| |
Zagrożenie!
Będzie ogromna anomalia opadów. Deszcz spadnie w najsuchszym regionie. Zmieni się wzór pogodowy

Będzie ogromna anomalia opadów. Deszcz spadnie w najsuchszym regionie. Zmieni się wzór pogodowy

Przełom sierpnia i września przyniesie niewiele opadów w Polsce, ale w innych regionach niezwykłą, wręcz ogromną anomalie opadów w najsuchszym regionie na Ziemi. Zmiana we wzorze pogodowym przełoży się na wystąpienie deszczu na pustyni Sahara, ponadto będzie mieć także wpływ na sezon huraganów na Atlantyku. Sytuacja jest bardzo rzadka bo średnio takie opady zdarzają się raz na co najmniej 10 lat.

Prognozowany zasięg opadów wdzierających się w obszar pustyni Sahara, 29 sierpnia 2024

Deszcz spadnie na pustyni Sahara do września 2024 w najsuchszym regionie, ogromna anomalia opadów

Najsuchszy region Ziemi, jakim jest pustynia Sahara, rozciąga się od północnej Afryki począwszy od Algierii, południowej Tunezji, Libii, Egiptu, po północy Czad, Niger, Sudan, Mali i Mauretanię, co daje 9,2 mln km2. Zwykle w ciągu roku tylko na połowie tego obszaru zdarza się deszcz z sumami opadów poniżej 25 litrów wody na m2 ziemi, a na pozostałym obszarze nie pada lub deszcz pojawia się raz i lokalnie. Większe opady rozproszone zdarzają się zazwyczaj nie częściej niż co dekadę. W tym sezonie obserwujemy zmianę w systemie pogodowym związanym z przesunięciem tropikalnego pasa opadów bardziej na północ względem normalnego położenia. Jest to strefa konwekcyjnych ulew rozciągająca się wokół równika w której występują ogromne burze koncentrujące się wokół pasatów z obu stron półkuli.

Prognoza zasięgu opadów deszczu wdzierających się w obszar pustyni Sahara, 31 sierpnia 2024

Deszcz spadnie na Saharze, będzie ogromna anomalia opadów 31 sierpnia 2024

Zwykle tropikalny pas ulew związanych z burzami utrzymuje się wokół równika na podobnym obszarze. Gdy dochodzi do jego zaburzenia i przesunięcia na północ, pojawiają się rzadkie, ale możliwe opady deszczu również w najbardziej suchej pustyni na Ziemi. W najbliższych dniach będziemy właśnie obserwować takie nietypowe zjawisko. Mimo, że sumy opadów nie będą duże, to biorąc pod uwagę fakt niewielkich rocznych sum opadów wynikających z danych klimatycznych, miejscami między sierpniem i wrześniem może spaść nawet 500 procent sumy opadów rocznych.

Prognoza zasięgu opadów w północnej Afryce w rejonie pustyni Sahara, 2 września 2024

Ogromna anomalia opadów na Saharze, zmiana wzoru pogodowego do września 2024

Z najnowszych prognoz wynika, że w przeciągu najbliższych 10 dni, deszcz nietypowo spadnie miejscami na Saharze, zwłaszcza między Libią, Algierią, po północny Niger, Czad i Sudan. Według prognoz modelu ECMWF, do początku września na tym obszarze może spaść co najmniej 1-40 litrów wody na m2 ziemi, najwięcej szczególnie w północnym Nigrze, Czadzie, Sudanie i Mali. Mniejsze opady zdarzą się miejscami także w głębi pustyni w Algierze i Libii, co będzie ewenementem.

Sprawdź: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fala upałów, czy jesienne ochłodzenie w Polsce?

Prognozowana suma opadów w północnej Afryce między równikiem i pustynią Sahara do 5 września 2024

Deszcz spadnie na pustyni Sahara, będzie ogromna anomalia opaów do września 2024

Dane z ostatnich miesięcy wskazują, że już od czerwca obserwuje się większe przesunięcie na północ tropikalnego pasa opadów ITCZ nad Afryką. Ta zmiana powoduje w tym regionie inne wzorce pogodowe szczególnie dotyczące opadów, ale wpływa także na sezon huraganów na Atlantyku bo silne systemy burzowe z rejonu Afryki powstają nieco dalej nad chłodniejszymi wodami powierzchniowymi, a przez to rzadziej rozwijają się w potężne huragany. To może oznaczać, że w tym sezonie będziemy mieć mniej silnych huraganów na wyższych szerokościach geograficznych Atlantyku.

Zobacz: Gorące lato nie odpuści. Temperatura sięgnie 39 stopni w Europie. Fala upałów w tych dniach będzie się przedłużać

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Michał

GFS z 06 UTC przeciąga upały aż do końca 1 dekady września. Po czym GEM i ECMWF do 4 września a od 5 września już chłodniej

27 sierpień 2024 - 14:32
Odpowiedz
Mateusz

Niezbyt mnie dziwią większe opady na Saharze, nie zawsze była tam pustynia więc i pogoda w końcu musi ulec tam zmianie. A biorąc zmiany klimatu w innych miejscach na ziemi, jest to odpowiedni czas.

03 wrzesień 2024 - 13:58
Odpowiedz