| |
Zagrożenie!
Fatalne prognozy opadów w Polsce. Tak źle nie było od dawna. Potężny antycyklon namiesza w pogodzie

Fatalne prognozy opadów w Polsce. Tak źle nie było od dawna. Potężny antycyklon namiesza w pogodzie

Przed nami długi okres bardzo stabilnej pogody spowodowanej obecnością potężnego antycyklonu noszącego obecnie imię Noe. Ciśnienie w centrum wyżu wzrośnie maksymalnie do 1042 hPa. To będzie w Polsce okres bez istotnych opadów. Przez wiele dni nie będzie padać, a jeśli już zdarzą się opady to tylko lokalne i symboliczne. Z dnia na dzień wilgotność gleby po zimie zacznie systematycznie spadać, zwłaszcza, że za kilka dni po silnym mrozie w nocy spodziewamy się również wzrostu temperatury. Prognozy długoterminowe wskazują także na powstanie kolejnego silnego antycyklonu z ciśnieniem około 1046 hPa w okolicach 17-18 marca. Czy to będzie początek wiosennej suszy w Polsce?

Prognozowana trwała obecność antycyklonu w rejonie Polski. Przewidywane średnie ciśnienie do 20 marca 2022

Fatalne prognozy opadów w Polsce, antycyklon zablokuje niże, prognoza ciśnienia marzec 2022

Układ wyżowy w kolejnych dniach będzie się przemieszczać w rejonie Polski. Na ogół będzie to pogodny okres z niewielkim i umiarkowanym zachmurzeniem, zdarzą się dni również bezchmurne. Przejściowo może także powstać lub nasunąć się niskie zachmurzenie podinwersyjne, ale raczej nie będzie tych dni wiele.

Prognozowane położenie wyżu w rejonie Polski, 12 marca 2022

Kiedy w Polsce spadnie deszcz, fatalne prognozy opadów na marzec 2022, antycyklon blokuje niże

Wyraźnie również widać, że na zachodzie Europy sytuacja w tym czasie będzie inna zwłaszcza w rejonie Wysp Brytyjskich, a później również przejściowo we Francji i na Półwyspie Iberyjskim, gdzie zejdzie niż z opadami i burzami, a przejściowo również z ryzykiem wichury. Z kolei w środkowej Europie nadal ma dominować stabilna pogoda, być może przerwana drobnymi lokalnymi przelotnymi opadami między około 16-18 marca. 

Fatalne prognozy opadów w Polsce. Wstępnie prognozowana suma opadów, do 20 marca 2022

Fatalne prognozy opadów w Polsce, prognoza sumy opadów do 20 marca 2022

Warto w tym czasie również zwrócić uwagę na wilgotność gleby. W kolejnych dniach zacznie systematycznie spadać, zwłaszcza w rejonach z umiarkowanym wiatrem, słoneczną pogodą z dodatnią temperaturą w dzień. Zgromadzona wilgoć w zimie zacznie parować w warstwie powierzchniowej gleby. Doskonale to widać na poniższej mapie wilgotności na zachodzie Polski, gdzie w ostatnich dniach utrzymywała się słoneczna pogoda z dodatnią temperaturą. Na Ziemi Lubuskiej wilgotność gleby szybko spadła do zaledwie 30-40%. To bardzo niska wartość jak na tę porę roku po zimie.

Wilgotność gleby w Polsce w warstwie 0-7 cm. Mapa: IMGW

Brak intensywnych opadów w Polsce, możliwy suchy początek wiosny 2022, mapa wilgotności gleby w Polsce

Na poniższej animacji możemy prześledzić godzina po godzinie prognozowany zasięg opadów i położenia wyżu w Europie. Widać wyraźnie, że Europie środkowo wschodniej ma dominować przeważnie układ wyżowy.

Prognoza zasięgu opadów i ciśnienia w Europie, od 10, do 20 marca 2022

Co ciekawe, wstępne prognozy długoterminowe wskazują, że w drugiej połowie marca powstanie kolejny układ wyżowy z ciśnieniem mogącym wzrosnąć nawet do 1046 hPa około 17-18 marca.

Wstępnie prognozowane położenie wyżu i wysokość ciśnienia w Europie, 18 marca 2022

Potężny antycyklon zablokuje opady w Polsce, mapa ciśnienia 18 marca 2022

Na większe zmiany w pogodzie i powrót do dynamicznych warunków atmosferycznych nie możemy więc liczyć przez co najmniej kolejną dekadę, a może i dłużej. Obecnie jest za wcześnie by stwierdzić, że jest to już stały trend w kierunku wystąpienia suszy w czasie wiosny, ale jej początek będziemy mieć suchy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Vampirka

W końcu dobre wiadomości :D w końcu ocieplenie po tej makabrycznej zimie już myślałam, ze te mrozy nigdy się nie skończą :/// w dodatku bez deszczu czy sto razy gorszej opcji czyli tego białego dramatu. WRESZCIE!! :D

10 marzec 2022 - 22:02
Odpowiedz