| |
Zagrożenie!
Nadchodzą zimne noce. Temperatura w Polsce zaskoczy. Sezon grzewczy pod koniec maja nadal trwa

Nadchodzą zimne noce. Temperatura w Polsce zaskoczy. Sezon grzewczy pod koniec maja nadal trwa

Przed nami zdecydowane ochłodzenie, które przypadnie szczególnie między 28-30 maja. Temperatura w nocy w wielu regionach Polski spadnie do kilku stopni C., ale raczej na ogół występujące zachmurzenie ochroni uprawy przed wystąpieniem przymrozków. Jeśli wystąpią, to będą wyłącznie punktowe. Temperatura na standardowej wysokości 2m w zależności od regionów spadnie przeważnie do około 1-8 st. C. Krótko mówiąc - koniec maja, a trzeba będzie w wielu domach ponownie zaglądać do kotłowni. Sezon grzewczy nadal w Polsce nie chce się definitywnie skończyć. To się zmieni dopiero w czerwcu, czyli dokładnie tak samo, jak w zeszłym roku.

Chłodne noce w Polsce. Prognozowany zasięg adwekcji zimnego powietrza i jego anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, 28 maja 2022

Chłodne noce pojawią się w Polsce, ochłodzenie między 28-30 maja 2022

Nad Polską przechodzi właśnie chłodny front atmosferyczny za którym z północnego zachodu napływa coraz chłodniejsze powietrze polarne morskie znad północnego Atlantyku i okolic Islandii. Adwekcja chłodnego powietrza w najbliższych dniach będzie możliwa dzięki niżowi Hanna znad Rosji i wyżowi Burkhart rozwijającemu się pomiędzy Wyspami Brytyjskimi i Islandią. Między tymi układami powstał właśnie korytarz do napływu chłodnych mas powietrza.

Zimne noce w Polsce. Prognozowana minimalna temperatura, 28 maja 2022 nad ranem

Zimne noce w Polsce, mapa temperatury 28 maja 2022

Przytoczona prognoza temperatury minimalnej oparta na amerykańskim modelu GFS, w porze wiosenno-letniej dość dobrze sprawdza się o ile prognoza jest poprawna pod względem zachmurzenia i braku wiatru fenowego. W przypadku większych przejaśnień i rozpogodzeń, temperatura miejscami może być nieco niższa.

Chłodne noce w Polsce. Prognozowana temperatura minimalna, 29 maja 2022 nad ranem

Zimna końcówka maja 2022 w Polsce, prognoza temperatury w nocy 29 maja 2022 

Ryzyko wystąpienia przymrozków nad gruntem nie będzie znaczące. Lokalnie temperatura może spaść do około 0-2 st. C., zwłaszcza w niedzielę 29.05 nad ranem w południowej Polsce. Tak to obecnie prognozuje model Swiss HD ECMWF.

Prognozowana temperatura minimalna nad gruntem, 29 maja 2022 nad ranem

Niskie temperatury w maju w Polsce, czy będą przymrozki, prognoza temperatury 29 maja 2022

Przed nami trzy dość chłodne noce. Temperatura ponownie zacznie rosnąć wraz z początkiem czerwca i zmianą kierunku adwekcji powietrza.

Prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 30 maja 2022 nad ranem

Zimna noc w Polsce, mapa temperatury 30 maja 2022

Cały czas trzymamy rękę na pulsie. Jeśli prognozy się sprawdzą, to po ochłodzeniu na początku czerwca czeka nas ponownie wzrost temperatury z szansą na pierwszy upał. Prognozy śledzimy o wszystkim tradycyjnie poinformujemy ze stosownym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!