| |
Zagrożenie!
Około 70 procent powierzchni Wenecji znalazło się pod wodą! (video)

Około 70 procent powierzchni Wenecji znalazło się pod wodą! (video)

Kilka dni temu ostrzegaliśmy przed bardzo niestabilną pogodą w kilku europejskich krajach, szczególnie we Włoszech. Z powodu pojawienia się gwałtownych opadów deszczu, burz i silnego wiatru (Scirocco z południa, powoduje podniesienie fali i blokuje naturalny odpływ), w wielu miejscach wystąpiły tzw. powodzie błyskawiczne. Ponadto warunki atmosferyczne w Wenecji spowodowały znaczne podniesienie fali przypływu i zalanie około 70% powierzchni miasta!

W jej wyniku woda wdarła się m.in. do bazyliki świętego Marka. Zalana została posadzkowa mozaika z marmuru przed ołtarzem i baptysterium. Poziom wody nad liczącą blisko tysiąc lat mozaiką osiągnął 90 centymetrów. Administrator bazyliki szacując szkody powiedział, że w jeden dzień świątynia postarzała się co najmniej o 20 lat.

Wczoraj 30.10 w Wenecji poziom wody był najwyższy od 52 lat. Maksymalna wysokość historyczna została zarejestrowana 4 listopada 1966 roku, gdy poziom wody podniósł się o 194 cm. Tymczasem w tym roku od soboty 27.10 podniósł się on o 160 centymetrów!

Plac świętego Marka, po którym we wtorek pływały łódki został zamknięty. Niedostępna dla turystów była również znajdująca się na placu najsłynniejsza restauracja miasta „Florian”. W innych, które są czynne, turyści i obsługa brodzą w wysokich kaloszach. Woda sięga niemal do kolan. Podobna sytuacja panowała w wielu otwartych sklepach. System MOSE mający zabezpieczyć miasto przed zalaniem, zupełnie się nie sprawdził.

Prognozy opadów deszczu i fal przypływu dla Wenecji w kolejnych dniach również są niekorzystne. Poziom morza ma się podnieść ponownie, nawet o 115 cm. W tym przypadku około 30% powierzchni miasta może się znaleźć pod wodą.

Poniżej prognozowany przypływ (w wyniku warunków atmosferycznych) w porównaniu do poziomu naturalnego przypływu, jaki powinien o tej porze roku wystąpić. Przypływ poniżej 80 cm jest normalny, powyżej tego poziomu w zależności od jego wysokości miasto stopniowo zostaje zalewane. Przykładowo: 115 cm - 30% miasta zalane, 130 cm - 45%, 160 cm - 70%.

prognoza przypływ Wenecja

Niestety, prognozy dla Wenecji są fatalne. Zmiany klimatyczne będą powodować stopniowe podnoszenie się poziomu morza, a to z kolei przełoży się na coraz wyższe fale przypływu. Krótko mówiąc - Wenecja coraz częściej będzie zalewana.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!