| |
Zagrożenie!
Upał w Europie przekracza 35 stopni. To ciepłe powietrze z pyłem saharyjskim dociera do Polski. Pogoda szokuje pod koniec października

Upał w Europie przekracza 35 stopni. To ciepłe powietrze z pyłem saharyjskim dociera do Polski. Pogoda szokuje pod koniec października

Mimo, że październik dobiega końca, to upał w Europie nadal daje o sobie znać. Temperatura miejscami ponownie przekroczyła 30-35 st. C. To ciepłe powietrze z pyłem saharyjskim dociera również do Polski, dlatego temperatura miejscami na zachodzie, południowym zachodzie i południu kraju miejscami osiągnie do około 20-24 st. C. Wyjątkowo ciepło w minionych dniach było również we Francji, a nawet w Wielkiej Brytanii. Upał lokalnie jest notowany również we Włoszech. Strumień ciepłego powietrza do Polski napływa wprost z Hiszpanii, dzięki temu możemy poczuć kolejny powiew babiego lata.

Upał nadal występuje w Europie. Prognozowany zasięg ciepłego powietrza i  jego anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, 29 października 2022

Upał w Europie przekracza 30 st. C., pogoda szokuje pod koniec października 2022, ciepłe powietrze napływa do Polski

Pogoda pod koniec października w Europie dosłownie szokuje. W Hiszpanii w mieście Moron De La Frontera zanotowano w czwartek 27.10 aż 35,4 st. C. Bardzo upalnie było także w innych miastach z temperaturą 30-35 st. C. Lokalny upał 30,6 st. C. notowano również we Włoszech, a w poprzednich dniach upał pojawił się także miejscami we Francji.

Upał w Europie. Maksymalna temperatura zanotowana 27 października 2022. Dane: Ogimet

Upalny październik 2022 w Europie, zanotowane temperatury

Strumień bardzo ciepłego powietrza dotarł również do Wielkiej Brytanii, gdzie wczoraj 27.10 na 25 stacjach meteorologicznych zanotowano co najmniej 20 st. C. W Londynie temperatura osiągnęła 21 st. C., a to nie zdarza się często o tej porze roku.

Ciepłe zakończenie października 2022 w Europie. Prognozowana anomalia temperatury za okres 28 - 31 października 2022

Fala upałów w Europie pod koniec października 2022, bardzo ciepłe powietrze dociera do Polski

W najbliższych dniach bardzo ciepły strumień powietrza z Hiszpanii rozleje się szczególnie po Francji, Krajach Beneluksu, Niemczech, Włoszech po Polskę i częściowo Bałkany. Na tym obszarze średnia temperatura dobowa może miejscami przekraczać o 6-11 st. C. normę wieloletnią dla tej pory roku. Możemy więc mówić o prawdziwej eksplozji ciepła.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 28 października 2022

Upał w Hiszpanii, ciepłe powietrze napływa do Polski, ciepły październik 2022

Antycyklon rozciągający się od północnej Afryki po Polskę, współdziałając z ośrodkami niżowymi znad Atlantyku kieruje wprost do zachodniej i środkowej Europy bardzo ciepłe powietrze z Hiszpanii, a nawet częściowo z północno zachodniej Afryki. Świadczy o tym również pył saharyjski, jaki z Afryki dotrze nad zachodnią, środkową i południową Europę, w tym do Polski.

Prognozowany zasięg pyłu saharyjskiego w atmosferze, 29 października 2022

Upał w Europie, napłynie pył saharyjski do Polski, październik 2022

Kończący się październik zapisze się jako bardzo ciepły praktycznie w całej Europie. To będzie wyjątkowo ciepły miesiąc szczególnie we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, a także w Polsce. Anomalia temperatury we Francji będzie o około 4,2 st. C., a w Niemczech o około 3,8 st. C. powyżej normy klimatycznej. 

Prognozowana anomalia temperatury w październiku 2022 na obszarze Europy

Bardzo ciepły październik 2022 w Europie

W Polsce kończący się październik również będzie bardzo ciepły. Prognozy wskazują, że miesiąc ten zapisze się z anomalią temperatury o około 2,5-2,6 st. C. powyżej normy wieloletniej.

Prognozowana ostateczna anomalia temperatury października 2022 w Polsce

Bardzo ciepły i upalny październik 2022 w Polsce i Europie

Po chłodnym wrześniu kończący się październik przyniósł nam przyjemną odmianę pogody. Przygotowaliśmy także najnowszą prognozę długoterminową na listopad 2022. Sprawdźcie, jaka pogoda zapowiada się w Polsce w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!