| |
Zagrożenie!
Była powódź w Wenecji, a teraz 2 miesiące później wyjątkowo niski stan wody. Kanały weneckie wysychają

Była powódź w Wenecji, a teraz 2 miesiące później wyjątkowo niski stan wody. Kanały weneckie wysychają

W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy o niemal rekordowej powodzi w Wenecji, gdy wiatr sirocco spowodował spiętrzenie wody w kanałach, a w konsekwencji poziom wody osiągnął blisko 187 cm! Wówczas do wyrównania rekordu 194 cm z 1966 roku zabrakło tylko 7 cm. Był to najwyższy poziom wysokiej wody (Acqua alta) w Wenecji w XXI wieku. Ponad 80% powierzchni miasta znalazło się wtedy pod wodą. 

Aktualnie ponad 2 miesiące po tej powodzi, w Wenecji występuje zupełnie innych problem. Z powodu zalegające wyżu, braku wysokich fal i słabego północno zachodniego wiatru obniżył się znacznie poziom wody w weneckich kanałach. Miejscami jest zupełnie sucho.

Prognozowany kierunek przepływu wody i porywów wiatr w czwartek 16.01 o godz. 14:00. Mapa: Windy

Wyschnięte kanały w Wenecji. Poziom wody prognoza

Wyschnięte kanały w Wenecji. Foto: AP

Wenecja wyschnięte kanały. Poziom wody

Z powodu niskiego poziomu wody słynne weneckie gondole i łodzie nie kursowały z turystami, bo zalegały na dnie kanałów. Tak było m.in. w miniony weekend 11-12 stycznia.

Obecnie sytuacja nie wygląda lepiej. W najbliższych 5 dniach poziom wody będzie się wahał, ale okresowo ma być nawet o 45/10 cm niższy od poziomu morza.

Prognozowany poziom wody w Wenecji uwzględniający czynniki meteorologiczne oraz astronomiczne, między 16, a 22 stycznia 2020 r.

Prognoza poziom wody w Wenecji, przypływ odpływ, powódź, suche kanały

Podczas zjawiska „seche dea Befana”, 11 stycznia 2020 roku o godz. 18:45 przypływ osiągnął -45 cm. Nie był to rekordowo niski odczyt. Rekord wynoszący -83 cm został zanotowany w lutym 2018 roku. Na drugim miejscu znajduje się wynik -66 cm z 2017 roku. Według danych władz weneckich najbardziej dotknięte obszary niskim poziomem wody to dystrykty San Polo i Santa Croce.

Wenecja zapada się o 1–2 mm rocznie, ponieważ jest zbudowana na geologicznych złożach osadowych. Główną branżą miasta jest turystyka. Z oficjalnych danych wynika, że w mieście postępuje spadek liczby mieszkańców. W latach 50 tych XX wieku Wenecję zamieszkiwało 175 tys. osób, a obecnie ich liczba to już 155 tys.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!