| |
Zagrożenie!
Gwałtowny front przejdzie przez Polskę. Wichura uderzy w nocy. Dokładna mapa wiatru wskazuje porywy

Gwałtowny front przejdzie przez Polskę. Wichura uderzy w nocy. Dokładna mapa wiatru wskazuje porywy

Zmienna i dynamiczna pogoda w Polsce nie zamierza ustąpić. Na naszą uwagę zasługuje gwałtowny front atmosferyczny, jaki przejdzie z zachodu na wschód kraju w nocy 4/5 lutego 2022. Front przyniesie miejscami wichurę, opady deszczu, śniegu i krupy śnieżnej. Lokalnie niewykluczone burze, choć ich ryzyko nie będzie duże. Miejscami nie możemy wykluczyć konwekcyjnych opadów z linią szkwału. Porywy wiatru na obszarze kraju mogą wynieść do 60-90 km/h. Silniej powieje w górach, zwłaszcza w Sudetach, tutaj wiatr może przekroczyć 100 km/h. Najnowsza mapa wiatru wskazuje dokładnie regiony narażone na najsilniejsze porywy wiatru o sile wichury.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, jakie mogą wystąpić w czasie przejścia frontu atmosferycznego, do godziny 11:00, 5 lutego 2022

Gwałtowny front przejdzie przez Polskę w nocy 4/5 lutego 2022. Możliwa wichura, dokładna mapa wiatru

Front atmosferyczny będzie związany z potężnym niżem znad północnego Atlantyku zbliżającym się w rejon Morza Norweskiego. Ciśnienie w centrum niżu spadnie poniżej 950 hPa.

Prognozowane położenie niżu i zwiększony gradient ciśnienia nad Polską, noc 4/5 lutego 2022

Wichura wróci do Polski, prognoza wiatru, noc 4/5 lutego 2022. Mapa niżu w Europie

Front przemieszczając się z zachodu na wschód Polski, będzie przynosił opady deszczu, deszczu ze śniegiem i miejscami śniegu lub krupy śnieżnej. Wiatr najsilniej powieje w rejonie liniowych opadów konwekcyjnych.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 04:00, 5 lutego 2022

Wichura w Polsce, gwałtowny front atmosferyczny w nocy 4/5 lutego 2022

Aktualne wydanie niemieckiego modelu ICON, ale także innych modeli w tym, ECMWF i UM ICM jednoznacznie wskazują na nasilenie się wiatru w czasie przejścia frontu atmosferycznego. Wiatr miejscami osiągnie siłę wichury, czyli powieje co najmniej lub przekroczy 70 km/h. Lokalnie porywy wiatru będą jednak silniejsze, do 75-90 km/h. 

Prognozowany zasięg silnego wiatru w Polsce w rejonie przechodzenia frontu atmosferycznego, do godziny 05:00, 5 lutego 2022

Silny wiatr i wichura w Polsce, prognoza wiatru noc 4/5 lutego 2022

Aktualne prognozy wiatru według modelu ICON wskazują najsilniejsze porywy w czasie przejścia nocnego frontu szczególnie na obszarze Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej, Dolnego i Górnego Śląska, Opolszczyzny po Małopolskę. Musimy jednak zaznaczyć, że te najsilniejsze porywy wiatru będą bardzo rozproszone i często punktowe. Możliwe są jeszcze nieznaczne przesunięcia i korekty obszarów najbardziej narażonych na silny wiatr.

Silniejszy wiatr w czasie przejścia frontu doskonale oddaje prognoza przepływu powietrza na wysokości 1,5 km. Noc 4/5 lutego 2022 z widocznym frontem nasuwającym się z Niemiec

Silny wiatr wróci do Polski, wichura możliwa 5 lutego 2022 

Po przejściu frontu, w sobotę 5 lutego w ciągu dnia wiatr w Polsce również może być chwilami silny, gdyż w chwiejnym powietrzu miejscami rozwiną się liczne przelotne opady konwekcyjne. W ich rejonie wiatr silniej powieje, ponadto popada niemal wszystko, od deszczu przez deszcz ze śniegiem po miejscami śnieg i krupę śnieżną. Sytuacje monitorujemy, będziemy informować na bieżąco, aczkolwiek uprzedzamy, że zapowiadane załamanie pogody w żadnym stopniu nie będzie się równać z potężną wichurą Nadią, jaka uderzyła w nasz kraj w poprzednim tygodniu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!