| |
Zagrożenie!
Wzrasta ryzyko powodzi błyskawicznej. Spadnie ponad 300 litrów wody. W tych regionach będą ulewy

Wzrasta ryzyko powodzi błyskawicznej. Spadnie ponad 300 litrów wody. W tych regionach będą ulewy

Rozpoczyna się listopad, który jest ostatnim miesiącem meteorologicznej jesieni. Wiele na to wskazuje, że jego początek nadal będzie upływał pod znakiem dynamicznej zachodniej cyrkulacji atmosferycznej związanej z dużą aktywnością Atlantyku. To oznacza w wielu regionach kontynuację częstych opadów deszczu, miejscami również ulewy powodującej ryzyko powodzi błyskawicznej. W ciągu najbliższego tygodnia miejscami może spaść ponad 100-300 litrów wody na m2 ziemi. Ulewom w Europie będą miejscami towarzyszyć wichury i burze.

Wzrasta ryzyko miejscami powodzi w Europie. Prognozowana suma opadów do 7 listopada 2023

Ryzyko powodzi błyskawicznej w wielu regionach Europy, prognoza sumy opadów do 7 listopada 2023

Na Atlantyku nadal będą powstać w kolejnych dniach ośrodki niżowe, które jeden po drugim ze strefami atmosferycznymi wpłyną na warunki pogodowe w wielu regionach kontynentu, w tym także okresami w Polsce. W ciągu najbliższego tygodnia najwięcej opadów jest prognozowanych w środkowych i północnych regionach Portugalii przez miejscami Francję, Włochy, Szwajcarię i Austrię po rejon Wysp Brytyjskich, całe zachodnie Bałkany i miejscami Skandynawię. W chłodniejszych sektorach powietrza wystąpią także śnieżyce, zwłaszcza w rejonie Alp oraz w wielu regionach Skandynawii.

Prognozowane ulewy w Europie związane z potężnym cyklonem niosącym wichury na zachodzie, 2 listopada 2023

Ulewy i ryzyko powodzi w Europie, prognoza opadów 2 listopada 2023

Najbliższe znaczące ulewy w zachodniej Europie w ciągu kolejnej doby miejscami między rejonem Wysp Brytyjskich przez Francję po Półwysep Iberyjski przyniesie głęboki cyklon niosący całą paletę zjawisk, od wichur przez burze po ulewy, z lokalnie niewykluczoną także trąbą powietrzą. Miejscami na tym obszarze może dojść do powodzi błyskawicznej. O tej porze roku gdy jest już chłodniej, a ziemia jest bardzo wilgotna, to sumy opadów nie muszą być ekstremalnie wysokie, aby skumulowane opady na powierzchni szybko powodowały zalania i podtopienia. Kluczowe jest natężenie i czas trwania opadów.

Prognoza zasięgu ulew i śnieżyc w Europie, 3 listopada 2023

Gdzie będą ulewy w Europie, ryzyko powodzi, prognoza opadów 3 listopada 2023

Niektóre ze stref frontowych sięgną również Polski. Kolejne istotne opady deszczu wystąpią 3 listopada, gdy z zachodu na wschód i północny wschód kraju będzie się przesuwał aktywny front. Przed frontem na wschodzie i południowym wschodzie będzie początkowo jeszcze dość ciepło i pogodnie, ale to się zmieni z upływem dnia.

Zasięg opadów w Europie mogących powodować miejscami powodzie błyskawiczne, 4 listopada 2023

Rośnie ryzyko powodzi w Europie, prognoza opadów 4 listopada 2023

Okresy między frontami i niżami będą krótkie, bo jak widzimy na prognozach, dzień po dniu będą się pojawiać nowe ośrodki niżowe wpływające na warunki pogodowe na znacznym obszarze Europy. Będziemy mieć kontynuację klasycznej cyrkulacji zachodniej nazywanej również strefową. Dopóki Atlantyk będzie aktywny, to nie ma szans w dłuższym okresie na stabilizację pogody, zwłaszcza bez silnego antycyklonu.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Europie za okres do 7 listopada 2023

Potężny obszar niżowy w Europie, będą częste ulewy z ryzykiem powodzi, prognoza ciśnienia do 7 listopada 2023

Trend pogodowy potwierdza szczególnie prognoza ciśnienia na kolejne 7 dni. Widać wyraźnie, że potężny obszar niżowy będzie sięgał daleko w głąb Europy. Średnia wartość ciśnienia na obszarze, od Atlantyku przez zachodnie i środkowe rejony kontynentu po Polskę i zachodnią Ukrainę będzie w tym okresie nawet o 9-10 hPa niższa od normy wieloletniej.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!