Wiatr przekroczy 100 km/h. Wichury uderzą w Europę. Wiemy, czy głęboki niż pojawi się w Polsce
W najbliższych dniach w środkowej Europie czeka nas ustabilizowanie warunków pogodowych, ale na zachodzie kontynentu ponownie uaktywnią się ośrodki niżowe z ryzykiem przejścia wichury. Wiatr miejscami przekroczy 100 km/h, zwłaszcza w rejonie Wysp Brytyjskich. Wiatr o sile wichury wystąpi także w innych regionach Europy. Sprawdźmy, czy głębokie niże nazywane również cyklonami dotrą także do Polski w kolejnych dniach marca.
Prognozowany niż, który przyniesie załamanie pogody i wichury w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii, 13 marca 2022
Na powyższej mapie widzimy, że w tym czasie nad Polską, będzie stacjonował wyż, który zapewni nam stabilne warunki pogodowe i ochroni nas przed załamanie aury, w tym ryzykiem wichury. Początkowo jednak będzie powodował silny mróz w nocy szczególnie na wschodzie i południu kraju.
Prognozowane porywy wiatru w północno zachodniej Europie, 13 marca 2022 nad ranem
Układ wyżowy w kształcie układu omega, będzie skutecznie chronił Polskę przed wichurą, opadami i lokalnymi burzami. W tym czasie silny wiatr wystąpi szczególnie w Irlandii, Wielkiej Brytanii i na Wyspach Owczych. Miejscami na tym obszarze wiatr przekroczy 100 km/h. Wiatr o sile wichury spodziewany jest także w basenie Morza Śródziemnego, zwłaszcza w rejonie Majorki oraz południowego i zachodniego wybrzeża Francji. Najsilniej powieje w głębi Atlantyku na zachód od Irlandii. Wiatr w porywach może tutaj przekroczyć 170 km/h.
Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Europie, do 14 marca 2022
Uspokajamy jednak mieszkańców naszego kraju, gdyż prognozowane wichury nie dotrą do Polski. Co prawda w górach uaktywni się wiatr fenowy, który przyniesie nam wzrost temperatury na początku drugiej połowy marca szczególnie na południu i południowym zachodzie kraju, ale na ogół nie będzie stanowić zagrożenia.
Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie, 14 marca 2022
Brakowi ryzyka wichur w Polsce, będzie sprzyjać nie tylko obecność wyżu, ale także chaotyczne i porozrywane położenie prądu strumieniowego. Krótko mówiąc, w kolejnych dniach marca nie będzie absolutnie żadnych warunków do zagrożenia Polsce silnym wiatrem.
Prognozowane maksymalne porywy wiatru do 20 marca 2022, model GFS
Powyższa długoterminowa prognoza wiatru dla Europy wskazuje, że do końca 2 dekady marca, wiatr o sile wichury wystąpi co najmniej na Wyspach Brytyjskich, przejściowo miejscami we Francji, w Hiszpanii, w basenie Morza Śródziemnego aż po północno zachodnią Afrykę, a także na południe od Turcji. W przypadku istotnych zmian, będziemy oczywiście z wyprzedzeniem informować.
DobraPogoda24.pl