| |
Zagrożenie!
Pogoda na listopad 2022 zaskoczy. Prognozy opadów dla Polski są niepokojące. Będzie pierwszy śnieg?

Pogoda na listopad 2022 zaskoczy. Prognozy opadów dla Polski są niepokojące. Będzie pierwszy śnieg?

Przed nami ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni. Najnowsza pogoda długoterminowa na listopad 2022 dla Polski może zaskoczyć. Prognozy najważniejszych modeli sezonowych zaskakują przede wszystkim anomalią opadów, a także przewidywaną dominacją układu barycznego. Miesiąc ten ma szansę okazać się cieplejszy niż wynika to z normy klimatycznej, ale nocne przymrozki będą już coraz częstsze. Niewykluczone, że w czasie okresowego ochłodzenia i spływu powietrza arktycznego pojawi się pierwszy śnieg na nizinach, tak jak to miało miejsce w ubiegłych latach, zwłaszcza w drugiej połowie listopada. Mają jednak przeważać dni z łagodną pogodą, choć oczywiście będzie już znacznie chłodniej niż w kończącym się bardzo ciepłym październiku.

Prognozowane prawdopodobieństwo anomalii temperatury w listopadzie 2022 w Polsce i Europie. Model ECMWF

Pogoda na listopad 2022 dla Polski, czy będzie pierwszy śnieg, jaka temperatura i suma opadów

Prognoza ECMWF wskazuje na 40-50% prawdopodobieństwo zapisania się listopada w Polsce z temperaturą powyżej normy. Z prognozy tej możemy wysunąć wniosek, że miesiąc ten nie będzie więc chłodny. Średnia temperatura ostatecznie w skali kraju na ogół ma być nieco powyżej normy, w najgorszym przypadku w pobliżu normy klimatycznej.

Pogoda na listopad 2022. Prognozowana anomalia temperatury, amerykański model CFSv2

Pogoda na listopad 2022, prognoza temperatury w Polsce

Z kolei amerykański model sezonowy przewiduje listopad w Polsce z temperaturą powyżej normy o 0,75-1,25 st. C. To oznacza, że w skali całego miesiąca średnia temperatura może być o taką wartość wyższa względem normy klimatycznej wahającej się od 2,3 st. C. w Suwałkach, 4 st. C. w Toruniu, 4,7 st. C. w Tarnowie, 5,1 st. C. w Kołobrzegu, do 5,3 st. C. w Ustce i Helu. Oczywiście taka średnia temperatura dobowa oznacza, że domy będziemy musieli dogrzewać już coraz częściej, bo nocne przymrozki w wielu regionach będą się stawać bardzo powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza w czasie rozpogodzeń, ale mimo wszystko, dodatnia anomalia temperatury za cały miesiąc sprawi, że nadal nie będziemy musieli przesadnie inwestować w opał, a koszty ogrzewania uda nam się minimalizować. 

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda na listopad 2022, prognoza opadów deszczu w Polsce, czy będzie pierwszy śnieg

Bardzo ciekawie wygląda prognoza rozkładu ośrodków barycznych nad Europą. Aktualna prognoza amerykańska przewiduje szczególnie na obszarze zachodniej, środkowej i wschodniej Europy dość częstą dominację układu wyżowego. Antycyklon ma często zapewniać nam łagodną pogodę, bo nie zabraknie dni pogodniejszych, jak również bardziej pochmurnych i mglistych (możliwe okresy zgniłego wyżu). Dni z przelotnymi opadami związanymi z przechodzącymi frontami atmosferycznymi ma być znacznie mniej niż wynika z normy. Może to oznaczać mniejszą liczbę głębokich cyklonów na Atlantyku. Ostatecznie niewykluczone, że listopad w Polsce zapisze się jako miesiąc suchy z sumą opadów na ogół poniżej normy.

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda na listopad 2022, najnowsza prognoza opadów deszczu w Polsce, czy będzie śnieg

Możliwą sumę opadów poniżej normy wskazuje również najnowsze wydanie prognozy sezonowej według modelu ECWMF. Istnieje 40-50% prawdopodobieństwo takie trendu pogodowego. W najlepszym przypadku suma opadów miejscami ma osiągnąć, co najwyżej normę.

Prognoza prawdopodobieństwa anomalii opadów w listopadzie 2022 w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na listopad 2022, najnowsza prognoza opadów w Polsce

Reasumując, listopad 2022 w Polsce na ogół ma być miesiącem z dodatnią anomalią temperatury. Okresy z przymrozkami w nocy zaczną być liczniejsze i częstsze względem października. Okresy wyraźnie chłodniejsze również będą możliwe, ale w skali całego miesiąca pogoda nadal ma być łagodna z przewagą umiarkowanych temperatur. Suma opadów ma być przeważnie poniżej normy, co najwyżej miejscami w normie. Niewykluczone, że w czasie jednego ze spływów chłodniejszego powietrza zdarzy się pierwszy śnieg na nizinach, zwłaszcza w drugiej połowie listopada. Generalnie jednak mają przeważać dni z dość stabilną i łagodną pogodą, aczkolwiek mogą się również zdarzać okresy tzw. zgniłego wyżu. Dni z przelotnymi opadami, przechodzącymi frontami związanymi z cyklonami atlantyckimi ma być mniej niż zwykle.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

nie dobrze, a wręcz bardzo źle… szykuje się kolejna super susza w 2023 r. - rozumiem, że śnieg w tym kraju to już rzadkość, ale teraz jesienią i zimą nawet z opadami jest bardzo źle

30 październik 2022 - 10:29
Odpowiedz