| |
Zagrożenie!
Wenecja: najwyższy poziom wody od 1966 roku. Ponad 80% powierzchni miasta zostało zalane

Wenecja: najwyższy poziom wody od 1966 roku. Ponad 80% powierzchni miasta zostało zalane

Wczoraj 12.11 późnym wieczorem miało miejsce apogeum podniesienia poziomu wody w Wenecji. Prognozy wskazywały na zalanie ponad 55% obszaru miasta, a ostatecznie było znacznie gorzej.

Winowajcą zalania Wenecji był silny wiatr Sirocco, który pchał wodę do licznych kanałów, a w konsekwencji poziom wody we wtorek osiągnął blisko 187 cm! Do wyrównania rekordu 194 cm z 1966 roku zabrakło tylko 7 cm. Krótko mówiąc - wczoraj zanotowany najwyższy poziom wysokiej wody (Acqua alta) w Wenecji w XXI wieku. Ponad 80% powierzchni miasta znalazło się pod wodą.

Najwyższy poziom wody w Wenecji od 1966 roku. Foto: MeteoWeb

Wenecja powódź listopad 2019

Na placu Świętego Marka jest metr wody. Bardzo znane miejsce Punta della Salute również zostało zalane. Znajduje się tam muzeum sztuki współczesnej oraz bazylika Santa Maria della Salute. Do siedemnastowiecznej świątyni wdarła się woda.

Woda wpływająca do domów spowodowała zwarcie elektryczności. W wyniku porażenia prądem zginęły co najmniej 2 starsze osoby.

-„To katastrofa. Możemy nie dać sobie rady. Prosimy rząd o ogłoszenie klęski żywiołowej i związaną z tym pomoc finansową, bo koszty będą poważne. Zamykamy wszystkie szkoły w historycznym centrum miasta”- powiedział Luigi Brugnaro - burmistrz Wenecji - cytowany przez La Repubblica.

W środowy 13.11 poranek w Wenecji urywają się telefony. Obecnie woda opadła, ale nadal około 65% miasta jest pod wodą, w tym plac św. Marka, po którym można się poruszać wyłącznie łodzią.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!