| |
Zagrożenie!
Upał rozlewa się po Europie. Temperatura przekroczyła 40 stopni. Gorąco będzie w Polsce

Upał rozlewa się po Europie. Temperatura przekroczyła 40 stopni. Gorąco będzie w Polsce

Pierwsza fala upałów rozlała się po Europie. Temperatura we Włoszech przekroczyła 40 stopni C. Upalnie i gorąco, ale z silnymi burzami i gradem było również we Francji, gdzie temperatura osiągnęła 38 stopni. Fala upałów występuje także w Grecji oraz w Hiszpanii. Coraz cieplejsza i niestabilna masa powietrza, będzie wędrować w głąb kontynentu. Silne burze miejscami w najbliższych dniach wrócą do Polski. Możemy również liczyć na wiele ciepłych i okresami gorących dni z temperaturami do 24-29 st. C. Pod znakiem zapytania ciągle jest data pierwszego upału w Polsce.

Gorąco i miejscami upalnie w Europie. Aktualnie prognozowane maksymalne temperatury, jakie mogą wystąpić między 6-16 czerwca 2022

Fala upałów w Europie, temperatura we Włoszech przekroczyła 40 stopni. Gorąco w czerwcu 2022 będzie w Polsce

Amerykańska powyższa prognoza modelu GFS, w Europie ma tendencję do zaniżania temperatur maksymalnych, dlatego miejscami w rzeczywistości może być kilka stopni cieplej. Początek czerwca przyniósł falę upałów m.in. we Włoszech. To aktualnie najcieplejszy kraj na naszym kontynencie. Temperatura w miejscowości Alghero wzrosła do 40,4 st. C. W maju wyższą temperaturę blisko 42 st. C. zanotowano na południu Hiszpanii. Obecnie to najwyższe temperatury tego sezonu oficjalnie zmierzone w Europie.

Upał zanotowany we Włoszech, 4 czerwca 2022. Dane: Ogimet

Upał i fala upałów w Europie, wysoka temperatura we Włoszech, czerwiec 2022

Jeśli wybraliście się na początku czerwca na urlop na południe Europy i jesteście miłośnikami letniej pogody, to teraz możecie się cieszyć upalną i słoneczną aurą szczególnie na obszarze od Hiszpanii przez południową Francję, Włochy po Grecję. Przerywnikiem mogą być miejscami tylko przelotne opady i burze, lokalnie silne, ale zjawiska te będą krótkotrwałe, ponadto nie mają dużego zasięgu. Wysokie upalne temperatury występują nie tylko we Włoszech. Skwar w ostatnich dniach pojawił się również m.in. w Macedonii, Grecji, Hiszpanii, Albanii, na Malcie oraz we Francji.

Upał zanotowany w Europie, 5 czerwca 2022

Upalny początek czerwca 2022 w Europie, temperatura przekroczyła 40 stopni

Z kolei w Polsce temperatury w kolejnych dniach zgodnie z naszą pogodą długoterminową, będą się maksymalnie wahać w przedziale do 24-29 st. C., najczęściej na zachodzie, południu, w centrum i na wschodzie kraju. Przykładem mogą być Słubice, gdzie wczoraj 05.06 zanotowano blisko 28 st. C. Pojawią się również dni chłodniejsze w czasie zalegania stref frontowych i burz z opadami. Jeśli chodzi o upał, to nadal termin jego wystąpienia w Polsce ulega korektom w prognozach. Jeszcze wczoraj model ECMWF po 10-11 czerwca szalał i widział spory upał w Polsce, a dziś już tonuje prognozy. Model GFS aktualnie wskazuje na możliwy pierwszy upał w okolicach 12-14 czerwca (+/- 1 dzień).

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 13 czerwca 2022

Kiedy pierwszy upał w Polsce, prognoza temperatury 13 czerwca 2022

Sytuacja jest jednak nadal niepewna i rozwojowa, gdyż wyższym temperaturom może również towarzyszyć chwiejne powietrze, w którym będą się rozwijać chmury kłębiaste z burzami, a te jeśli rozwiną się w pierwszej części dnia, to hamują wzrost temperatury.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce, 11 czerwca 2022

Upał w Europie, czerwiec 2022. Gorąco będzie w Polsce, mapa temperatury 11 czerwca 2022

Przed nami więc kontynuacja letniej zmiennej pogody, czasami ciepłej i gorącej. Pewnego terminu pierwszego upału w Polsce jeszcze nie ma, ale całkiem prawdopodobne, że to nastąpi w trakcie 2 dekady czerwca. Uważajmy również na burze, których w Polsce w najbliższych dniach miejscami, będzie coraz więcej, w tym z gradem, ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Trend długoterminowy pogody pod względem opadów i temperatury możecie śledzić na codziennie aktualizowanej prognozie z wiązkami Ensemble.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!