| |
Zagrożenie!
Wczesna wiosna w Europie. Temperatura wzrosła do 28 stopni. W Polsce również będzie cieplej

Wczesna wiosna w Europie. Temperatura wzrosła do 28 stopni. W Polsce również będzie cieplej

Początek lutego 2022 przyniósł pierwszy poważny powiew wczesnej wiosny na południu i południowym zachodzie Europy. Temperatura w wielu miejscach Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i lokalnie we Francji przekroczyła 20 stopni, a punktowo pojawiły się letnie temperatury w lutym sięgające 28 stopni C. Cieplejsze powietrze w przyszłym tygodniu dotrze również do Polski. Sprawdźmy, kiedy w lutym będzie cieplej w naszym kraju i jakie zanotujemy temperatury.

Ciepły powiew wiosny w Europie. Anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, 3 lutego 2022

Wczesna wiosna w lutym 2022 w Europie. Temperatura wzrosła do 28 stopni. Cieplej będzie również w Polsce

Bardzo ciepłe powietrze objęło wraz z początkiem lutego południowo zachodnią Europę szczególnie Hiszpanię, Portugalię oraz część Francji i Włoch. Wyjątkowo ciepło było w hiszpańskiej miejscowości Xativa, gdzie 2 lutego zanotowano aż 28 st. C.

Ciepłe powietrze dotarło także w Pireneje. We francuskiej miejscowości Eus temperatura wzrosła do 24,8 st. C. Rekordową temperaturę 24,4 st. C. w sezonie zimowym w historii pomiarów zanotowano na stacji w Serralongue. Nigdy wcześniej temperatura o tej porze roku nie wzrosła tutaj do takiej wartości.

Ciepły początek lutego w Hiszpanii. Zanotowane temperatury maksymalne, 2 lutego 2022. Dane: Ogimet

Wczesna wiosna w Europie, luty 2022, zanotowane temperatury

Wysokie temperatury jak na początek lutego na poziomie 20-22 st. C. notowano również na północy Włoch, a wcześniej pod koniec stycznia w Szwajcarii.

Cieplej w lutym 2022 również w Polsce

Ciepłe powietrze w przyszłym tygodniu przejściowo powinno napłynąć również do Polski. Aktualne wyliczenia numeryczne nadal podtrzymują wzrost temperatury szczególnie około 9-10 lutego (+/- 1 dzień). Jeśli nie zawiodą nas prognozowane trajektorie przepływu powietrza, to temperatura w tym okresie, zwłaszcza na zachodzie i południu Polski wzrośnie do około 9-13 st. C. To oczywiście wstępne szacunki, bo w przypadku możliwych zjawisk fenowych, lokalny wzrost temperatury mógłby być większy.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie na wysokości 1,5 km, 9 lutego 2022

 Ciepły początek lutego 2022 w Europie, temperatura wzrosła do 28 stopni, mapa temperatury

Prognozowane największe ocieplenie w Polsce od ponad miesiąca nie będzie jednak zjawiskiem trwałym, bo jeszcze w 2 dekadzie lutego powinny się pojawić również chłodniejsze dni i ponownie ujemne temperatury, zwłaszcza w nocy.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce około 10 lutego 2022

Wczesna wiosna w lutym 2022, cieplej zrobi się w Polsce, prognoza temperatury 10 lutego 2022

Przed nami więc brak prawdziwej zimy, mimo możliwych incydentów na nizinach i zmiennej pogody z ryzykiem silnego wiatru. Wyjątkiem będą rejony podgórskie i górskie, gdzie zima łatwo się nie podda. Przykładem jest Zakopane, gdzie dzisiaj zaczęto wywozić śnieg ze skrzyżowań w mieście. Temperatura wzrośnie, zwłaszcza pod koniec pierwszej dekady lutego. Później jeszcze zdarzą się chłodniejsze dni w czasie adwekcji powietrza arktycznego, ale w całym miesiącu wygra przewaga okresów cieplejszych z temperaturą ponad normę. O wszystkim będziemy informować szerzej w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!