| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie pierwszy upał w Polsce. Wystąpią silne burze i nawałnice z gradem

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie pierwszy upał w Polsce. Wystąpią silne burze i nawałnice z gradem

Przed nami dalsza część meteorologicznego lata, która coraz bardziej będzie się wpisywać w Polsce w najcieplejszą porę roku - przewiduje najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Wiele wskazuje na to, że wreszcie pojawi się pierwszy upał, bo temperatura miejscami osiągnie lub przekroczy 30 stopni C. Niestety, wyższej temperaturze będą także towarzyszyć miejscami burze. Zjawiska lokalnie mogą być silne w formie nawałnic z gradobiciem, ulewnym deszczem i wiatrem o sile wichury. Pomiędzy strefami frontowymi możemy liczyć na okresy ze słoneczną i gorącą pogodą, a z upływem dni również z szansą na upał. Najniższe temperatury nadal mają występować nad samym morzem, zwłaszcza w rejonie Półwyspu Helskiego.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, od 5, do 20 czerwca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce, od 5, do 20 czerwca 2022

Trend naszej prognozy długoterminowej nie ulega większej zmianie. Kolejne dni czerwca będą dość często przynosić temperatury maksymalne na znacznym obszarze kraju do 24-29 st. C, czyli będziemy mówić o dniach gorących. Pod koniec nowego tygodnia lub na początku przyszłego jest wskazywana szansa na pierwszy upał w Polsce. Taką prognozę wskazuje obecnie model ECMWF, a model GFS również daje na to szansę, ale w nieco mniejszym stopniu. Oczywiście będą również miejscami regiony chłodniejsze, zwłaszcza wtedy gdy nad nimi znajdzie się bezpośrednio front z opadami, a także nad samym morzem szczególnie na wschodnim wybrzeżu, z uwagi na bryzę od strony morza.

Pogoda na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w okresie między 5-15 czerwca 2022

Pogoda na 16 dni, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 15 czerwca 2022

Napływ cieplejszego powietrza i wzrost temperatury przełoży się na anomalię średniej temperatury. Niemal w całym kraju będzie cieplej niż wynika to z normy wieloletniej, tylko nad morzem temperatura ma być w normie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowane średnie ciśnienie miedzy 5-15 czerwca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 15 czerwca 2022

Polska w pierwszej połowie czerwca, będzie pozostawać w polu barycznym między skrajem słabego wyżu ze wschodniej Europy i czasami przemieszczającymi się strefami frontowymi związanymi z otaczającymi nas niżami podążającymi z różnych kierunków.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 12 czerwca 2022

Pogoda na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce do 12 czerwca 2022

W nowym tygodniu nie zabraknie chwil z przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie z gradem. Pamiętajmy, że opady tego typu są często rozproszone i trudno z wyprzedzeniem przewidzieć, gdzie popada najbardziej intensywnie, a gdzie słabo. Powyższa prognoza opadów ma charakter orientacyjny i jedynie wskazuje na możliwe umiarkowane i miejscami dość intensywne opady w czasie burz. Pomiędzy tymi opadami będą dłuższe chwile ze słońcem i wyższą temperaturą. Zachęcamy do codziennego śledzenia naszych prognoz konwekcyjnych w zakładce prognoza burz.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 20 czerwca 2022

Na wiązkach ECMWF modelu Ensemble możemy prześledzić trend prognozy pod względem temperatury i opadów dla wybranych miejsc w Polsce. Z prognozy wynika, że w nowym tygodniu ryzyko opadów obejmuje wschodnią i południową Polskę szczególnie między 8-10 czerwca.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza temperatury i opadów do 20 czerwca 2022

Przed nami więc nadal umiarkowane lato, ale z tendencją do coraz cieplejszych dni. Czekają nas zarówno gorące okresy, jak również szanse na pierwszy upał. Najwyższe temperatury najczęściej, będziemy notować na wschodzie, południu, zachodzie oraz w centrum kraju. Pomiędzy pogodnymi okresami spodziewane są również miejscami opady deszczu i burze, lokalnie silne. Z uwagi na opady konwekcyjne mające ograniczony zasięg - zalecamy aby prognozy śledzić codziennie. Będziemy w nich precyzyjnie wyznaczać regiony najbardziej narażone na burze i opady.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
K1

Czemu piszecie "szansa na upał" i "ryzyko opadów". Powinno być odwrotnie. Opady są potrzebne, zwłaszcza, że w wielu rejonach jest sucho, a upał nie jest nikomu potrzebny.

06 czerwiec 2022 - 10:53
Odpowiedz
Gabi

Szansa na upał?Ja mam gdzieś upał.Upał to jest dobry dla młodych i zdrowych.W tych miastach zalanych betonem nie da się funkcjonować czy normalnie żyć.!

07 czerwiec 2022 - 17:57
Odpowiedz