| |
Zagrożenie!
Wtórny cyklon przyniesie ulewy. Spadnie ponad 20 litrów wody. Będą podtopienia i stany alarmowe na rzekach

Wtórny cyklon przyniesie ulewy. Spadnie ponad 20 litrów wody. Będą podtopienia i stany alarmowe na rzekach

Z południa i południowego zachodu dociera do Polski silne ocieplenie. Temperatury w weekend miejscami wzrosną do około 10-16 st. C. i poczujemy podmuch wiosny. Nie oznacza to jednak, że czekają nas dłuższe chwile stabilnej pogody. Na warunki atmosferyczne w ciągu kolejnej doby wpłynie wtórny cyklon Paulina, który przyniesie kolejną strefę opadów deszczu. Miejscami w czasie ulewy spadnie ponad 10-20 litrów wody na m2 ziemi. Musimy się liczyć z wystąpieniem lokalnych podtopień.

Prognoza położenia cyklonu wtórnego Paulina III ze strefą frontową w rejonie Polski o godzinie 13:00, 11 lutego 2024

Wtórny cyklon przyniesie ulewy w Polsce, będą podtopienia, prognoza 11 lutego 2024

Obecnie pierwsza ze stref opadów deszczu zanika w południowo wschodniej Polsce, a druga rozciąga się miejscami między województwem pomorskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim. Na tym obszarze opady będą mieć umiarkowane natężenie i do wieczora przesuną się na północny wschód zahaczając pod koniec także miejscami zachodnie dzielnice warmińsko-mazurskiego.

Prognoza zasięgu opadów deszczu w Polsce o godzinie 13:00, 11 lutego 2024

Wtórny cyklon z ulewą przejdzie przez Polskę, prognoza opadów 11 lutego 2024

Kolejna strefa opadów deszczu związana bezpośrednio z cyklonem wtórnym wkroczy z południa do Polski w nocy na 11 lutego. Do niedzielnego poranka opady będą się przesuwać z południa do centrum kraju, miejscami przez południową połowę Polski. W ciągu dnia opady na ogół zanikną w regionach południowo wschodnich, a na pozostałym obszarze będzie padać deszcz szczególnie w zachodniej i północnej połowie kraju.

Prognoza położenia cyklonu wtórnego z zasięgiem ulewy między Polską i Niemcami o godzinie 19:00, 11 lutego 2024

Ulewy spowodują podtopienia w Polsce, prognoza cyklonu wtórnego do 12 lutego 2024

Mimo, że natężenie opadów będzie mieć słabe i umiarkowane natężenie, to po ostatnich roztopach i opadach każda kolejna porcja opadów może spowodować podtopienia i zalania. Wynika to z faktu wyjątkowo wysokiej wilgotności gleby w warstwie powierzchniowej, która w wielu regionach Polski osiąga między 70-100 procent. Mamy regiony, gdzie gleba nie jest już w stanie przyjąć nadmiaru wody.

Prognoza zasięgu opadów deszczu w Polsce o godzinie 07:00, 12 lutego 2024

Ulewy przyniosą podtopienia w Polsce, gdzie spadnie deszcz 12 lutego 2024

W omawianym okresie do poniedziałku suma opadów deszczu, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju osiągnie co najmniej 10-20 litrów wody na m2 ziemi, a lokalnie na północy nawet 25 mm. To dużo jak na luty biorąc pod uwagę fakt normy miesięcznej, która o tej porze roku na nizinach w Polsce waha się w przedziale 20-40 mm. Skutki odwilży, a także długotrwałych wielkoskalowych opadów deszczu, choć nie intensywnych i znikomego parowania gleby będziemy więc nadal odczuwać w kolejnych dniach. To wszystko sprawi, że miejscami ponownie wystąpią podtopienia i lokalne zalania. Wysokie stany wód ze stopniem ostrzegawczym i alarmowym utrzymają się na wielu polskich rzekach.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 12 lutego 2024

Prognoza sumy opadów w Polsce do 12 lutego 2024

Obecnie na Odrze i Wiśle przemieszczają się wezbrania przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. W niedzielę wieczorem wezbranie na Wiśle dotrze do Wyszogrodu i Kępy Polskiej i tam zostanie przekroczony stan alarmowy. Aktualnie stan alarmowy obowiązuje na blisko 40 stacjach hydrologicznych, najwięcej takich przypadków jest na południowym zachodzie oraz na północy kraju. Rekomendujemy sprawdzanie bieżących hydrologicznych ostrzeżeń meteorologicznych.

Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!