| |
Zagrożenie!
Niepokojące prognozy dla kilku europejskich krajów. Istnieje poważne ryzyko powodzi!

Niepokojące prognozy dla kilku europejskich krajów. Istnieje poważne ryzyko powodzi!

Pogoda w najbliższych kilku dniach będzie ekstremalna, szczególnie na obszarze północnych Włoch, a także na południu Szwajcarii, Austrii, południowo-wschodnich krańców Francji oraz miejscami na Słowenii, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. 

Prognozowany rozwój ośrodków niżowych i przemieszczenie strefy opadów, od 27, do 30 października br.

Prognoza ulewy Europa

W wyniku zderzenia się zimnego powietrza napływającego nad zachodnią część Europy z cieplejszym nadciągającym ze wschodu w wyżej wymienionych regionach, dojdzie do rozwinięcia się głębokiej cyklogenezy z kilkoma ośrodkami niskiego ciśnienia. Opady okresowo zostaną przyblokowane na paśmie Alp, gdzie będą wzmacniane przez czynnik orograficzny. Z tego powodu nastąpi intensyfikacja sumy opadowej mogącej w ciągu 2-4 dni osiągnąć, od około 150, do 500 mm! Ponadto, głównie na Morzu Adriatyckim, będą możliwe burze przemieszczające się nad ląd z zagrożeniem wiatrowym i opadowym.

Prognozowana suma opadów do 31 października br.

Prognoza suma opadów powódź Europa Włochy

Prognozowane sumy opadów są ekstremalne, jak na europejskie warunki klimatyczne. Jeśli prognozy się sprawdzą, to należy się liczyć z wystąpieniem gwałtownych powodzi, a także osunięć ziemi, szczególnie w górzystym terenie. W wysokich Alpach może spaść ponad 100 cm świeżego i niestabilnego śniegu, a to z kolei zwiększy ryzyko lawin.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!