| |
Zagrożenie!
Wiatr przekroczy 100 km/h. Wichury uderzą w Europę. Wiemy, czy głęboki niż pojawi się w Polsce

Wiatr przekroczy 100 km/h. Wichury uderzą w Europę. Wiemy, czy głęboki niż pojawi się w Polsce

W najbliższych dniach w środkowej Europie czeka nas ustabilizowanie warunków pogodowych, ale na zachodzie kontynentu ponownie uaktywnią się ośrodki niżowe z ryzykiem przejścia wichury. Wiatr miejscami przekroczy 100 km/h, zwłaszcza w rejonie Wysp Brytyjskich. Wiatr o sile wichury wystąpi także w innych regionach Europy. Sprawdźmy, czy głębokie niże nazywane również cyklonami dotrą także do Polski w kolejnych dniach marca.

Prognozowany niż, który przyniesie załamanie pogody i wichury w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii, 13 marca 2022

Wichury uderzą w Europę, prognoza ciśnienia i wiatru 13 marca 2022

Na powyższej mapie widzimy, że w tym czasie nad Polską, będzie stacjonował wyż, który zapewni nam stabilne warunki pogodowe i ochroni nas przed załamanie aury, w tym ryzykiem wichury. Początkowo jednak będzie powodował silny mróz w nocy szczególnie na wschodzie i południu kraju.

Prognozowane porywy wiatru w północno zachodniej Europie, 13 marca 2022 nad ranem

Prognoza wiatru, wichury w Europie, mapa 13 marca 2022

Układ wyżowy w kształcie układu omega, będzie skutecznie chronił Polskę przed wichurą, opadami i lokalnymi burzami. W tym czasie silny wiatr wystąpi szczególnie w Irlandii, Wielkiej Brytanii i na Wyspach Owczych. Miejscami na tym obszarze wiatr przekroczy 100 km/h. Wiatr o sile wichury spodziewany jest także w basenie Morza Śródziemnego, zwłaszcza w rejonie Majorki oraz południowego i zachodniego wybrzeża Francji. Najsilniej powieje w głębi Atlantyku na zachód od Irlandii. Wiatr w porywach może tutaj przekroczyć 170 km/h.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Europie, do 14 marca 2022

Najnowsza dokładna prognoza wiatru, wichury w Europie, marzec 2022

Uspokajamy jednak mieszkańców naszego kraju, gdyż prognozowane wichury nie dotrą do Polski. Co prawda w górach uaktywni się wiatr fenowy, który przyniesie nam wzrost temperatury na początku drugiej połowy marca szczególnie na południu i południowym zachodzie kraju, ale na ogół nie będzie stanowić zagrożenia.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie, 14 marca 2022

Prognozy wichury w Europie, czy silny wiatr w marcu 2022 dotrze do Polski, mapa prąd strumieniowy

Brakowi ryzyka wichur w Polsce, będzie sprzyjać nie tylko obecność wyżu, ale także chaotyczne i porozrywane położenie prądu strumieniowego. Krótko mówiąc, w kolejnych dniach marca nie będzie absolutnie żadnych warunków do zagrożenia Polsce silnym wiatrem.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru do 20 marca 2022, model GFS

Dokładna prognoza wiatru w Polsce i Europie, mapa z ryzykiem wichury do 20 marca 2022

Powyższa długoterminowa prognoza wiatru dla Europy wskazuje, że do końca 2 dekady marca, wiatr o sile wichury wystąpi co najmniej na Wyspach Brytyjskich, przejściowo miejscami we Francji, w Hiszpanii, w basenie Morza Śródziemnego aż po północno zachodnią Afrykę, a także na południe od Turcji. W przypadku istotnych zmian, będziemy oczywiście z wyprzedzeniem informować.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!