2022 do godziny 13:00. Model ECMWF

Wichura w Polsce, prognoza wiatru, niż Maria i Nadia, styczeń 2022

Przygotowaliśmy specjalną animację prognozy wichury dla Polski. Poniżej prześledzicie godzina po godzinie przewidywane porywy wiatru w Polsce, w czasie przejścia niżu Nadia, od 29, do 31 stycznia 2022.

Godzinowa prognoza wichury Nadia w Polsce. Model ECMWF

W uzupełnieniu jeszcze jedna prognoza porywów wiatru, ale tym razem niemieckiego modelu ICON. Aktualnie przewiduje najsilniejszy wiatr nad morzem oraz na wybrzeżu, w porywach do 100-120 km/h oraz wysoko w górach, na Śnieżce do około 160 km/h. Niszczący wiatr w porywach do 90-105 km/h jest prognozowany również od Pomorza przez Kujawy centrum, częściowo Wielkopolskę po Dolny Śląsk. 

Prognoza maksymalnych porywów wiatru. Wichura Nadia w Polsce. Model ICON

Prognoza wichury w Polsce, niż Nadia i Maria, mapy wiatru, styczeń 2022

Prognozy ulegną jeszcze zmianie, ale pewne jest, że silna wichura Nadia uderzy w Polskę. Wiatr najsilniej powieje nad morzem, na wybrzeżu, w górach oraz miejscami w południowej i zachodniej połowie kraju. Trzeba się liczyć z możliwością uszkodzenia mienia i zagrożenia dla życia. Z pewnością wystąpią liczne przerwy w dostawie energii elektrycznej. Miejmy nadzieję, że prognozy zelżeją i wiatr będzie słabszy. Przed uderzeniem wichury podamy najnowsze wyliczenia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!