| |
Zagrożenie!
Upał z południa Europy przesunie się na północ. Temperatury w Polsce gwałtownie wzrosną. Będzie pierwszy upał?

Upał z południa Europy przesunie się na północ. Temperatury w Polsce gwałtownie wzrosną. Będzie pierwszy upał?

Powoli dobiega końca meteorologiczna wiosna, a niebawem wraz z początkiem czerwca rozpocznie się meteorologiczne lato w Polsce. Temperatury aktualnie nas nie rozpieszczają, ale w prognozach widnieje nadal szansa na ponowny jej wzrost, zwłaszcza między około 1-4 czerwca. W tym okresie pojawią się w Polsce letnie temperatury szczególnie w południowej połowie kraju, a miejscami niewykluczony jest pierwszy upał. Sprawdźmy, jak obecnie wyglądają prognozy temperatur na początku czerwca.

Możliwy upał w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura, 3 czerwca 2022

Letnie temperatury wrócą do Polski, możliwy pierwszy upał 3 czerwca 2022

Zanim nastąpi oczekiwane ocieplenie, to obecnie musimy się zmagać z niskimi i umiarkowanymi temperaturami znacznie poniżej normy klimatycznej. Temperaturę dodatkowo obniża wiatr miejscami o sile wichury. Zimne zapowiadają się noce, lokalnie ze spadkami temperatury do około 0-5 st. C. Miejscami trzeba będzie jeszcze dogrzewać domy. Czekamy więc niecierpliwie na ocieplenie, które na szczęście jest nadal widoczne w najnowszych prognozach, aczkolwiek tak jak zapowiadaliśmy wcześniej nie będzie to jeszcze stały trend wysokich letnich temperatur. Po kilku wyraźnie cieplejszych dniach znowu przejdzie chłodny front i wrócimy do umiarkowanych temperatur. Wcześniej będą możliwe również burze, a nawet lokalne nawałnice.

Prognozowane letnie temperatury w Europie, 2 czerwca 2022

Upał w Europie, letnie temperatury dotrą do Polski, mapa temperatury 2 czerwca 2022

Letnie temperatury, miejscami z upałem utrzymują się obecnie w południowej Europie, od Hiszpanii przez Włochy po Grecję, Cypr i zachodnią Turcję. Temperatura na tym obszarze wzrasta do 30-40 st. C. Jeśli sprawdzą się prognozy, to ciepłe powietrze z południa Europy przesunie się na północ i dotrze okresowo w głąb Francji, Niemiec, Bałkanów aż po częściowo Polskę.

Letnie temperatury w Polsce. Wstępna prognoza, 2 czerwca 2022

Kiedy cieplej w Polsce, czy będzie upał, mapa temperatury 2 czerwca 2022

Prognozowane przesunięcie ciepłego powietrza z południowej Europy na północ do zachodniej i środkowej Europy nie będzie jednak stałe, bo od zachodu strefy frontowe z burzami i opadami, będą to powietrze spychać ponownie na wschód i południowy wschód. Mimo to jest szansa, że przynajmniej przez 1-3 dni poczujemy miejscami powiew lata.

Powiew lata w Europie. Wstępnie prognozowana temperatura 3 czerwca 2022

Gorące i upalne dni w prognozach, mapa temperatury w Polsce i Europie 3 czerwca 2022

Musimy więc nadal liczyć się z wahaniami i zmiennością warunków pogodowych, bo jeszcze nie widać wyraźnego trendu przynajmniej 1-2 tygodniowego w kierunku dominacji stałych letnich temperatur, ale krótkie okresy jak najbardziej będą możliwe.

Prognozowana temperatura w Europie, 4 czerwca 2022

Możliwy upał w Polsce i Europie, 4 czerwca 2022

Aktualne prognozy przewidują ponowne spychanie ciepłych mas powietrza przez środkową Europę między około 3-4 czerwca. To oczywiście wstępne prognozy, które będą ostatecznie zależne od dokładnego układu barycznego nad Europą. Wystarczy, że obszar niżowy ze strefami frontowymi na zachodzie Europy nieco bardziej się przesunie i przyspieszy, a temperatury mogą być nieznacznie niższe lub wyższe. Trend jest jednak wyraźny i rozwojowy. Na początku czerwca poczujemy na znacznym obszarze Polski przynajmniej 1-3 dni z letnimi temperaturami. Będziemy te prognozy już jutro weryfikować w najnowszej pogodzie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!