| |
Zagrożenie!
W kilka godzin spadło 240 litrów wody. Powódź błyskawiczna zalała drogi i domy. Oberwanie chmury zaskoczyło w miastach

W kilka godzin spadło 240 litrów wody. Powódź błyskawiczna zalała drogi i domy. Oberwanie chmury zaskoczyło w miastach

W prognozach opadów na początek listopada zapowiadaliśmy ryzyko powodzi błyskawicznej w wielu regionach Europy i niestety mamy potwierdzenie. Przykłady z ostatniej doby pochodzą szczególnie w Włoch, gdzie w wyniku ulew niesionych przez oberwanie chmury powodowanych przez burze doszło do zalania dróg, domów oraz wylania rzek. Miejscami spadło ponad 240 litrów wody na m2 ziemi i to w zaledwie siedem godzin. Powódź zanotowano szczególnie w rejonie Prato, Ponsacco, Capannoli i Vinci w regionie Toskania.

Skutki oberwania chmury i powodzi błyskawicznej we Włoszech w pobliżu Montemurlo w prowincji Prato, 3 listopada 2023. Foto: FB Tornado in Italia

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna we Włoszech w listopadzie 2023, woda zalała drogi, domy i zerwała mosty w Toskanii

Utrzymujące się duże pole niskiego ciśnienia sięgające daleko znad Atlantyku w głąb Europy, w tym w rejon nadal ciepłego basenu Morza Śródziemnego sprzyja powstawaniu licznych niżów wtórnych ze strefami frontowymi w których tworzą się bardzo wydajne w opady chmury burzowe. Ich intensywność pod względem opadów niewiele się różni od pory letniej.

Silne burze niosące ulewy i powodujące miejscami oberwania chmury z powodziami błyskawicznymi zanotowane w południowo zachodniej Europie minionej doby do godziny 14:30, 3 listopada 2023

Burze i powodzie błyskawiczne we Włoszech, listopad 2023, woda zalała drogi i domy w Prato, Ponsacco, Capannoli i Vinci w regionie Toskania

Wyjątkowo silne burze wystąpiły szczególnie we włoskim regionie Toskania oraz Emilia Romania, gdzie doszło do bardzo licznych zalań i podtopień. Miejsc z powodzią błyskawiczną również jest bardzo dużo. Podczas ulewy w zaledwie kilka godzin niektóre rzeki z niskiego poziomu wody potrafiły przekroczyć stan alarmowy i wylać. Wiele dróg, tuneli i domów zostało zalanych. Uszkodzeniu uległy również mosty. Wśród najbardziej poszkodowanych miejscowości jest Prato. W tym mieście w ciągu nieco ponad 7 godzin spadło około 242 mm wody, czyli tyle ile w Polsce w niektórych regionach spada w ciągu kilku miesięcy. Nic więc dziwnego, że drogi zmieniły się w rzeki z porwanymi przez nurt samochodami.

Skutki powodzi błyskawicznej we Włoszech w rejonie Campi Bisenzio, Prato i Quarrata, 3 listopada 2023

Zalanych miejscowości w Toskanii z sumami opadów na poziomie ponad 100-200 litrów wody na m2 ziemi i to zaledwie w kilka godzin jest bardzo wiele. Kolejne przykłady dotyczą Palazzuolo sul Senio z suma opadów 201 mm, Vinci 187 mm, Barberino di Mugello 192 mm. Do wielu domów można dotrzeć tylko za pomocą pontonu, bo głębokość wody przekracza 2-3 metry. Doszło nawet do zalania autostrady A11 między miejscowością Pistoia i Florencja. Niestety, w kolejnych dniach regionów z ryzykiem powodzi w Europie będzie więcej.

Prognozowana sumy opadów w Europie do 5 listopada 2023

Ulewy i powodzie błyskawiczne w Europie, prognoza sumy opadów do 5 listopada 2023

Duże sumy opadów miejscami powodujących zalania i podtopienia, a także z ryzykiem powodzi do końca tygodnia obejmą szczególnie ponownie rejon Włoch i zachodnich Bałkanów, od zwłaszcza Chorwacji po Grecję. Znaczne opady są również prognozowane miejscami we Francji, na północy Portugalii i północnym zachodzie Hiszpanii oraz w rejonie Krajów Alpejskich, z tym, że miejscami będą to w tym regionie również opady śniegu.

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna w Prato, 2 listopada 2023

Opadom miejscami w Europie, zwłaszcza w rejonie basenu Morza Śródziemnego będą nadal towarzyszyć burze, lokalnie z gradem i wichurami. Silny wiatr będzie powodował sztorm z wysokimi falami, które miejscami zaleją rejony przybrzeżne. Aktualnym przykładem jest włoska miejscowość Marina di Pisa, gdzie morze przez cofkę na rzece zalewa ten popularny kurort.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 4 listopada 2023

Prognoza burz dla Europy do 4 listopada 2023

Mimo zaawansowanej jesieni, nadal są wydane prognozy burzowe, gdyż utrzymują się warunki atmosferyczne do inicjacji licznych i silnych komórek burzowych szczególnie w południowej Europie. Najbliższej doby najsilniejsze burze są przewidywane między rejonem Włoch i zachodnich Bałkanów.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!