| |
Zagrożenie!
W godzinę oberwanie chmury zaleje domy. Spadnie 110 litrów wody. Powodzie błyskawiczne są pewne

W godzinę oberwanie chmury zaleje domy. Spadnie 110 litrów wody. Powodzie błyskawiczne są pewne

W najbliższych dniach czeka nas dynamiczna aura przy przechodzeniu frontów z płytkimi niżami na zachodzie i północy Europy, a także w centrum aż po Polskę. Przy wypieraniu upału będą powstawać gwałtowne ulewy z burzami, które przyniosą miejscami powodzie błyskawiczne. Będą regiony, gdzie spadnie nawet 110 litrów wody na m2 ziemi. Domy i drogi mogą zostać zalane w godzinę.

Prognoza zasięgu rozproszonej ulewy konwekcyjnej w rejonie środkowej i zachodniej Europy o godzinie 17:00, 11 lipca 2024

Oberwanie chmury w godzinę zaleje drogi i domy w zachodniej, północnej i środkowej Europie do 16 lipca 2024

Już najbliższej doby do czwartku zanotujemy miejscami potężne ulewy nasuwające się z zachodniej do środkowej Europy przy przejściu frontu i zatoki niżowej w obszar ustępującego wyżu na wschód kontynentu. W rejonie nawalnych opadów deszczu związanych z burzami, lokalnie dojdzie do oberwania chmury i w tych właśnie rejonach spadnie najwięcej deszczu z ryzykiem zalewania domów i dróg, zwłaszcza miejscami w Niemczech, zachodniej i północnej Polsce po południową Skandynawię. Lokalnie sumy opadów mogą przekroczyć 40-100 litrów wody na m2 ziemi, a punktowo modele dużej rozdzielczości wskazują aż 110 litrów. W czwartek w ciągu dnia miejscami ponownie rozwiną się rozproszone ulewy konwekcyjne, zwłaszcza od północnej Polski przez rejon Czech i Słowacji przez obszar Alp po Francję.

Prognoza zasięgu ulewy z lokalnymi oberwaniami chmury między środkową i zachodnią Europą do godziny 17:00, 12 lipca 2024

Ulewy i oberwania chmury zaleją domy i drogi w Europie 12 lipca 2024

Z kolei w piątek burzowo i ulewnie będzie szczególnie w zachodniej Europie między obszarem Niemiec, Czech po rejon Alp i wschodniej Francji. Opady te z burzami sięgną także Polski między 12-13 lipca przy przejściu układu niżowego. Jego trajektoria może się jeszcze nieco zmienić, aczkolwiek aktualnie prognozy wyliczają najwięcej z niego deszczu miejscami w zachodniej połowie kraju po centrum. Niż ten z ulewami będzie się przesuwał na północ w kierunku Skandynawii.

Prognoza zasięgu niżu z ulewami w rejonie środkowej i północnej Europy, 13 lipca 2024

Oberwanie chmury i powodzie błyskawiczne przy ulewach w Europie 13 lipca 2024

Potencjał do generowania ulewnych opadów deszczu, a także akumulacji sumy opadów będzie spory. Układy niżowe wędrując na północ i kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara, będą zaciągać układy konwekcyjne w kierunku północnym i północno wschodnim. Powstaną alejki pasm konwekcyjnych, co oznacza, że na wąskim obszarze może przejść kilka ulew. W takiej sytuacji ryzyko powodzi błyskawicznej będzie znaczne. Głównym problem jest nie tylko całkowita suma opadów, ale przede wszystkim jego natężenie i czas wystąpienia. Często się zdarza, że główna fala opadów następuje już w przeciągu godziny lub dwóch. To właśnie wtedy dochodzi najczęściej do letnich nagłych powodzi.

Prognoza zasięgu ulewy i położenia niżu w rejonie północnej i środkowej Europy, 14 lipca 2024

 Gdzie będą ulewy i oberwania chmury w Europie 14 lipca 2024

Do końca pierwszej połowy lipca, najwięcej deszczu w Europie przy przejściu ulewy, często związanej z burzami, a przez to bardzo rozproszonej i nierównomiernej, spadnie od Francji przez Niemcy, rejon Alp, Czechy, częściowo Polskę, Danię po południową Szwecję i Norwegię oraz lokalnie północną Szkocję. Większe opady są miejscami prognozowane również między zachodnią Litwą i Estonią.

Sprawdź też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał będzie nieznośny w Polsce

Prognoza sumy opadów i zasięgu przejścia ulewy w Europie do 16 lipca 2024

Ulewy z oberwaniem chmury w Europie będą zalane domy i drogi, sumy opadów do połowy lipca 2024

Na omawianym obszarze miejscami spadnie do 40-110 litrów wody na m2 ziemi, a punktowo modele numeryczne wyliczają nawet 140-160 litrów wody na m2. Niewykluczone, że te wartości są w niektórych regionach przeszacowane. Nie zmienia to jednak faktu, że w najbliższych dniach musimy bardzo uważnie śledzić zasięg opadów, gdyż ryzyko zalań i podtopień będzie znaczne. Z pewnością napłyną raporty ze skutkami powodzi błyskawicznych z wielu regionów Europy i Polski.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!