| |
Zagrożenie!
Wczesny podmuch wiosny już w Polsce. Temperatura przekroczyła 15 stopni. Mróz jeszcze wróci

Wczesny podmuch wiosny już w Polsce. Temperatura przekroczyła 15 stopni. Mróz jeszcze wróci

Z południowego zachodu i południa z ciepłych rejonów Atlantyku dotarła do Polski masa powietrza, która przy rozpogodzeniach przyniosła pierwszy wczesny podmuch wiosny. Ciepło zrobiło się szczególnie w zachodnich i południowych regionach kraju, gdzie chwil ze słońcem jest najwięcej. Temperatura miejscami przekroczyła aż 15 st. C. To najcieplejszy dzień od początku roku. Mimo ocieplenia, mróz jeszcze nie raz wróci do kraju.

Powiew wiosny w Polsce. Regiony z rozpogodzeniami o godzinie 13:00, 10 lutego 2024. Dane: Eumetsat

Wczesny podmuch wiosny dotarł w lutym 2024 do Polski, temperatura przekroczyła 15 st. C.

Na zdjęciu satelitarnym możemy zauważyć, że na zachodzie i południu kraju po miejscami centrum doszło do rozpogodzeń i większych przejaśnień. Na tym właśnie obszarze przy promieniach Słońca mogliśmy poczuć pierwszy w tym roku w wielu regionach Polski podmuch wiosny. Temperatura wzrosła między Ziemią Lubuską, centralną i południową Wielkopolską, Ziemią Łódzką, Dolnym Śląskiem, Opolszczyzną, Małopolską po Podkarpacie do 11-15 st. C., lokalnie około 16 st. C.

Podmuch wiosny w południowej i zachodniej Polsce. Kontrast temperatury notowany o godzinie 15:00, 10 lutego 2024

Wczesna wiosna w Polsce, temperatura wzrosła do 15 st. C. wróci mróz, gdzie najcieplej

Najwyższą temperaturę 15,2 st. C. zanotowano w Jeleniej Górze. Jest to pomiar z pełnej godziny, co oznacza, że ostatecznie mogło być nieznacznie cieplej. W późniejszej depeszy synoptycznej poznamy wartość maksymalną dla dnia. Na wielu innych stacjach temperatury w Polsce osiągnęły lub przekroczyły 14 st. C., w tym w Słubicach, Zgorzelcu, Nowym Sączu, Legnicy i Wrocławiu. Co ciekawe, między południowo zachodnią i północno wschodnią Polską notowany jest spory kontrast temperatury przekraczający 14 st. C. Najzimniej jest w rejonie Suwałk w pobliżu 0 st. C.

Silne wiosenne ocieplenie w zachodniej i południowej Polsce. Anomalia temperatury, 10 lutego 2024

Silne ocieplenie w Polsce, pierwszy podmuch wiosny, luty 2024

O potencjale podmuchu wiosennej pogody świadczy niezwykła anomalia temperatury. W południowej połowie kraju miejscami jest nawet o 8-12 st. C. cieplej względem średniej klimatycznej dla tej pory roku.

Ocieplenie w Polsce. Prognozowana temperatura, 11 lutego 2024

Podmuch wiosny w Polsce, gdzie najcieplej w lutym 2024

W niedzielę również utrzymają się temperatury charakterystyczne dla wczesnej wiosny w Polsce, zwłaszcza w zachodnich, centralnych i południowych regionach kraju, ale wystąpią również opady deszczu związane z przemieszczającym się cyklonem wtórnym Paulina. Popada w ciągu dnia szczególnie w zachodniej i północnej połowie Polski.

Mróz będzie wracać do Polski. Prognozowana temperatura nad ranem, 14 lutego 2024

Mróz wróci do Polski, prognoza temperatury 14 lutego 2024

Pierwszy powiew wiosny nie oznacza, że tak już zostanie do jej oficjalnego nastania. Co jakiś czas do Polski nasuną się również chłodniejsze masy powietrza, a tym samym wrócą również okresy z mrozem, zwłaszcza nocami przy rozpogodzeniach. Najbliższym przykładem ma być w wielu regionach noc na 14 lutego. Więcej szczegółów podamy wkrótce w najnowszej pogodzie długoterminowej.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!